Touroperatorom nie zawsze po drodze z franczyzą

Nie znając zasad panujących w branży, polityki budowania sieci sprzedaży przez touroperatorów, trudno jest osobie nie posiadającej doświadczenia w turystyce zdecydować o wyborze miejsca pod biuro podróży.
Czwartek
05.02.2015
Wakacje.pl otworzyło w tym roku trzy biura podróży. W tym biznesie nie wystarczy atrakcyjna lokalizacja.
 

Sezon 2013 i 2014 okazały się niezwykle pomyślne dla biur podróży. A wszystko to po czterech latach strat. Danych za 2014 rok jeszcze nie znamy, ale eksperci szacują, że zyski będą jeszcze wyższe niż 80 mln zł, które branża zarobiła rok wcześniej. Te dane skłaniają inwestorów do rozważenia otwarcia własnego biura podróży. Tym bardziej, że na biznes trzeba przeznaczyć niewiele ponad 20 tys. zł. Tak jest m.in. w przypadku biura pod szyldem Wakacje.pl. Wspomniana kwota obejmuje wizualizację zewnętrzną i wewnętrzną (kasetony, podświetlany semafor, oklejenie witryn, system do prezentacji ofert w witrynach, fototapeta), umeblowanie oraz pakiet startowy (projekt aranżacji wnętrza, materiały reklamowe, gadżety, odzież firmowa).
- W 2014 roku otworzyliśmy salony sprzedaży m.in. w Warszawie, Poznaniu, Elblągu, Włocławku, Nowym Sączu, Sochaczewie i Wołominie. Natomiast na początku tego roku ruszyły trzy salony: w Gdyni, Krakowie i Chojnicach, a wkrótce nastąpi otwarcie biura we Wrocławiu – wylicza Wioletta Zarzycka, dyrektor sieci sprzedaży Wakacje.pl.

Najatrakcyjniejszymi lokalizacjami pod biuro podróży są miejsca zapewniające duży przepływ klientów. Najlepiej sprawdzają się galerie i pasaże handlowe.
- Miejsce oceniamy pod kątem  potencjału - szacuje się, jaki obrót można osiągnąć w danej lokalizacji. Ten z kolei weryfikuje uwzględniając koszty inwestycji oraz koszty stałymi, które trzeba będzie ponosić co miesiąc. To, czy w danym centrum handlowym opłaca się prowadzić biuro podróży, zależy od kilku czynników, m.in. od obecności w centrum innych biur podróży, w tym salonów firmowych touroperatorów – wyjaśnia Wioletta Zarzycka.

Salony firmowe w okolicy to zła wiadomość dla przedsiębiorców. Ich obecność może sprawić, że kolejne biuro podróży nie uzyska akceptacji na sprzedaż oferty touroperatora w danej lokalizacji. Nie oznacza to całkowitego skreślenia lokalizacji, ale będzie miało negatywny wpływ na osiągane obroty.
- Odległość narzucają często touroperatorzy, którzy budując swoją sieć sprzedaży stosują ochronę terytorialną dla salonów firmowych i agentów prestiżowych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest liczba klientów odwiedzających dane centrum handlowe. I oczywiście koszty prowadzenia biura, w tym głównie wynajęcia lokalu oraz koszty pracy, które w centrum handlowym są wyższe, gdyż jest ono czynne kilkanaście godzin dziennie oraz w weekendy – dodaje przedstawicielka Wakacje.pl.

Wybór lokalizacji pod biuro podróży to wspólna praca potencjalnego franczyzobiorcy oraz doświadczonego franczyzodawcy. Nie znając zasad panujących w branży, polityki budowania sieci sprzedaży przez touroperatorów, trudno jest osobie nie posiadającej doświadczenia w turystyce zdecydować o wyborze miejsca pod biuro podróży. Liderem wśród touroperatorów jest Itaka. Na drugim miejscu pod względem obrotów znajduje się Rainbow Tours (żródło: Wiadomości Turystyczne). (dw)


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Noclegi dla firm - czy warto?

Jak potrzebujecie wyposażenia hotelu to sprawdźcie sobie firmę http://womeb.com.pl/meble-hotelowe-restauracyjne/ Dostaniecie u nich bardzo fajnie wykonane meble. W dodatku ...

16 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Pensjonat - warto czy nie?

To bardzo ciekawy temat. Warty zbadania. color switch little big snake

2 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hotelik

Thanks for the useful post, I go to your site just in search of such information 192.168.1.1

23 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Hotelik

Ciężko jest wybrać dobre miejsce co nie :D Też mnie co roku trapił ten problem. Ale w zeszłym roku ten wpis https://www.morzeweb.pl/blog/gdzie-nad-baltyk/ pomógł mi...

23 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Domki zamiast hotelu

Nad morzem to w sumie ciężki wybór bo i domków i hoteli jest multum. Ja co roku posiłkuję się tym blogiem https://www.morzeweb.pl/blog/gdzie-nad-baltyk/ w wyborze...

24 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Pensjonat - taki pomysł od dawna chodzi mi po głowie. Zawsze chciałem prowadzić własny biznes jednak zawsze nie było czasu lub praca pochłaniała całkowicie. Tymczasem...

2 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Betrug!!!!. Wir haben in Warschau-Modlin ein Auto mit mehr Schäden erhalten als im Übergabeprotokoll angegeben. Das haben wir dem Mitarbeiter sofort gemeldet. Bei...

28 wypowiedzi
ostatnia 05.06.2018
Organizacja wycieczek

Android mobiles may give some delay due to low battery, network problems this web is used. web.whatsapp.com

50 wypowiedzi
ostatnia 02.06.2018