Wejście na giełdę się opłaciło

Od dnia debiutu spółki w październiku 2013 r. do dnia dzisiejszego podpisaliśmy pond 30 umów franczyowych, co stanowi znaczy wzrost do okresu, kiedy nie byliśmy spółką publiczną.
Marcin Pawłowski, prezes Leasing-Experts
Wtorek
29.07.2014
O korzyściach i zagrożeniach związanych z pozyskiwaniem kapitału z giełdy opowiada Marcin Pawłowski, prezes Leasing-Experts.
 

Jak z perspektywy czasu ocenia pan decyzję o wejściu na giełdę?
Debiut na GPW był jedną z najlepszych decyzji jaką podjąłem. Nie tylko zyskaliśmy rozpoznawalność, ale też staliśmy się spółką przejrzystą i wiarygodną. Każdy klient czy kandydat na franczyzobiorcę może sprawdzić, jak kształtuje się obecnie nasza sytuacja finansowa, jak wygląda sprzedaż, jakie decyzje podejmuje zarząd i na co wydaje środki finansowe. Debiut na rynku New Connect pozwolił nam ustabilizować sieć oddziałów oraz poprawić przychody i dał możliwość stworzenia własnego funduszu leasingowego specjalizujące się w finansowania transakcji leasingu nieruchomości do 1 mln zł. Kilka dni temu zadebiutowaliśmy również na rynku dłużnych papierów wartościowych Catalyst. Debiut poprzedziliśmy 2 emisjami obligacji korporacyjnych o łącznej kwocie ponad 4 mln zł. Bez giełdy nie bylibyśmy w stanie pozyskać takich środków na rynku bankowym.

A czy obecność na giełdzie wiąże się z jakimiś wyrzeczeniami dla właścicieli firmy?
Możemy tu mówić jedynie o stracie pewnego rodzaju „prywatności”. Chodzi o to, iż każda transakcja powyżej 20 proc. kapitałów własnych spółki oraz ważne wydarzenia muszą być upubliczniane na rynku w formie komunikatów. Czasami może to być niebezpieczne, gdyż konkurencja jest na bieżąco informowana o naszych działaniach operacyjnych i strategicznych.

Jak wspomina pan proces przygotowania do debiutu? Co przysporzyło najwięcej pracy, sprawiło najwięcej trudności?
Przygotowania do debiutu to ponad 6 miesięcy wytężonej pracy z doradcami, którzy pomagali spółce zadebiutować. Najwięcej pracy poświęcone było przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną oraz przygotowywaniu dokumentacji wymaganej przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz samą Giełdę Papierów Wartościowych. W tym miejscu radzę każdej spółce myślącej o wejściu na giełdę o porządnym prowadzeniu księgowości oraz o zatrudnieniu wysoko wykwalifikowanego biegłego rewidenta oraz doświadczonej kancelarii prawnej do uczestnictwa w procesie przekształcenia.
Ponadto warto zwrócić uwagę na uzgadnianie wyceny spółki. Często interesy debiutującej spółki i doradcy są rozbieżne - warto walczyć o jak najwyższą wycenę, ale oczywiście w granicach rozsądku. Wycena akcji powinna odzwierciedlać obecną sytuację finansową spółki oraz wzrost wartości spółki na przestrzeni kolejnych 2-3 lat. Sugeruję również, aby nie oszczędzać na działaniach Investor Relation - chodzi tu o przygotowanie szeroko zakrojonej kampanii medialnej informującej rynek o debiucie. To w bezpośredni sposób przełoży się na wzrost kursu na debiucie oraz płynność akcji. Dzięki takim działaniom debiut Leasing-Experts był 2-gim najlepszym debiutem na rynku New Connect od 2012 r. pod względem wzrostu wartości akcji oraz płynności. 

Czy w tej chwili poleciłby pan innym franczyzodawcom wejście na parkiet?
Oczywiście, jeżeli spółka nie potraktuje giełdy jako krótkiej randki z rynkiem kapitałowym, tzn. pozyskanie kapitału bez konkretnego celu, jak najbardziej polecam przejście na mały lub duży parkiet GPW. Sugeruję dobrać sobie doświadczonych partnerów, którzy sprawnie przeprowadzą emisję prywatną lub publiczną akcji oraz będą opiekować się spółką po debiucie. Wejście na giełdę to fascynujaca przygoda, jednak można skutecznie uzależnić się od sprawdzania kursu akcji!

Czy plan rozbudowy centrali i stworzenia centrum szkoleniowego za pieniądze z emisji akcji został już zrealizowany?
Tak, cele emisyjne zrealizowaliśmy w 100 proc. Zmieniliśmy siedzibę na lokal dostosowany do naszych potrzeb. Mamy już swoje pomieszczenia szkoleniowe, które w znaczny sposób usprawniły proces szkolenia nowych franczyzobiorców. Inwestycje w infrastrukturę są niezwykle ważne, jeżeli poważnie myślimy o dynamicznym wzroście biznesu.

Czy dzięki kapitałowi pozyskanemu w trakcie debiutu udało się otworzyć kolejne placówki?
Trudno to konkretnie wyliczyć, ale z pewnością wzrost rozpoznawalności i wiarygodność finansowo-informacyjna wpłynęła na zwiększone zainteresowanie ze strony naszych potencjalnych kandydatów na franczyzobiorców. Od dnia debiutu spółki w październiku 2013 r. do dnia dzisiejszego podpisaliśmy pond 30 umów franczyowych, co stanowi znaczy wzrost do okresu, kiedy nie byliśmy spółką publiczną.

Rozmawiał (gum)


POPULARNE NA FORUM

Fakturowa rewolucja

Z powodzeniem korzystam z chmury faktur od kilku miesięcy. Bardzo proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie, faktycznie ułatwia wystawianie i przesyłanie faktur.

6 wypowiedzi
ostatnia 19.10.2018
założenie Franczyzy banku

Szanowny Panie, Zysk Partnera zależy od wolumenu kredytów, które udzieli on w danym miesiącu rozliczeniowym. Każdy produkt ma swoją podstawową tabelę prowizyjną,...

8 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Firma pożyczkowa

Jeśli jest się świadomym tego, co się robi to nie widzę najmniejszych przeszkód, aby nie brać w ogóle pożyczki. Niektórym to może się naprawdę przydać :)...

69 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Pośrednictwo kredytowe - z którą firmą podjąć współpracę?

I z zakończeniem kolejnych rozliczeń znów miło nam poinformować że kampania https://sprintmoney.pl ma 100% zatwierdzonych wniosków pozyskanych przez naszych...

125 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Firma pożyczkowa

Sprawdź to https://chwillowki.pl/

69 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Firma pożyczkowa

Najlepsze chwilówki znajdziesz na https://chwillowki.pl

69 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Biuro rachunkowe

Ja korzystam z biura rachunkowego KOF http://www.koflublin.pl/ i jestem bardzo zadowolona. Wszystkim zajmują się profesjonalnie i na czas. Dzięki nim mogę skupić się na...

114 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
RODO i ochrona danych.

Pytanie do osób zorientowanych czy tego typu wzory będą odpowiednie -...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2018