Polska franczyza w pogoni za Don Kichotem

Z dużą dozą pewności można spodziewać się, że na naszym rynku wzrastać będzie zarówno liczba sieci, jak i placówek rozwijających się w oparciu o licencję na biznes.
Dr Marta Ziółkowska, Instytut Zarządzania, Zakład Zarządzania Przedsiębiorstwem, Szkoła Główna Handlowa
Czwartek
31.07.2014
Jaki jest potencjał i możliwe kierunki rozwoju polskiego rynku franczyzy? Odpowiedzi można szukać w Hiszpanii.
 

Polski rynek franczyzowy rozwija się od początku lat 90. Nawet stagnacja gospodarcza nie stała się przeszkodą dla rozwoju tej formy współpracy. Czy liczba systemów i biorców osiągnęła już swoje wartości docelowe? Jak długo mamy jeszcze szansę obserwować kolejne wzrosty?

Ze względu na liczbę ludności, powierzchnię, a także preferencje religijne polski rynek franczyzy można porównywać do hiszpańskiego. Podobieństwa przywodzi na myśl również sprawność, z jaką Hiszpania pozyskiwała i wykorzystywała kapitał zagraniczny po wejściu do Unii Europejskiej. Mimo znacznego oddalenia geograficznego oraz odmiennych uwarunkowań instytucjonalnych i prawnych, doświadczenia hiszpańskiego rynku dostarczają pewnych wskazówek, co do przyszłego rozwoju franczyzy w Polsce.

Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce ostatnie lata upłynęły pod znakiem wzrostu liczby sieci franczyzowych. Hiszpańskie doświadczenia z franczyzą są jednak znacznie większe niż polskie. Dość wspomnieć o silnych markach sieciowych, które z powodzeniem reprezentują kraj torreadorów na arenie międzynarodowej. W Polsce najbardziej znaną jest Telepizza.

Podobieństwa obu rynków nie kończą się na rozmiarze czy profilu klientów. Wiele wspólnego mają np. ich struktury branżowe. W Hiszpanii dominują systemy usługowe i rdzenne powiązania franczyzowe. Są to trendy, które obserwuje się także i w Polsce. W Hiszpanii osiem na dziesięć konceptów to sieci rodzime, w Polsce stanowią one 74 proc. ogółu. W Hiszpanii przeciętna liczba jednostek w systemie franczyzowym jest wyższa niż w Polsce, a to może wskazywać, że i nad Wisłą szeregi franczyzobiorców pod poszczególnymi markami będą coraz liczniejsze. Wiele z nich będzie weryfikowało i wzmacniało swoje relacje z franczyzobiorcami oraz dopracowywało oferty franczyzowe dla potencjalnych biorców. W Hiszpanii są oni rekrutowani głównie spośród  byłych pracowników sektora przedsiębiorstw. W Polsce coraz częściej biorcami stają się właśnie osoby z doświadczeniem zdobytym w dużych korporacjach.

Długa historia i dojrzałość franczyz z Półwyspu Iberyjskiego pokazuje także trendy, jakie będą wpływały na umacnianie się pozycji poszczególnych systemów.


Marta Ziółkowska
doktor, Szkoła Główna Handlowa

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You have done a amazing job with you website Vitamins

64 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Hello guys do you know that going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it,Here is the...

64 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Wg mnie najlepiej na wsi sprawdzi się biznes internetowy, najlepiej ze sklepem stacjonarnym, ale w tematyce, która zainteresuje, chociażby rolników, szczególnie, jeśli w...

121 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

64 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

64 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

64 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018