20.01.2015

Własny biznes - bieg z przeszkodami

Większa grupa przedsiębiorców ma obowiązek instalacji kas fiskalnych. O tym co czeka sektor MŚP w 2015 opowiada Anna Flaga z Fundacji Twoja Inicjatywa.

Blisko 80 proc. polskich firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat swojej działalności. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się początkujący przedsiębiorcy?
Najpowszechniejszą bolączką młodych przedsiębiorców jest oczywiście brak dostatecznego kapitału na założenie i rozwój firmy. Inną deklarowaną przyczyną niepowodzeń jest brak wystarczającej wiedzy o podatkach, prawnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej i źródeł pozyskania dofinansowania. Z badania zrealizowanego przez Business Link wynika, że wśród głównych barier rozwoju, z którymi spotkają się w Polsce start-up’y, są: wysokie obciążenia podatkowe (67 proc.), ograniczenia prawne (42 proc.) i ograniczony dostęp do zewnętrznych środków finansowania (25 proc.).

Anna Flaga, prezes Fundacji Twoja Inicjatywa! Fot. Fundacja Twoja Inicjatywa!

Start-up’y mogą korzystać ze środków finansowych PARP. W tej instytucji, możliwe jest uzyskanie także wsparcia organizacyjnego
Anna Flaga, prezes Fundacji Twoja Inicjatywa!

Zgromadzenie odpowiedniego kapitału na założenie czy rozwój firmy we własnym zakresie może trwać latami, a w tym czasie można przegrać walkę z konkurencją.
Aby dostać zastrzyk pieniędzy można skorzystać z takich instrumentów finansowych jak np. kredyt, leasing czy faktoring. Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indicator wynika, że kredyt wybiera 54 proc. małych i średnich firm, podczas gdy leasing ponad 30 proc. Można też poszukać alternatywnych źródeł dofinansowania. W ostatnim czasie na popularności zyskał tzw. crowdfunding. To rozwiązanie dedykowane jest jednak dla młodych i kreatywnych biznesów, które aby zyskać dofinansowanie, muszą przekonać do swego pomysłu internetową społeczność. Inną ścieżką, o której też często mówimy na naszych warsztatach jest dofinansowanie z Unii Europejskiej. Aktualnie w unijnej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na 16 mld euro. Kolejnym źródłem może być właśnie fundusz Banku Gospodarstwa Krajowego dedykowany rozwojowi start-up’ów i środki z PARP. W tej ostatniej instytucji, możliwe jest uzyskanie zarówno wsparcia organizacyjnego, jak i finansowego.

Warto też być na bieżąco ze zmianami, jakie szykuje nam resort finansów. Co czeka sektor MŚP w 2015 roku?
W drugiej połowie 2015 ustawodawca chce polepszyć funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Skrócenie czasu oczekiwania na sprostowanie pomyłek, lepsza jakość danych w CEIDG oraz walka z fałszywymi adresami firm to najważniejsze cele nowego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z początkiem roku zmieni się też zakres opodatkowania zbycia środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Dodatkowo, większa grupa przedsiębiorstw będzie miała obowiązek instalacji kas fiskalnych. Ze zwolnień nie będą mogli skorzystać np. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne. Co szczególnie ważne dla młodych przedsiębiorców, z początkiem roku zniesiony zostanie też obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Sporo też modyfikacji szykuje się w kwestii samego VAT-u. Zmienią się m.in. zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, oraz innych wydatków związanych z tymi pojazdami. Warto zatem śledzić na bieżąco działania resortu finansów, gdyż mogą one mieć nie mały wpływ na sprawne funkcjonowanie naszej firmy.
rozmawiał (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0