Lokalizacja – to jest to!

Piątek
21.06.2002
W handlu detalicznym ciągle toczy się walka o powierzchnie handlowe w nowych prestiżowych miejscach. W tej konkurencji sieci franczyzowe mają zdecydowaną przewagę nad pojedynczymi przedsiębiorcami.
 

Franczyzobiorcy łatwiej

Przykład Trevora Milesa, franczyzobiorcy irlandzkiej sieci O`Briens Irish Sandwich Bars doskonale ilustruje przewagę przedsiębiorców działających na licencji. Gdy jego obroty przekroczyły 300 tys. funtów dostał korzystną propozycję od prestiżowej galerii handlowej. Nie sądził, że ma szansę uzyskać miejsce w Ocean Terminal, jednym z największych w Europie centrów handlu i rozrywki (440 tys. stóp powierzchni). Deweloper zaproponował mu nawet pożyczkę na sfinansowanie rozwoju.

Co zadecydowało o przewadze franczyzobiorcy nad indywidualnymi przedsiębiorcami? W przypadku centrów handlowych istotne jest przyciągnięcie przedstawicieli znanych marek. Konsumenci w Wielkiej Brytanii znają markę O`Brien tak, jak Polacy McDonald’sa. Wiedzą, że kryje się za nią określony standard i jakość. Na korzyść franczyzobiorców przemawia również to, że mają za sobą dawcę licencji, który przejmie zobowiązania, nawet jeśli biorca poniesie porażkę.

Gwarancja jakości

Wytypowanie określonych marek jest istotne dla zbudowania dobrego wizerunku centrum handlowego. O`Brien pasuje do oferty Ocean Terminal, do stylu życia jego klientów. Tym samym Trevor dołączył do takich gigantów jak: Debenhams, Jasper Conrana, Versace i Jean Paul Gaultier, znanych marek biżuterii oraz wielu punktów oferujących jedzenie i napoje, oczywiście również markowych. Jeśli chodzi o żywność, franczyzobiorcy mają wyjątkowo silną pozycję. Istotnym elementem jakości produktów spożywczych jest ich skład, a znana marka taką gwarancję daje. W Ocean Terminal potrzebowali punktu z kanapkami dobrej jakości. Deweloper mógł łatwo sprawdzić, jakie standardy obowiązują w sieci O`Briens, więc choć nie znał osobiście punktu Trevora, mógł przewidzieć, że spełni on oczekiwania.

Współpraca

Nie oznacza to, że ważna jest tylko marka sieci i nie ma znaczenia jakim człowiekiem jest sam franczyzobiorca. Wśród nich mogą być bowiem zarówno ludzie predestynowani do tego typu działalności i tacy, którym nie uda się osiągnąć sukcesu. Trevor miał już za sobą jeden sukces. Pomimo początkowo niskich obrotów w swoim pierwszym punkcie, rozwinął interes i jego placówka uzyskała tytuł najlepszego franczyzobiorcy roku w sieci O`Briena. To ostatecznie przekonało dewelopera.

Bycie franczyzobiorcą pozwala uzyskać dostęp do tych miejsc, do których nie miałby dojścia indywidualny przedsiębiorca. Odnajemcy w tzw. strefach A nie chcą rozmawiać z pojedynczymi przedsiębiorcami, gdyż tym brakuje podstawowych zalet, takich jak znajomość całego rynku, czy zdolność kredytowa. Wstąpienie do sieci franczyzowej zmienia nastawienie wynajmujących. Opinia dewelopera o Trevorze, jako o dobrym franczyzobiorcy spowodowała, że Ocean Terminal zaproponował mu współpracę, pomijając niezależnych przedsiębiorców.

Na podstawie magazynu Business Franchise, Karolina Tupalska, PROFIT system


PROFIT system

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018