Masterfranczyzobiorcą Pressto może zostać osoba zupełnie do tej pory nie związana z branżą, ale też ktoś, kto już prowadzi jedną lub kilka pralni.
Środa
07.10.2015
Wywodzący się z Hiszpanii pralniczy potentat Pressto chce wejść do Polski. Czy zagrozi konkurencji?
 

Trzy miliony – tylu klientów rocznie obsługują wszystkie pralnie Pressto na świecie. Jest ich w sumie ponad 560, z czego 520 franczyzowych. Działają w 23 krajach. Teraz firma chce wejść do Polski. Szuka masterfranczyzobiorcy, który zajmie się rozbudową sieci na naszym rynku.

– Mamy kilka modeli funkcjonowania. Masterfranczyzobiorca dostanie licencje na wszystkie, sam wybierze ten, który wyda mu się najatrakcyjniejszy – mówi Mariusz Balcerzak, reprezentujący Pressto w Polsce. – Mogą to być pralnie przemysłowe, nastawione na współpracę z hotelami i restauracjami. Inna możliwość to pralnie samoobsługowe. Kolejny model przewiduje otwarcie jednej dużej pralni, czyli tzw. sklepu pilotażowego i kilku butików, czyli punktów przyjmowania i wydawania zamówień.

Szacunkowa inwestycja w masterfranczyzę Pressto, opracowana dla trzeciego modelu na pierwszy rok działalności wynosi 1 mln zł. Na kupno licencji trzeba wydać 130 tys. euro. Otwarcie sklepu pilotażowego to koszt ok. 300 tys. zł. Natomiast jeden butik kosztuje ok. 100 tys. zł, a w pierwszym roku działalności powinno się uruchomić dwa. Franczyzodawca wymaga, aby w ciągu pięciu lat zwiększyć liczbę butików do dziesięciu. Miesięczna opłata to 3 proc. od obrotu oraz dodatkowy 5 proc. opłaty marketingowej.

Uplatanie sieci

Masterfranczyzobiorcą Pressto może zostać osoba zupełnie do tej pory nie związana z branżą, ale też ktoś, kto już prowadzi jedną lub kilka pralni. Podpisze z Pressto umowę na 10 lat, z możliwością przedłużenia na kolejnych 10. Do jego obowiązków będzie należała rozbudowa sieci w Polsce na zasadzie subfranczyzy.
– Ja już w tej chwili gromadzę listę osób zainteresowanych naszą franczyzą. Przekażę ją później masterfranczyzobiorcy – zapewnia Mariusz Balcerzak.

Licencjodawca zapewnia także biznesplan oraz pięcioletnią analizę finansową rynku, dostosowaną do wybranego modelu działalności. Masterfranczyzobiorca i wskazani przez niego pracownicy przejdą szkolenie w placówkach własnych firmy. Będą pracować na sprzęcie i środkach czyszczących, wykorzystywanych we wszystkich pralniach sieci.

Szacowany czas zwrotu z inwestycji dla masterfranczyzobiorcy to około trzy lata.

Rynek już nasycony?

Czy nowa sieć może zagrozić dotychczasowym potentatom na rynku?  W Polsce działa w tej chwili kilka sieci pralniczych, m.in. Panda, Perfect Clean, 5asec. Perfect Clean ma blisko 40 placówek, Panda około 60.
– Trudno mi wypowiadać się na temat nowej konkurencji, bo po prostu jej nie znam. Ale polski rynek pralniczy jest już mocno nasycony – uważa Bożena Tabor, wiceprezes sieci Perfect Clean. – Lokalizacje w centrach handlowych, które są dla nas najlepsze, powoli się wyczerpują. W dobrych galeriach, w dużych miastach placówki już działają. Ile jeszcze może powstać takich galerii? Raczej niewiele. A mniejsze miasta to jednak za mały rynek dla nas. Trzeba też pamiętać, że w Polsce w każdym domu stoi pralka. Do pralni oddaje się tylko te rzeczy, które trudno wyczyścić samemu. Stąd także niewielki popyt na pralnie samoobsługowe.


POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

A czy taki punkt mogłabym otworzyć na terenie firmy: http://www.milex.net.pl/?

89 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2018
Punkt przesyłek kurierskich

Z jakich usług kurierskich korzystasz? Zacząłem używać https://www.parcelabc.pl/content/couriers/inpost/29 jestem bardzo zadowolony z ich usług, są one szybkie w...

89 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2018
Punkt przesyłek kurierskich

Z jakich usług kurierskich korzystasz? Zacząłem używać https://www.parcelabc.pl/content/couriers/fedex/28 jestem bardzo zadowolony z ich usług, są one szybkie w...

89 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Co sądzicie o myjni bezdotykowej??

A mógłby ktoś polecić jakiś dobry odkurzacz na taką myjnię

55 wypowiedzi
ostatnia 06.08.2018
Punkt przesyłek kurierskich

Ja zaś wysyłam paczki za pośrednictwem ParcelABC. Polecam, bo przesyłki kurierskie są tu naprawdę tanie, a czas dostawy niezwykle krótki....

89 wypowiedzi
ostatnia 06.08.2018
zdobienie szkła

Hej hej! Jestem znudzoną kurą domową która chciałaby malować na szkle (wazoniki i butelki itd.). Wydaje mi się że zdobienie szkła to interesujące zajęcie. I szukam...

1 wypowiedzi
ostatnia 02.08.2018
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

Też sie tam wybiorę. Sprawdziłem kilka ofert i Less Mess rzeczywiście najlepiej wypada.

7 wypowiedzi
ostatnia 01.08.2018
Biznes na spółkę z franczyzodawcą

Dzięki! Sprawdzę ten Kryspinów na pewno

7 wypowiedzi
ostatnia 29.07.2018