09.02.2015

Pizzerie zza oceanu

Amerykanie wiedzą jak nakarmić głodnego klienta i zarobić. Po Subway, Burger King i McDonald’s przyszedł czas na Papa John’s.

Papa John’s to międzynarodowa sieć pizzerii (działa w 36 krajach) specjalizujących się w realizowaniu dostawy do klienta. Spośród ponad 4,5 tys. lokali 260 znajduje się w Wielkiej Brytanii, 50 w Irlandii, a 60 w Rosji. Firma pochodzi jednak z USA, a jej założycielem jest John Schnatter, który przygodę z biznesem gastronomicznym rozpoczął w 1983 roku, po zakończeniu studiów. Wtedy to dwudziestoparolatek przejął zadłużoną tawernę ojca, sprzedał samochód i zainwestował w piec do pizzy. Okazał się to strzał w dziesiątkę, bo biznes zaczął przynosić zyski, a później pizzerie pod szyldem Papa John’s zaczęły powstawać także na licencji franczyzowej.
- Kładziemy teraz nacisk na dalszą ekspansję w Europie, między innymi w Polsce. Jesteśmy już w trakcie rekrutacji potencjalnych franczyzobiorców. Szukamy osób, które chciałyby podjąć z nami długoterminową współpracą – mówi Melanie Betts, dyrektor ds. PR.

Amerykańska pizzeria Papa John's Fot. Papa John's

Amerykanie, twórcy Facebooka, Google i Microsoft, znają się nie tylko na nowych technologiach. To właśnie z USA pochodzą najbardziej znane marki gastronomiczne: McDonald’s, Subway i Burger King. Teraz przyszedł czas na pizzerie Papa John’s.

Inwestycja w pizzerię o powierzchni 80-120 m2 zlokalizowaną w centrum miasta lub w centrum handlowym wynosi ok. 250 tys. dolarów. Cena ta obejmuje przygotowanie lokalu zgodnie ze standardami sieci, pierwsze zatowarowanie, wyposażenie oraz sprzęt IT (komputery i oprogramowanie). W przypadku wolnostojącego lokalu inwestycja wzrośnie do ok. 400 tys. dolarów. Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 5 proc. uzyskiwanych przychodów. Franczyzodawca pobiera także opłatę marketingową w wysokości 7 proc. przychodów, która prawie w całości przeznaczana jest na lokalne działania promocyjne partnera.

-  Wielu spośród naszych franczyzobiorców decyduje się na otwarcie kolejnych pizzerii. Przed otwarciem restauracji analizujemy potencjał lokalu, a później zapewniamy franczyzobiorcom dostawy najlepszych naturalnych produktów do wyrobu pizzy. Właściciel pizzerii i jego pracownicy przechodzą szkolenia, w tym odbywają kursy online. Dzięki temu pracodawca może śledzić, czy jego personel zalicza kolejne moduły szkolenia – wyjaśnia Melanie Betts.

Historia Papa John's sięga połowy lat 80. ubiegłego wieku. John Schnatter, założyciel firmy, w liceum pracował na zmywaku jednej z restauracji w stanie Indiana. Następnie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży swojego samochodu kupił używany sprzęt do przygotowywania pizza. Początkowo serwował ją w tawernie ojca, a w 1984 roku przeniósł się do własnego lokalu. Oficjalne otwarcie pierwszej pizzerii Papa John's nastąpiło w 1985 roku. Motto firmy brzmi "Lepsze składniki. Lepsza pizza." (dw)

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0