17.06.2002

Moda na zdrową żywność

Na rynek zdrowej żywności w USA wkraczają wielkie koncerny spożywcze

Jak informuje Gazeta Wyborcza w tym miesiącu na półkach amerykańskich supermarketów pojawią się cztery nowe rodzaje płatków śniadaniowych firmowane przez Cascadian Farm. Tymczasem tak naprawdę produkuje je rynkowy potentat General Mills.

Produkowanie na rynek żywności organicznej stało się nagle bardzo atrakcyjną propozycją dla szukających możliwości rozwoju konglomeratów spożywczych w Stanach Zjednoczonych. Tradycyjna sprzedaż w supermarketach rośnie zaledwie o 1 procent rocznie, podczas gdy w sklepach ze zdrową żywnością – nawet kilkakrotnie szybciej. Na przykład sieć z żywnością organiczną Whole Foods Market z Teksasu, największa w Stanach Zjednoczonych, odnotowała 20-procentowy wzrost obrotów i zysku, stając się łakomym kąskiem dla inwestorów.

Sieci tradycyjnych supermarketów, takich jak Kroger czy Safeway, urządziły w swoich sklepach działy ze zdrową żywnością i jak tylko mogą, naśladują Whole Foods. Konglomeraty spożywcze wykupują zaś marki cieszące się powodzeniem w sklepach Whole Foods. Wielcy gracze nie poprzestają na przejęciach, lecz starają się rozwijać własne działy produkcji zdrowej żywności.

Jednak produkowanie zdrowej żywności skłania duże koncerny do postawienia sobie pytania, czy ich własne logo na opakowaniu zachęci, czy odstraszy konsumentów kupujących organiczne jedzenie. Kolejnym wyzwaniem dla gigantów jest osiągnięcie jakości i smaku przy zachowaniu organiczności(bez pestycydów) i naturalności. Zarówno Whole Foods jak i Wild Oats Markets z reguły odrzucają produkty, które nie spełniają wszystkich powyższych kryteriów.

Więcej: Gazeta Wyborcza, 17 czerwca 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0