02.04.2015

Rybkodajnia Western Chicken Rybkodajnia Western Chicken - prezentacja systemu

Super biznes!!! Błyskawiczny zwrot inwestycji!

Firma PPHU „Wojtex” powstała w 1994 r. i od tej pory bardzo sukcesywnie się rozwija. Dzięki umiejętności trafnej analizy rynku oraz przewidywań potrzeb konsumentów, naszej firmie udało się rozbudować swoje portfolio, które w chwili obecnej składa się z 4 sieci gastronomicznych: dwóch sieci pizzerii - Biesiadowo i Crazy Piramid Pizza, sieci restauracji serwującej dania z chrupiącego kurczaka Western Chicken oraz sieci smażalni ryb Rybkodajnia. 

Rybkodajnia to pierwsza w Polsce sieć mobilnych smażalni ryb w przyczepach gastronomicznych. Mobilność pozwala zawsze być tam, gdzie danego roku zaplanujemy prowadzenie sprzedaży. Zdobyte doświadczenie oraz odpowiednie zaplecze logistyczne pozwala nam na profesjonalne wsparcie przyszłych franczyzobiorców. Posiadamy hurtownię spożywczą zaopatrującą naszych partnerów w produkty spożywcze najwyższej jakości i świeżości w bardzo korzystnych cenach. Celem firmy „Wojtex” jest zbudowanie w Polsce sieci mobilnych smażalni opartych na trzech zasadach:

  • błyskawiczny zwrot inwestycji
  • mobilność
  • brak opłaty licencyjnej 

Budka Rybkodajnia

Rybkodajnia

Dodatkową opcją jest możliwość otworzenia lokalu stacjonarnego pod szyldem Rybkodajni.Minimalna powierzchniarestauracjiwynosi40-50kw.mprzynakładzie inwestycyjnym od 20 tys. zł. Jeżeli się zdecydujemy na zakup w pełni wyposażonej przyczepy gastronomicznej, to musimy się liczyć z kosztem 34 tys. zł.

Zarówno w przypadku pierwszej jak i drugiej opcji, franczyzobiorca ma zagwarantowane:

  • brak wstępnej opłaty licencyjnej oraz marketingowej
  • miesięczna opłata franczyzowa na poziomie 800 zł, niezależnie od wysokości obrotów
  • pełne wsparcie zarówno przed uruchomieniem przyczepy bądź restauracji, jak i podczas trwania umowy
  • darmowe szkolenia 

lokal Western Chicken z klientami

Western Chicken

W tym roku wzbogaciliśmy nasze portfolio jeszcze o jedną markę przejmując sieć Western Chicken. Jest to marka działająca od 2011 roku, posiadająca lokale zarówno w Polsce jak i zagranicą. 

Firmą działa z powodzeniem na rynku od kilku lat, a nasz pomysł na serwowanie kurczaka w panierce po amerykańsku sprawdza się doskonale w lokalach franczyzowych zarówno w Polsce jak i zagranicą. Warunki, jakie stwarzamy naszym franczyzobiorcom należą do najkorzystniejszych w kraju. Naszym założeniem jest umożliwienie otworzenia przez franczyzobiorcę restauracji przy zaangażowaniu jak najmniejszych środków, co przekłada się na szybki zwrot inwestycji.

Nasza firma specjalizuje się w przygotowaniu kurczaka w panierce wg własnego przepisu. Kurczaki przez Nas podawane charakteryzują się smakiem, który konkurować może z największymi firmami tej branży. Nasza metoda marynowania mięsa pozwala na uzyskanie niesamowitej głębi smaku wynikającej nie tylko ze składu panierki, ale też niezwykłego smaku mięsa. Wyśmienity, chrupiący i soczysty kurczak podawany w naszych lokalach w porze lunchu, obiadowej, na spotkaniach towarzyskich czy na kolację w gronie rodziny smakuje idealnie. 

Zgłoszenie

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nawiązaniem współpracy, zapraszamy do wypełnienia i wysłania ankiety. 

Dane kandydata
Imię i nazwisko *
Miasto *
Telefon kontaktowy *
Email *
Dodatkowe informacje
Uwagi lub pytania
If you see this, leave this form field blank

Udostępnij artykuł