Bricomarché połknęło konkurenta

Bricomarché ma obecnie blisko 10 proc. udziału w rynku supermarketów typu dom i ogród. Wyprzedzają je Castorama, Leroy Merlin oraz OBI (nie są to marki franczyzowe).
Sobota
04.10.2014
Dzięki przejęciu sieć urośnie o 14 placówek. Ale plany rozwoju są znacznie szersze.
 

Bricomarché przejmuje 14 z 24 lokalizacji po sieci marketów budowlanych Nomi. Dzięki temu w nadchodzących miesiącach francuski szyld pojawi się m.in. w Bełchatowie, Przemyślu, Siemianowicach, Świętochłowicach oraz w Tczewie. Będą to sklepy w nowym formacie powierzchniowym. Dotychczas Bricomarche działało w lokalach o powierzchni 1,6 tys. m2 i 2 tys. m2, ale specyfika punktów przejętych po Nomi wymogła na franczyzodawcy wprowadzenie większych placówek, liczących 3,5 tys. m2 powierzchni (więcej na ten temat na portalu LokalnaBiznes.pl). 

- Przejęcie lokali po sklepach sieci Nomi przybliża nas do realizacji celów, które postawiliśmy sobie w strategii „Polska CAP 2020”. Naszą ambicją nie jest bowiem jedynie utrzymanie aktualnego stanu posiadania punktów sprzedaży, a intensywny rozwój w kolejnych latach. Ta ważna  inwestycja umocni jeszcze bardziej naszą pozycję na polskim rynku DIY (dom i ogród – przyp. red.) – podkreśla Patrick Renault, prezes Grupy Muszkieterów w Polsce.

Zagospodarowanie lokali po konkurencyjnej sieci to jednak tylko mały kroczek na drodze, którą w tej dekadzie zamierzają przemierzyć Muszkieterowie. Zgodnie ze strategią Polska CAP 2020 do końca dekady liczba supermarketów Bricomarché i spożywczych Intermarché ma wzrosnąć do 500, a zatrudnienie w nich do 7,5 tys. Franczyzodawcy chcą w tym celu zainwestować łącznie 6 mld zł.

Jednym z celów Muszkieterów jest też poszerzenie regionalnego zasięgu sieci w kierunku wschodnim. 2 października odbyła się także inauguracja pierwszego supermarketu Bricomarché w Sandomierzu – setnej placówki w Polsce i pierwszej w województwie świętokrzyskim.
– Jest dla nas niezmiernie ważne, że wchodzimy z naszymi placówkami do nowych regionów, m.in. województwa świętokrzyskiego, w którym do tej pory nie mieliśmy żadnego sklepu – mówi Patrick Renault.

W pierwszym półroczu 2014 sieć marketów budowlanych Bricomarché zanotowała wzrost obrotów na poziomie bliskim 22 proc. Przychody wyniosły ponad 536 mln zł. Obok Bricomarché na polskim rynku działa aktualnie 209 supermarketów Intermarché oraz 50 stacji paliw tej sieci, która jest liderem rynku przymarketowych stacji benzynowych. Markami zarządza Grupa Muszkieterów, stowarzyszenie niezależnych przedsiębiorców, którzy, oprócz tego, że prowadzą własne sklepy jako franczyzobiorcy, pełnią też funkcje kierownicze w centrali sieci. Inwestycja we własny sklep pod szyldami Bricomarché i  Intermarché wymaga wkładu własnego na poziomie 400 tys. zł.

Uaktualnienie:

16 października 2014 roku do redakcji wpłynęło sprostowanie ze strony zarządu sieci NOMI dotyczące przejęcia należących do niej wcześniej lokalizacji przez sieć Bricomarche. Przytaczamy jego fragment poniżej.

„W związku z ukazaniem się w mediach spekulacji dotyczących rzekomego przejmowania sieci NOMI przez Bricomarche, Zarząd NOMI pragnie jednoznacznie zdementować pogłoski, jakoby takie przejęcie miało miejsce oraz informuje, że nie prowadzi z Właścicielami Bricomarche żadnych rozmów dotyczących przejęcia całości lub części sieci.

W wyniku braku porozumienia z częścią Wynajmujących NOMI obiekty handlowe, którzy nie wyrazili zgody na obniżenie nierynkowych stawek czynszowych, NOMI faktycznie wycofało się z jedenastu najmniej rentownych lokalizacji. Zarząd NOMI był informowany o planach ewentualnego wynajmu części tych obiektów sieci Bricomarche, jednakże jedyne uzgodnienia jakie NOMI poczyniło w tym zakresie z Bricomarche, dotyczyły możliwości zatrudnienia załogi likwidowanych marketów.

W chwili obecnej sieć NOMI liczy 17 marketów. W związku z niesatysfakcjonującym poziomem stawek czynszowych i rentowności sklepów rozważana jest jeszcze likwidacja 3-4 lokalizacji, ale żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte, a negocjacje z Wynajmującymi nadal trwają.”

(gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej zainwestować w mieszkanie w dużym mieście, w którym jest duża liczba studentów. Oni szukają mieszka, nie zawsze tylko w centrum, ale często na obrzeżach....

304 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Jaki sklep meblowy?

A myślicie że takie materace https://mebleropez.pl/39-materace są wygodne? Polecał je ktoś tam wyżej ale w sumie to była jedna opinia, dlatego dopytuję. Nie wysypiam...

178 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Pierwsze mieszkanie na wynajem najlepiej kupić w mieście, w którym się mieszka, o ile się mieszka w mieście :) Najlepiej postawić na niewielkie, kawalerka, dwa pokoje...

304 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Handel dla rolnika

Ja w ogóle nie korzystam z giełd. Wolę poszperać w internecie, żeby znaleźć części do maszyn rolniczych w dobrej cenie. Słyszeliście może o stronce...

46 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Sklep z produktami rolniczymi

Jeśli będziesz szukać sklepu, który zajmuje się sprzedażą części do maszyn rolniczych to polecam sklep.mizar.com.pl. Ja tam kupiłam części Ursus C-330 i jestem...

28 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Woda w domu

Some of them end up having their devices crash. This is because they try to get the free Robux from sources that are not genuine. free robux win

4 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej mieszkanie kupić na Muchoborze Wielkim http://pcg.pl/ . Lokalizacja fajna ,wszędzie blisko. ogródek również w tej okolicy nie będzie problemem

304 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Branża metalowa- co i jak ?

No i warto mieć zaprzyjaźnioną firmę dziedzin takich jak obróbka CNC, która wykona chociażby [url=http://dobek-tech.pl/oferta/]laserowe cięcie blach[/url] i inne takie

40 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018