O profesjonalizmie biura matrymonialnego świadczą przede wszystkim jego pracownicy. Większe firmy zatrudniają około dziesięciu osób, bo potrzebują więcej konsultantów, natomiast w mniejszych firmach wystarczą 3-4 osoby.
Poniedziałek
24.11.2014
W prowadzenie biura, jak w związek z drugim człowiekiem, nie można zaangażować się połowicznie, bo konkurencja na rynku jest bardzo duża.
 

– Osoby zapisujące się do biur matrymonialnych są skrępowane, czują się niepewnie i uważają, że jest to coś wstydliwego. Często czują się gorsze, boją się, że ktoś się o tym dowie, a więc oczekują całkowitej dyskrecji – mówi Anna Jeziorska-Prządak, współwłaścicielka biura matrymonialnego „Kochaj!” w Sosnowcu.
Często boją się również rozczarowania lub tego, że mogą zostać oszukani. Jedna pomyłka w budowaniu relacji z klientem może kosztować utratę reputacji i kolejnych potencjalnych klientów.

Duchowa siła

Prowadzenie biura matrymonialnego to trudne przedsięwzięcie, wymagające dużego zaangażowania w prowadzony biznes. Nie jest to sposób na przetrwanie kryzysu i znalezienie szybkiego zarobku, bo żeby działać profesjonalnie, trzeba zbudować z klientem więź.
– Niedawno zgłosiły się do mnie panie, które prowadziły punkt bankowy, ale odczuły skutki słabszej koniunktury. Postanowiły zmienić branżę i chciały założyć biuro matrymonialne. Miałem też do czynienia z psycholog po trzech rozwodach, która chciała dla nas pracować. Tak się nie da działać w tej branży – musimy być przygotowani do pracy z ludźmi i swoim życiem świadczyć, że zbudowanie relacji z drugim człowiekiem jest możliwe. Liczy się siła wewnętrzna i wytrzymałość psychiczna, bo codziennie stykamy się z ludzkimi emocjami – mówi przedstawiciel biura Duet Centrum, działającego przede wszystkim w Warszawie i na Śląsku.

 – Prowadzenie profesjonalnego biura matrymonialnego to trudna, odpowiedzialna, czasochłonna i nie zawsze dochodowa, ale dająca wiele satysfakcji praca. Jeśli biuro chce założyć osoba o duszy urzędnika, lubiąca pracę w stałych godzinach i nieakceptująca ludzi z ich dziwactwami i fobiami, a jedynie nastawiona na szybki zysk, nie osiągnie z tej działalności żadnej satysfakcji i wkrótce znienawidzi tę pracę – przestrzega Anna Jeziorak-Prządak.

O profesjonalizmie biura matrymonialnego świadczą przede wszystkim jego pracownicy. Większe firmy zatrudniają około dziesięciu osób, bo potrzebują więcej konsultantów, natomiast w mniejszych firmach wystarczą 3-4 osoby. Na pewno w tym gronie powinni się znaleźć specjaliści zajmujący się nie tylko kojarzeniem par, lecz także poradnictwem małżeńskim, psychologicznym, emocjonalnym, a oprócz tego informatycy zarządzający stroną internetową. 

Nie tylko skojarzenia

– Konkurencja na rynku jest dość duża, powstają nowe biura, często są one zakładane przez osoby nieprzygotowane do tego typu pracy, niezdające sobie sprawy, jak bardzo absorbująca i trudna jest to działalność. Nowe biura nastawiają się na szybki zysk, proponują niższe wpisowe niż renomowane placówki. Za to nie sprawdzają danych osobowych klientów i przyjmują z pełnym zaufaniem to, co mówią im o sobie rejestrujące się osoby i przekazują te informacje bezkrytycznie swoim klientom, narażając ich często na nieprzyjemne lub wręcz groźne niespodzianki – mówi Anna Jeziorska-Prządak.

Na rynku działają zarówno duże centra kojarzenia par, jak i małe jednoosobowe firmy. Te pierwsze mają określoną grupę docelową – najczęściej interesują ich klienci w przedziale wiekowym 25-40 lat, z wyższym wykształceniem. Trafiają do nich coraz młodsze osoby, o satysfakcjonującej pozycji społecznej, z wysokimi zarobkami, ale niemające czasu na szukanie drugiej połówki. Dlatego zdają się na poradę specjalistów.

Natomiast do biur matrymonialnych zlokalizowanych w mniejszych miastach zgłaszają się głównie osoby w średnim wieku. – Tendencją,  którą obserwujemy od kilku lat i która się pogłębia, jest różnica w wykształceniu pań i panów. Do biura zgłaszają się głównie kobiety z wykształceniem wyższym i średnim, a panowie, niestety głównie z zawodowym – mówi Anna Jeziorak-Prządak

Nie zaszkodzi, a nawet pomoże

Biura matrymonialne nie zajmują się tylko łączeniem par. Coraz częściej stają się centrami dla singli – proponują im udział w organizowanych przez siebie imprezach, rezerwują miejsca na spotkaniach i warsztatach artystycznych dla samotnych, oferują również usługi turystyczne przystosowane do ich potrzeb. O rozszerzeniu oferty zdecydował rozwój internetowych biur matrymonialnych i serwisów randkowych. W najlepszym okresie tego typu strony odwiedzała jedna czwarta internautów, dlatego biura matrymonialne musiały zaoferować coś więcej niż tylko kojarzenie par.

