Ciepłe kluchy? Tylko na talerzu

Oprócz Lublina, restauracje Makarun działają jeszcze w Rzeszowie, Krakowie i Chojnie. W najbliższych miesiącach firma zadebiutuje również na warszawskiej Pradze.
Wtorek
24.03.2015
Nowa franczyzobiorczyni Makarun Spaghetti and Salad wykonała sporą pracę, by wybrać franczyzodawcę. Opłaciło się?
 

Makarun Spaghetti and Salad, koncept oferujący dania kuchni włoskiej, głównie w systemie „na wynos”, świętował w lutym otwarcie szóstej restauracji. Nowy lokal ruszył w Lublinie, w sąsiedztwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jego właścicielce nie można zarzucić, że wybrała pierwszą lepszą franczyzę.
- Wybór franczyzodawcy poprzedzony był uważnym badaniem rynku. Czytałam branżową prasę, udałam się na targi w Pałacu Kultury w Warszawie. Starałam się dowiedzieć jak najwięcej o tym, na co zwrócić uwagę analizując oferty – wspomina Urszula Mostowiec. – Gdy trafiłam na propozycję Makarun, postanowiłam najpierw pojechać do istniejącego lokalu i spróbować potraw, a także poczuć atmosferę panującą w lokalu.

Jej wcześniejsze doświadczenia i umiejętności zawodowe wyniesione z korporacji pomogły policzyć spodziewaną rentowność przedsięwzięcia. Analiza była skrupulatna, bo planowany biznes miał być pierwszym tego typu przedsięwzięciem w życiu. Urszulę Mostowiec od początku ciągnęło do gastronomii, ale debiut w tej branży wymaga znajomości licznych szczegółów technicznych i sanitarnych. Doświadczony franczyzodawca pomógł w „przeprawie” przez prace przygotowawcze.
- Poszukiwania lokalizacji trwały niemal trzy miesiące, ale udało się znaleźć odpowiednie miejsce w pobliżu lubelskich uczelni. Z miejsca odstraszającego swoim wyglądem udało się przygotować restaurację, którą każdego dnia odwiedza coraz większa liczba gości, sięgająca już nawet powyżej 100 klientów dziennie – mówi Marcin Szworak, specjalista ds. franczyzy w sieci.

Lubelski lokal urządzono na powierzchni 60 m2, czyli nieco większej niż standardowa (punkty Makarun miały do tej pory 30-50 m2). Taki metraż wymagał też nieco pokaźniejszej inwestycji, która w tym przypadku sięgnęła 60 tys. zł. W założeniu placówka ma być „lunchownią” dla mieszkańców położonego niedaleko miasteczka studenckiego. To właśnie młodzież akademicka stanowi wymarzoną klientelę dla punktów spod znaku Makarun.

Urszula Mostowiec otworzyła swój biznes na początku lutego. Na zwrot zainwestowanych środków jest jeszcze za wcześnie, ale punkt już w pierwszym miesiącu zaczął zarabiać na bieżące koszty (w tym dwoje pracowników pomagających właścicielce).
- Nie możemy narzekać na klientów. Ich rotacja w lokalu jest spora – zapowiada właścicielka pierwszego lubelskiego „Makaruna”.
I nie wyklucza , że jeśli pierwsza placówka okaże się sukcesem, rozważy otwarcie kolejnych.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Moim zdaniem najwygodniejszą apką do zamawiania jest pizza portal, osobiście jeśli coś zamawiam to właśnie przez ich aplikację. Nie tylko pizza, ogólnie dobre jedzenie...

21 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018