Restauracja Olimp w Alma Tower w Krakowie. W ramach sieci działają 24 lokale, w tym 11 franczyzowych.
Niedziela
17.08.2014
Pracownicy krakowskich korporacji wybrali jedzenie na wagę. Korzysta z tego franczyzodawca restauracji Olimp.
 

W przeciągu dwóch tygodni Grupa Gastromall, właściciel sieci restauracji z jedzeniem na wagę Olimp, uruchomiła dwa nowe lokale. Oba działają w Krakowie. Pierwszy z nich powstał w nowo otwartym centrum biurowym Orange Office Park w Krakowie na powierzchni 500 m2. Lokal jest podzielony na kilka stref: kawiarnianą, wypoczynkową oraz część ze stolikami w oszklonym atrium. Druga z restauracji znajduje się w biurowcu Alma Tower, głównej siedzibie spółek Alma oraz Grupy Onet.

Do tej pory franczyzodawca Olimp stawiał na lokale w centrach handlowych. W tym roku otworzył już 5 restauracji w następujących obiektach: CH Janki pod Warszawą, Wola Park w Warszawie, Atrium Lublin, Amber Kalisz, Ferio Konin. Teraz jednak coraz częściej wybiera biurowce, których pracownicy muszą gdzieś udać się na lunch. - Jeszcze w tym roku zainaugurują działalność restauracje Olimp w Enterprise Park oraz w Software Park Avia, kolejnych centrach biurowych Krakowa - mówi Izabela Domaradzka, koordynator projektów Grupy Gastromall.

Franczyzodawca posiada gotowe lokalizacje w centrach handlowych w Katowicach, Gliwicach, Częstochowie, Sosnowcu i Poznaniu.Firma doradz partnerom biznesowym w zakresie dotacji unijnych i chwali się, że wszystkie dotychczasowe wnioski otrzymały dotacje. Inwestycja w restaurację Olimp w kwocie ok. 200 tys. zł zwraca się po dwóch latach. Grupa Gastromall przekazuje projekt aranżacji lokalu, biznes plan, zestawienie niezbędnego w sprzętu gastronomicznego, projekt ulotek i ubioru dla personelu. Obowiązkowe szkolenie przechodzi personel nowo otwartego lokalu oraz jego menedżer.

- Realizujemy obecnie 4 projekty dofinansowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Krakowski Klaster Gastronomiczny to inicjatywa małopolskich przedsiębiorców z branży gastronomicznej, w której Grupa Gastromall jest liderem Klastra. Jego cel to przede wszystkim innowacje w zakresie tworzenia nowych produktów dla branży Horeca oraz cele edukacyjne - szkolenia, warsztaty kulinarne, certyfikacja produktów. Dzięki projektowi franczyzobiorcy uzyskają dostęp do produkowanych w centrali sosów, marynat, przypraw, staną się cześcią sieci dystrybucyjnej, którą obecnie tworzymy. W planach jest utworzenie specjalnej komórki doradczo-konsultacyjnej ułatwiajacej franczyzobiorcom przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej w konkursach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - dodaje Izabela Domaradzka.
(dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Moim zdaniem najwygodniejszą apką do zamawiania jest pizza portal, osobiście jeśli coś zamawiam to właśnie przez ich aplikację. Nie tylko pizza, ogólnie dobre jedzenie...

21 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018