Zdaniem właściciela marki MBE polski oddział ma szansę osiągnąć poziom rozwoju sieci hiszpańskiej, w której obecnie działa 189 centrów usługowych.
Wtorek
13.01.2015
Licencja master na Polskę firmy MBE wraca do właściciela marki, który planuje restrukturyzację i liczne otwarcia.
 

Firma Mail Boxes Etc. (MBE) od 2003 roku oferuje w Polsce usługi biurowo-biznesowe dla firm i klientów indywidualnych. Wśród nich są m.in. wysyłki kurierskie i usługi transportowe oraz wynajem skrytek pocztowych wraz z dostępem do w pełni wyposażonego stanowiska komputerowego. Przez 11 lat właścicielem licencji master na Polskę była firma Parta, której udało się zaadaptować system dla polskiego rynku i pozyskiwać partnerów w czasach, gdy w Polsce franczyza nie była jeszcze tak popularną formą prowadzenia biznesu jak dzisiaj. Niestety, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, dotychczasowemu master franczyzodawcy nie udało się uruchomić zbyt wielu placówek w naszym kraju - w 2014 roku działało ich łącznie 16.
- Wynik ten znacząco odbiegał od liczby nowych punktów w takich krajach jak Hiszpania, Włochy, Niemcy czy Austria, w związku z tym właściciel marki – MBE Worldwide S.p.A. z siedzibą w Mediolanie – postanowił wejść na rynek polski i samodzielnie rozwijać strukturę – mówi Dawid Wojtarowicz, menedżer ds. wsparcia rozwoju firmy Mail Boxes Etc. - Firma ma na tym polu duże doświadczenie, MBE Worldwide S.p.A. w wielu krajach Europy i reszty świata zarządza siecią ponad 1,5 tys. placówek.

Najwięcej europejskich punktów MBE  powstało we Włoszech (528 centrów usługowych), Hiszpanii (189), w Niemczech (149), Wielkiej Brytanii (143) i w Rosji (90). Według właściciela marki potencjał Polski w nadchodzących latach jest porównywalny wielkościowo z Hiszpanią i znacznie większy niż dotychczasowe 16 placówek, dlatego MBE Worldwide S.p.A przejęła w 2014 roku bezpośrednio zarządzanie systemem MBE w Polsce, utworzyła spółkę MBE Poland Sp. z o.o. i rozpoczęła proces reorganizacji.
- Obecni franczyzobiorcy otrzymają dodatkowe rozbudowane szkolenia i wsparcie marketingowe, które pozwoli zwiększyć osiągane obroty, a marka zwiększą swoją rozpoznawalność – zapowiada Dawid Wojtarowicz.

Zmianie ulegną również warunki przystąpienia do systemu. Choć kwotę inwestycji utrzymano na tym samym poziomie (od 100 do 130 tys. zł), to zmodyfikowano opłaty franczyzowe oraz ich strukturę, m.in. opłatę marketingową (2 proc.) zastąpiono opłatą za marketing regionalny w wysokości 1,5 proc. Wprowadzono opłatę NFM przeznaczoną na fundusz zarządzany przez franczyzobiorców (marketing ogólnopolski i promocję marki) w wysokości 2,5 proc. Opłata została w całości zamrożona, aż do czasu osiągnięcia liczby placówek, pozwalającej na zgromadzenie sumy, gotowej sprostać kosztom organizacji takich kampanii.
- Planujemy pozyskanie ok. 10 nowych lokalizacji w 2015 roku, a w ciągu kolejnych trzech lat - 50 na terenie całej Polski – deklaruje Dawid Wojtarowicz. - Na początku chcemy się skupić na większych miastach, gdzie MBE nie ma jeszcze swoich oddziałów. Takich jak Białystok, Lublin, Gliwice, Rzeszów czy Gdańsk.

Czy otwarcie 50 punktów w tak krótkim czasie to cel możliwy do zrealizowania? Według przedstawicieli firmy rozwojowi sieci sprzyja sytuacja rynkowa.
- Rynek usług kurierskich powoli się stabilizuje i wzrasta również świadomość klienta. Jednym z kluczowych kryteriów staje się nie tylko cena ale również jakość danego towaru i usługi – mówi menedżer ds. wsparcia rozwoju firmy Mail Boxes Etc. - Poprzez dywersyfikację wachlarza usług będziemy w stanie kompleksowo sprostać oczekiwaniom outsourcingowym większości firm z sektora MŚP w Polsce.


POPULARNE NA FORUM

Pierwszy biznes dla 20-latka

Może jeśli bar to i dobrych dostawców możemy doradzić? U nas najlepiej się sprawdza Lomania http://lomania.pl/ Oferują pieczarki, całe ale też krojone a nawet...

67 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Jaka drukarnia online?

Ostatnio kilka razy korzystałem z drukarni Copio http://www.copio.pl/ i jestem mega zadowolony z jakości ich usług. Druk bardzo wysokiej jakości, realizacja zamówienia...

146 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

Skorzystać z niedrogiej firmy pozycjonującej np.

193 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

Ważne by płacić za konkretne wyniki a nie z góry jakiś stały abonament. Tak mają np. w https://www.lodzpozycjonowanie.com.pl

193 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

W dzisiejszych czasach jak się nie pozycjonujesz to giniesz na tym rynku. Wiem coś na ten temat. Powoli zacząłem tracić klientów bo moja pozycja na google była niska i...

193 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

Ja długopisy, kalendarze, wizytówki zamawiam na http://www.copypoint.pl/. Zresztą takie materiały promocyjne jak ulotki czy baner też. Mają fajne okazje, a jakość moim...

242 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Gadżety reklamowe - co zamówić?

Ja jestem zadowolony z długopisów firmowych, które zamówiłem na http://dlugopisy24.pl/

242 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Jak pozycjonować stronę internetową?

O tym, jak skuteczne jest pozycjonowanie stron w odniesieniu do zwiększenia na przykład sprzedaży polecam poczytać tutaj:...

193 wypowiedzi
ostatnia 07.10.2018