W ostatnich kilkunastu miesiącach internetowe serwisy matrymonialne tracą jednak na znaczeniu (w 2008 roku strony odwiedziło 14 proc. użytkowników sieci, wg Megapanelu PBI/Gemius).
– Serwisy i biura internetowe są raczej wykorzystywane w celach towarzyskich i sponsoringowych niż matrymonialnych, ponieważ generalnie nie budzą zaufania. Są dobre do flirtu i nawiązania korespondencyjnej znajomości, ale panie i panowie, którzy naprawdę chcą poznać partnera na resztę życia, wolą skorzystać z biura tradycyjnego – mówi Anna Jeziorak-Prządak.

Samotność w sieci

Założenie biura matrymonialnego oferującego swoje usługi tylko w Internecie nie wymaga wynajęcia lokalu, jego umeblowania, ale bez kilkunastu tysięcy kapitału na start i tak się nie obejdzie.
– Internetowe biuro matrymonialne jest sporą inwestycją finansową, wymagającą wiedzy z zakresu: technologii, infrastruktury i oczywiście doboru wysokiej klasy personelu. Wiąże się z pracą przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 9-24 – mówi Katarzyna Bieber, właścicielka serwisu MyDwoje.pl

Serwis MyDwoje.pl stosuje test doboru partnerskiego Andrzeja Rutkowskiego, terapeuty małżeńskiego. Wyniki testu przedstawiane są graficznie i tekstowo na 10 skalach osobowości, np. dominacja − uległość, liberalizm − konserwatyzm. Bada on także zgodność życiowych wartości każdej potencjalnej pary. Na podstawie odpowiedzi, a także na podstawie historii wyboru preferowanych kandydatów serwis proponuje użytkownikowi przygotowanie oferty. Użytkownicy mogą między sobą prowadzić anonimową korespondencję za pomocą serwisu i poprzez czat MyDwoje.pl, bez potrzeby ujawniania dodatkowych danych. Każdy użytkownik dostaje bezpłatnie narzędzie do przeszukiwania ofert z całej bazy według własnych kryteriów, takich jak wiek, sylwetka, stan cywilny, stosunek partnera do religii.

Tradycja vs nowoczesność

Anonimowość i w konsekwencji niepewność co do osoby, z którą się rozmawia właściciele tradycyjnych biur matrymonialnych wytykają internetowej konkurencji. Właściciele wirtualnych biur matrymonialnych twierdzą z kolei, że Internet pozwala na zarejestrowanie się dużo większej liczby osób, a tym samym zwiększa szansę na znalezienie właściwej osoby. – W bazie serwisu MyDwoje.pl jest ponad 130 tysięcy zarejestrowanych osób, podczas gdy średniej wielkości biuro matrymonialne posiada od 150 do 250 ofert –  mówi Katarzyna Bieber.

Przez tradycyjne biuro matrymonialne czy serwis randkowy klient kupuje zawsze to samo: szansę, że znajdzie swoją drugą połówkę.


Profil kobiety
Joanna Sopyło
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Fotografia

Żeby zarabiać na blogu trzeba mieć działalność, z paypala nie wszędzie zapłacisz. Prowadzę sobie bloga http://zycie-fotografa.pl/ i normalnie się z tego rozliczam....

2 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Fotografia

Cześć. Zastanawiam się nad przemianą swojego hobby na formę zarobku. Temat zdradza co to takiego. Sądzicie że to jest opłacalne? No i czy mógłbym podciągnąć pod to...

2 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Naładowani biznesem

Colleges and teachers test the grip of an understudy on a specific subject and assess his assurance with the errand of making an academic and expanded exposition. comptable jarry

9 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Naładowani biznesem

The manner in which the machine works is that it doesn't make a difference on the off chance that you win the big stake or not,lucky31

9 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018
Nauka jazdy: Jazda po kasę

Otwarcie i prowadzenie OSK w dzisiejszych czasach nie jest proste. W artykule przedstawiono sporą cześć formalnych kryteriów jednak aby OSK zafunkcjonowało na danym rynku...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018
Usługi marketingowe

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post. https://www.xapiaadinatismatos.eu/

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Naładowani biznesem

There are numerous online gambling clubs and more are opening constantly, which makes it no issue to locate the best clubhouse diversions which you need to play. casino 777

9 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Usługi marketingowe

Oh! This article has suggested to me many new ideas. I will embark on doing it. Hope you can continue to contribute your talents in this area. Thank you. webnovel

3 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018