Zdecydowana większość klientów woli spotkać się z agentem, porozmawiać, wypytać. Gdy zapracuje się na ich zaufanie, wracają po raz kolejny. Ja przejąłem dobrze funkcjonujące biuro, z bazą klientów. Sam musiałbym taką budować pewnie z dwa lata - mówi franczyzobiorca Urlopy.pl.
Sobota
15.08.2015
Przemysław Chmielarz podróżował, kiedy jeszcze nosił pieluchy. Później, jako nastolatek przejechał stopem całą Europę. Dziś zarabia na realizowaniu cudzych marzeń o podróżach.
 

– Od wczesnego dzieciństwa rodzice wszędzie wozili mnie ze sobą. Podobno gdy miałem rok, zabrali mnie do Budapesztu i razem z nimi handlowałem zegarkami – śmieje się Przemysław Chmielarz, franczyzobiorca sieci Urlopy.pl. – W liceum zacząłem jeździć autostopem, w ten sposób zwiedziłem całą Europę. Od dziecka powtarzałem, że nie będę pracować, tylko podróżować.
Zarabiać na podróże i na życie jednak trzeba. Panu Przemysławowi udało się ze swojej pasji zrobić biznes. Najpierw ukończył studia turystyczne, które jednak – jak twierdzi niczego go nie nauczyły. Doświadczenie i potrzebną wiedzę zdobywał pracując w różnych biurach podróży. W sumie trwało to około 10 lat. W końcu zdecydował, że czas się usamodzielnić.
– Widziałem, że rynek jest mocno nasycony. Zdawałem sobie sprawę, że jako samodzielny agent niewiele osiągnę. Touroperatorzy nie chcą już podpisywać z takimi umów– nie ukrywa. - Najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest franczyza. Jedno z biur, w których wcześniej pracowałem, należało do sieci Urlopy.pl. Wiedziałem, że ta sieć ma dobrą ofertę franczyzową.

Internet nie straszny

Dwa lata temu Przemysław Chmielarz zdecydował się przejąć biuro, prowadzone przez swojego byłego szefa. Lokal mieści się w Chrzanowie, w galerii handlowej. Franczyzobiorca przyznaje, że na początku trochę obawiał się konkurencji ze strony interentowych biur podróży.
– Dzisiaj już jednak wiem, że nie jest zagrożeniem dla stacjonarnych biur – mówi. – Zdecydowana większość klientów woli spotkać się z agentem, porozmawiać, wypytać. Gdy zapracuje się na ich zaufanie, wracają po raz kolejny. Ja przejąłem dobrze funkcjonujące biuro, z bazą klientów. Sam musiałbym taką budować pewnie z dwa lata.

Działające biura podróży, które przyłączają się do sieci Urlopy.pl, są zwolnione z opłaty wstępnej. Dla nowopostających wynosi ona 5 tys. zł. Obrandowanie działającego biura to koszt 3-5 tys. zł., wyposażenie nowego to kilkanaście tysięcy złotych. Franczyzobiorca zarabia na prowizji od sprzedaży. Co miesiąc 8 proc. od tej prowizji płaci franczyzodawcy, do tego dochodzi też 500 zł opłaty marketingowej.

Urlopy.pl stawiają na biura w centrach handlowych lub przy uczęszczanych ulicach. Wielkość lokalu to 25-50 m2. Potrzebna jest witryna, na której można zawiesić wybrane oferty. Do tego telefon z faxem, stałe łącze internetowe i oczywiście doświadczony personel. Zdaniem licencjodawcy, dla nowego biura okres zwrotu z inwestycji to minimum rok.

Atrakcyjna, ale trudna branża

Według „Raportu o franczyzie w Polsce” na koniec 2014 r. w branży turystycznej (obejmującej biura podróży i hotele) działało 29 systemów franczyzowych i ponad 600 placówek franczyzowych. To wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak widać, turystyka to atrakcyjna gałąź biznesu.
–Turystyka to trudna branża, ktoś, kto jej nie zna, nie utrzyma się długo na rynku. Ma na nią wpływ wiele czynników: wulkany, pogoda, terroryzm. Trzeba wiedzieć, jak na to wszystko reagować. Sieć franczyzowa wiele ułatwia – podkreśla Przemysław Chmielarz.
Sam ma jeszcze własne biuro podróży, organizujące wyjazdy narciarskie i konferencyjne. Prowadzi je jego żona. – Nie jest więc w żadnej mierze konkurencyjne do agencyjnego, a pozwala mi np. uniknąć problemu sezonowości – dodaje franczyzobiorca.
Prywatnie Przemysław Chmielarz nadal podróżuje. Gdy ma kilka wolnych dni, wsiada w samolot i leci zobaczyć kolejny kawałek świata.


POPULARNE NA FORUM

Domki nad Jeziorem

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Many thanks! Happy New Year Quotes Happy New Year wishes

2 wypowiedzi
ostatnia 21.10.2018
Hotel - wasza opinia

Czy ktoś z Was korzystał z ofert Moon Hostel? Z tego co przeczytałem na ich stronie internetowej to posiadają naprawdę fajne i tanie noclegi. Może ktoś z Was mi powie...

1 wypowiedzi
ostatnia 19.10.2018
Domki nad Jeziorem

Witam, mam taki pomysł aby zakupić kawałek działki nad jeziorem z linią brzegową i postawić 4 domki drewniane plus do tego altanki , 2 domki z sauną. Do tego jakiś...

2 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Można pomyśleć o agroturystyce, ten rynek się rozwija. Ludzie coraz częściej wybierają gospodarstwa agroturystyczne niż duże hotele. Jakbyście szukali ładnych...

11 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Mądry Polak po szkodzie. Jak czytam wpisy na temat Rent a Car/Flex car sp. z o.o. to żałuję że nie poświęciłem tej witrynie/forum uwagi wcześniej. Lotnisko Gdańsk...

33 wypowiedzi
ostatnia 06.10.2018
Bogaci otwierają hotele

This is a great post. I like this topic. free pc games

13 wypowiedzi
ostatnia 06.10.2018
Hotelik

Zdecydowanie warto! Dobrze zadbać o odpowiednią lokalizację, jak np. ten hotel w gdańskim centrum, który znajduje się w naprawdę fantastycznym miejscu. Dla mnie...

27 wypowiedzi
ostatnia 28.09.2018
Pensjonat - warto czy nie?

Ciekawym pomysłem są też apartamenty na wynajem. Od roku mam dwa takie w Krynicy-Zdrój http://www.apartamentykrynicazdroj.eu/ Goście są głównie w sezonie zimowym i w...

11 wypowiedzi
ostatnia 26.09.2018