Touroperatorom nie zawsze po drodze z franczyzą

Nie znając zasad panujących w branży, polityki budowania sieci sprzedaży przez touroperatorów, trudno jest osobie nie posiadającej doświadczenia w turystyce zdecydować o wyborze miejsca pod biuro podróży.
Czwartek
05.02.2015
Wakacje.pl otworzyło w tym roku trzy biura podróży. W tym biznesie nie wystarczy atrakcyjna lokalizacja.
 

Sezon 2013 i 2014 okazały się niezwykle pomyślne dla biur podróży. A wszystko to po czterech latach strat. Danych za 2014 rok jeszcze nie znamy, ale eksperci szacują, że zyski będą jeszcze wyższe niż 80 mln zł, które branża zarobiła rok wcześniej. Te dane skłaniają inwestorów do rozważenia otwarcia własnego biura podróży. Tym bardziej, że na biznes trzeba przeznaczyć niewiele ponad 20 tys. zł. Tak jest m.in. w przypadku biura pod szyldem Wakacje.pl. Wspomniana kwota obejmuje wizualizację zewnętrzną i wewnętrzną (kasetony, podświetlany semafor, oklejenie witryn, system do prezentacji ofert w witrynach, fototapeta), umeblowanie oraz pakiet startowy (projekt aranżacji wnętrza, materiały reklamowe, gadżety, odzież firmowa).
- W 2014 roku otworzyliśmy salony sprzedaży m.in. w Warszawie, Poznaniu, Elblągu, Włocławku, Nowym Sączu, Sochaczewie i Wołominie. Natomiast na początku tego roku ruszyły trzy salony: w Gdyni, Krakowie i Chojnicach, a wkrótce nastąpi otwarcie biura we Wrocławiu – wylicza Wioletta Zarzycka, dyrektor sieci sprzedaży Wakacje.pl.

Najatrakcyjniejszymi lokalizacjami pod biuro podróży są miejsca zapewniające duży przepływ klientów. Najlepiej sprawdzają się galerie i pasaże handlowe.
- Miejsce oceniamy pod kątem  potencjału - szacuje się, jaki obrót można osiągnąć w danej lokalizacji. Ten z kolei weryfikuje uwzględniając koszty inwestycji oraz koszty stałymi, które trzeba będzie ponosić co miesiąc. To, czy w danym centrum handlowym opłaca się prowadzić biuro podróży, zależy od kilku czynników, m.in. od obecności w centrum innych biur podróży, w tym salonów firmowych touroperatorów – wyjaśnia Wioletta Zarzycka.

Salony firmowe w okolicy to zła wiadomość dla przedsiębiorców. Ich obecność może sprawić, że kolejne biuro podróży nie uzyska akceptacji na sprzedaż oferty touroperatora w danej lokalizacji. Nie oznacza to całkowitego skreślenia lokalizacji, ale będzie miało negatywny wpływ na osiągane obroty.
- Odległość narzucają często touroperatorzy, którzy budując swoją sieć sprzedaży stosują ochronę terytorialną dla salonów firmowych i agentów prestiżowych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest liczba klientów odwiedzających dane centrum handlowe. I oczywiście koszty prowadzenia biura, w tym głównie wynajęcia lokalu oraz koszty pracy, które w centrum handlowym są wyższe, gdyż jest ono czynne kilkanaście godzin dziennie oraz w weekendy – dodaje przedstawicielka Wakacje.pl.

Wybór lokalizacji pod biuro podróży to wspólna praca potencjalnego franczyzobiorcy oraz doświadczonego franczyzodawcy. Nie znając zasad panujących w branży, polityki budowania sieci sprzedaży przez touroperatorów, trudno jest osobie nie posiadającej doświadczenia w turystyce zdecydować o wyborze miejsca pod biuro podróży. Liderem wśród touroperatorów jest Itaka. Na drugim miejscu pod względem obrotów znajduje się Rainbow Tours (żródło: Wiadomości Turystyczne). (dw)


POPULARNE NA FORUM

Pensjonat - warto czy nie?

Jeśli nadal jesteś zainteresowany, daj znać jak można się z Tobą skontaktować. Mam do sprzedania działający pensjonat w Krynicy-Zdrój.

8 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Pieniądze w podróży

its great post and help me alot. please keep continue posting articles on your great site. play solitaire

10 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Pieniądze w podróży

Thanks For sharing this information. It’s Nice..!!! https://games.lol/mini-game/best-classic-spider-solitaire/

10 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Noclegi dla firm - czy warto?

Moim zdaniem to ma ens wtedy, kiedy stworzysz miejsce spotkań dla firm z kompleksowymi usługami - cateringiem, salami konferencyjnymi, możliwością zorganizowania...

17 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Domki zamiast hotelu

Ja najczęściej wynajmuję apartamenty, gdzie jest aneks kuchenny. Dzięki temu zawsze mogę przygotować nawet na wakacjach posiłki, co wiąże się z oszczędnością...

26 wypowiedzi
ostatnia 28.08.2018
Any part of India & aboard holiday trip

This "thanksgiving" feast was not repeated the following year. But in 1623, during a severe drought, the pilgrims gathered in a prayer service, praying for rain. When a long,...

2 wypowiedzi
ostatnia 15.08.2018
Any part of India & aboard holiday trip

Country holidays Inn & Suites offers best holiday deal on all parts of the worldwide country at a budget-friendly rate. If you can not decide what destination best for you due...

2 wypowiedzi
ostatnia 08.08.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

witam firma global rent a car ujme to krotko jeden wielki wal /przekret nie polecam i przestrzegam przed ta firma znajduja uszkodzenia bez ogledzin samochodu a jesli nawet...

32 wypowiedzi
ostatnia 07.08.2018