29.06.2015

Dotacje do wzięcia

Jest duże zapotrzebowanie na ekspertów od pozyskiwania pieniędzy z UE, bo do rozdysponowania jest 32 mld euro – mówi Piotr Buchalski, prezes sieci Dotacje Export Group.

Jak ocenia pan pierwsze półrocze 2015 związane z rozwojem sieci Dotacje Export Group?
Bardzo dobrze. Zainteresowanie marką Dotacje Export Group jest ogromne. W ciągu sześciu miesięcy otworzyliśmy 18 biur franczyzowych w całej Polsce i ciągle pozyskujemy nowych partnerów. Udało nam się stworzyć największą sieć placówek pozyskujących dotacje w Polsce. Tempo rozwoju sieci jest bardzo dynamiczne. A programy unijne z perspektywy budżetowej 2014-2020 dopiero startują.

Piotr Buchalski, franczyzodawca marki Dotacje Export Group Fot. Marek Relich

Franczyzobiorcy zarabiają na pisaniu wniosków o dofinansowanie oraz na prowizji od pozyskanych pieniędzy. Koszt napisania jednego wniosku to kilka tysięcy złotych. Pojedyncze biuro franczyzowe może napisać 25 wniosków rocznie.
Piotr Buchalski, prezes sieci Dotacje Export Group

Latem rusza pierwsze rozdanie dotacji unijnych dla sektora MSP. Potem będą realizowane kolejne programy. Z pieniędzy skorzystają również wyspecjalizowani doradcy w pozyskiwaniu środków unijnych. Nasi partnerzy pracują nad wnioskami o dotacje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Bez nich o wiele trudniej otrzymać wsparcie ze strony UE. Największą barierą są biurokratyczne procedury, które regulują zasady przyznawania dotacji. Skomplikowane przepisy stanowią duże wyzwanie i trzeba eksperckiej wiedzy, żeby się po nich swobodnie poruszać. Nasi eksperci właśnie taką wiedzę oferują. Nadzorować również będą prawidłową realizację dotowanych projektów. Najmniejszy bowiem błąd można przypłacić cofnięciem dotacji. Doradztwo unijne to dobry pomysł na biznes. Jest duże zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie pozyskiwania pieniędzy z UE, zwłaszcza że w ciągu najbliższych pięciu lat do rozdysponowania jest 32 mld euro.

Na czym zarabiają franczyzobiorcy?
Franczyzobiorcy zarabiają na pisaniu wniosków o dofinansowanie oraz na prowizji od pozyskanych pieniędzy. Koszt napisania jednego wniosku to kilka tysięcy złotych. Pojedyncze biuro franczyzowe może napisać 25 wniosków rocznie. Centrala firmy kontroluje jakość wszystkich wniosków, przygotowanych przez jej partnerów. Dotacje Export Group zapewnia wsparcie marketingowe, szkolenia oraz procedury gwarantujące wysoką jakość projektu.

Gdzie powstają biura firmy Dotacje Export Group?
Firma rozwija się w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Koszt inwestycji w biuro franczyzowe firmy Dotacje Export Group wynosi od 45 do 70 tys. zł, w tym opłata licencyjna 35 tys. zł netto. Wysokość nakładów zależy od lokalizacji biura, jego powierzchni i liczby pracowników.

Rozmawiała Magda Kurda

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

7