10.06.2015

Sklepy motoryzacyjne mają z górki

Po polskich drogach jeździ 25 milionów pojazdów, a każdy z nich wymaga wymiany oleju i akumulatora. To szansa na zyski dla partnerów LucArt.

Sklepy firmy LucArt Automotive działają w 14 lokalizacjach. Firma zajmuje się sprzedażą olejów silnikowych, chemii samochodowej, akumulatorów, filtrów oraz dywaników.
 Struktura naszej oferty i palety produktowej jest skonstruowana w taki sposób, że niezależnie od pory roku mamy ciągle klientów i nie narzekamy na sezonowy zastój. Kierowcy wiedzą, że olej zmienia się regularnie, dlatego wraz z rosnącą liczbą samochodów, przybywa nam klientów. Podobnie sprawa ma się z akumulatorem. W okresie mroźnej zimy pojawia się u nas więcej klientów. Gdy jednak mamy słabszą zimę kierowcy kupują u nas akumulator w ciepłe lato, kiedy panują wyższe temperatury – wyjaśnia Łukasz Kłosowski, właściciel LucArt.

Witryna sklepu LucArt Fot. LucArt

Sklepy LucArt mają ok. 50 m2 powierzchni. Kwota inwestycji w biznes wynosi mniej więcej 80 tys. zł.

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wynika, że ogółem zarejestrowanych w Polsce jest ponad 25 mln pojazdów. Na tysiąc mieszkańców przypada ok. 650 pojazdów, czyli o 120 więcej niż wynosi średnia unijna. Warto jednak dodać, że dominują starsze samochody. W 2014 roku na nowe cztery kółka zdecydowało się 400 tys. osób. W statystykach sprzedaży rządzą w naszym kraju cztery marki: Skoda, Volkswagen Toyota i Opel.

Niestety, w Polsce średni wiek pojazdu ciągle pokazuje, że mamy na drogach wiele starszych aut. Obserwujemy co prawda rosnącą liczbę klientów z nowymi samochodami, jednak nie na taką skalę jak ma to miejsce u naszych zachodnich sąsiadów. W naszej branży nie dzielimy klientów na lepszych i gorszych, w zależności od pojazdu, jakim przyjechali. Lepszy klient to klient stały i zadowolony z naszych produktów, dzięki czemu poleca nas kolejnym osobom. W naszych sklepach zapewniamy asortyment zarówno dla posiadaczy pojazdów mocno wyeksploatowanych, poruszających się na tańszych olejach mineralnych, jak i dla klientów z luksusowymi i nowymi pojazdami, które wymagają olejów syntetycznych z najwyższej półki, a akumulator wykonany musi być w technologii umożliwiającej prace z nowoczesnymi systemami – dodaje Łukasz Kłosowski.

Sklepy motoryzacyjne LucArt znajdują się w dużych miastach, m.in. w Bytomiu, Opolu, Katowicach, Olsztynie i Oświęcimiu. Najlepszy rodzaj lokalizacji to dobrze widoczny punkt umożliwiający klientom łatwy dojazd oraz zaparkowanie. Partnerami LucArt są przeważnie osoby spoza branży szukające pomysłu na biznes i nie mające doświadczenia z produktami motoryzacyjnymi.
 Tacy partnerzy gwarantują nam brak posiadania złych nawyków i sprawne wdrożenie się w nasze standardy. Posiadamy również partnerów rozszerzających swoją dotychczasową działalności o produkty z naszej oferty oraz partnerów, którzy działali w branży, jednak na własną rękę im nie wyszło i postawili na współpracę z nami – mówi Łukasz Kłosowski.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

28