Matjaž Plausteiner wprowadzał na rynki środkowo-europejskie takie marki, jak McDonald’s czy Starbucks. Obecnie pomaga Pizzy Hut wejść do Słowenii.
Wtorek
21.10.2014
Uczciwy franczyzodawca powinien uświadomiać z jakim ryzykiem wiąże się jego biznes - mówi Matjaž Plausteiner, partner zarządzający PROFIT system Słowenia.
 

Czy dziś sprowadzenie do Polski znanej zagranicznej marki we franczyzie jest łatwiejsze,  czy trudniejsze niż było dwie dekady temu?
Myślę, że jest łatwiej. Głównie dlatego, że przedsiębiorcy z lokalnego rynku mają do dyspozycji usługi konsultantów, którzy są w stanie pośredniczyć między nimi a właścicielami zagranicznych marek.

Na czym polega współpraca z takimi doradcami?
Warto podkreślić, że potencjalny franczyzobiorca nie ponosi żadnych kosztów z tytułu współpracy z nami. Podam przykład. Obecnie pracuję nad wprowadzeniem na rynek słoweński marki Pizza Hut, która do tej pory na niego nie weszła. Współpracuję z firmą Yum! Brands, do której należy marka Pizza Hut. To oni płacą mi za to, bym pozyskał najlepszych biorców licencji. Dzięki temu mają gwarancję mojej lojalności.

Czyli to de facto doradca ma za zadanie ocenić, czy kandydat na franczyzobiorcę poradzi sobie w danym biznesie?
Uczciwy franczyzodawca powinien uświadomić kandydatowi, z jakim ryzykiem wiąże się jego biznes. Najlepiej jest w tym celu umożliwić franczyzobiorcy kontakt z ludźmi, którzy już działają w sieci. Tak właśnie za każdym razem robi np. McDonald’s. Trzeba być z kandydatami szczerym. Jeśli biznes wymaga wiele pracy, a na zyski czekać latami, to on musi się o tym dowiedzieć.  Franczyza to bardzo uczciwy sposób na zarabianie. Jako biorcy licencji dostajemy know-how, markę i wszelkie narzędzia potrzebne do tego, by zarabiać. Ale pracy nikt nie wykona za nas.

Z drugiej strony, kandydat inwestuje często wszystkie oszczędności, ryzykuje bardzo dużo. To chyba też zobowiązanie dla franczyzodawcy?
Tak.Dlatego franczyzodawca nie może niczego ukrywać. Z mojego doświadczenia wynika, że 80 proc. franczyzobiorców z krajów byłego bloku wschodniego inwestuje w biznes franczyzowy całe swoje oszczędności. A niestety zdarzają się franczyzodawcy, którym zależy tylko na tym, by wyciągnąć pieniądze od kandydatów. Dlatego tak ważna jest rola doradców – zarówno dla franczyzodawców, jak i franczyzobiorców. Jesteśmy po to, by pomóc uniknąć błędów inwestycyjnych i skontaktować  ze sobą właściwych ludzi.

Rozmawiał (gum)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Hand Roll Tsuru Sushi co myślicie ?

Witam czy ktoś miał styczności z tym konceptem ?Ktos prowadzi taki punkt ?Lub posiada jakieś spostrzeżenia po spotkaniu z przedstawicielami tego konceptu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018