Zdecydowana większość klientów woli spotkać się z agentem, porozmawiać, wypytać. Gdy zapracuje się na ich zaufanie, wracają po raz kolejny. Ja przejąłem dobrze funkcjonujące biuro, z bazą klientów. Sam musiałbym taką budować pewnie z dwa lata - mówi franczyzobiorca Urlopy.pl.
Sobota
15.08.2015
Przemysław Chmielarz podróżował, kiedy jeszcze nosił pieluchy. Później, jako nastolatek przejechał stopem całą Europę. Dziś zarabia na realizowaniu cudzych marzeń o podróżach.
 

– Od wczesnego dzieciństwa rodzice wszędzie wozili mnie ze sobą. Podobno gdy miałem rok, zabrali mnie do Budapesztu i razem z nimi handlowałem zegarkami – śmieje się Przemysław Chmielarz, franczyzobiorca sieci Urlopy.pl. – W liceum zacząłem jeździć autostopem, w ten sposób zwiedziłem całą Europę. Od dziecka powtarzałem, że nie będę pracować, tylko podróżować.
Zarabiać na podróże i na życie jednak trzeba. Panu Przemysławowi udało się ze swojej pasji zrobić biznes. Najpierw ukończył studia turystyczne, które jednak – jak twierdzi niczego go nie nauczyły. Doświadczenie i potrzebną wiedzę zdobywał pracując w różnych biurach podróży. W sumie trwało to około 10 lat. W końcu zdecydował, że czas się usamodzielnić.
– Widziałem, że rynek jest mocno nasycony. Zdawałem sobie sprawę, że jako samodzielny agent niewiele osiągnę. Touroperatorzy nie chcą już podpisywać z takimi umów– nie ukrywa. - Najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest franczyza. Jedno z biur, w których wcześniej pracowałem, należało do sieci Urlopy.pl. Wiedziałem, że ta sieć ma dobrą ofertę franczyzową.

Internet nie straszny

Dwa lata temu Przemysław Chmielarz zdecydował się przejąć biuro, prowadzone przez swojego byłego szefa. Lokal mieści się w Chrzanowie, w galerii handlowej. Franczyzobiorca przyznaje, że na początku trochę obawiał się konkurencji ze strony interentowych biur podróży.
– Dzisiaj już jednak wiem, że nie jest zagrożeniem dla stacjonarnych biur – mówi. – Zdecydowana większość klientów woli spotkać się z agentem, porozmawiać, wypytać. Gdy zapracuje się na ich zaufanie, wracają po raz kolejny. Ja przejąłem dobrze funkcjonujące biuro, z bazą klientów. Sam musiałbym taką budować pewnie z dwa lata.

Działające biura podróży, które przyłączają się do sieci Urlopy.pl, są zwolnione z opłaty wstępnej. Dla nowopostających wynosi ona 5 tys. zł. Obrandowanie działającego biura to koszt 3-5 tys. zł., wyposażenie nowego to kilkanaście tysięcy złotych. Franczyzobiorca zarabia na prowizji od sprzedaży. Co miesiąc 8 proc. od tej prowizji płaci franczyzodawcy, do tego dochodzi też 500 zł opłaty marketingowej.

Urlopy.pl stawiają na biura w centrach handlowych lub przy uczęszczanych ulicach. Wielkość lokalu to 25-50 m2. Potrzebna jest witryna, na której można zawiesić wybrane oferty. Do tego telefon z faxem, stałe łącze internetowe i oczywiście doświadczony personel. Zdaniem licencjodawcy, dla nowego biura okres zwrotu z inwestycji to minimum rok.

Atrakcyjna, ale trudna branża

Według „Raportu o franczyzie w Polsce” na koniec 2014 r. w branży turystycznej (obejmującej biura podróży i hotele) działało 29 systemów franczyzowych i ponad 600 placówek franczyzowych. To wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak widać, turystyka to atrakcyjna gałąź biznesu.
–Turystyka to trudna branża, ktoś, kto jej nie zna, nie utrzyma się długo na rynku. Ma na nią wpływ wiele czynników: wulkany, pogoda, terroryzm. Trzeba wiedzieć, jak na to wszystko reagować. Sieć franczyzowa wiele ułatwia – podkreśla Przemysław Chmielarz.
Sam ma jeszcze własne biuro podróży, organizujące wyjazdy narciarskie i konferencyjne. Prowadzi je jego żona. – Nie jest więc w żadnej mierze konkurencyjne do agencyjnego, a pozwala mi np. uniknąć problemu sezonowości – dodaje franczyzobiorca.
Prywatnie Przemysław Chmielarz nadal podróżuje. Gdy ma kilka wolnych dni, wsiada w samolot i leci zobaczyć kolejny kawałek świata.


POPULARNE NA FORUM

Gdzie drukować tanio foldery do biura podróży?

Polecam drukarnie internetową http://drukowalnia.pl/ Mają korzystne ceny, a wydruk jest bardzo dobry i terminowy.

19 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2018
Organizacja wycieczek

My zawsze sami organizujemy wycieczki. Planowanie i wyznaczanie tras rowerowych to nasza szczególna pasja. Zwłaszcza gdy zbliżają się wakacje. W tym roku wykorzystamy do...

47 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Domki zamiast hotelu

Ja zawsze sama szukam miejsc na wakacje. Od kilku lat na wakacjach bywam w górach. Np. w Karpaczu najbardziej podobały mi się widoki gór - ich potęgi. Czułam się tam...

23 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Organizacja wycieczek

Ja zawsze sama szukam miejsc na wakacje. Od kilku lat na wakacjach bywam w górach. Np. w Karpaczu najbardziej podobały mi się widoki gór - ich potęgi. Czułam się tam...

47 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2018
Hotelik

minoxidil beard

18 wypowiedzi
ostatnia 20.04.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Przestrzegam przed tą firmą każdego klienta złodzieje i szusci to mało powiedziane ...

25 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Global CFM Rent a Car - jakie są wasze opinie?

Przestrzegam wszystkich klientów wypożyczalni global a rental car w Katowicach na lotnisku pobrali 100 procent ubezpieczenia plus kaucha 200 zł auto oddałem nie...

25 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Czy warto zainwestować w pensjonat, apartamenty?

Mysle ze jest to bardzo fajny sposób, mozna by jeszcze dodać jakie fajne oforety takie jak wycieczki z interesującymi przewodnikami czy np jakieś rejsy po chorwacji

38 wypowiedzi
ostatnia 18.04.2018
zobacz więcej na forum