09.10.2015

W Redanie franczyza przegrywa z siecią własną

Odzieżowa spółka sprzedaje więcej w sklepach własnych, niż franczyzowych.

Grupa Redan podała wyniki finansowe, jakie uzyskała we wrześniu. Końcówka lata okazała się dla spółki dobrym okresem. We wrześniu obroty grupy wzrosły o 8 proc. i sięgnęły 45 mln zł.
Poprawa obrotów została osiągnięta zarówno w części dyskontowej oraz krajowej sieci Top Secret  mówi Bogusz Kruszyński, wiceprezes zarządu Redan.

Klientka w sklepie Top Secret Fot. Top Secret

Dla firm z branży odzieżowej najlepsza jest zmienna pogoda. Gdy aura kaprysi, klienci muszą część zmieniać kreacje, a tym samym częściej odwiedzają sklepy.

Część modową grupy tworzą marki Top Secret, Troll i Drywash. Sieci te rozwijane są przy wykorzystaniu franczyzy. Ich sprzedaż na rynku krajowych wyniosła we wrześniu 15 mln zł i była wyższa o 16 proc. od uzyskanej we wrześniu 2014 r. Znacznie gorzej było za granicą, gdzie spadki sprzedaży sięgnęły 40 proc., na co w dużej mierze miał wpływ kryzys na Ukrainie. Łączna wartość sprzedaży towarów na rynku modowym Grupy Redan we wrześniu 2015 r. wyniosła 18 mln zł i była wyższa o 1 proc. od osiągniętej we wrześniu 2014 r. – W sklepach porównywalnych segmentu modowego, czyli działających ponad 12 miesięcy, we wrześniu zanotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost sprzedaży. Uwzględniając jednak prowadzoną w tym okresie kampanię reklamową osiągnięte dynamiki są znacząco poniżej naszych oczekiwań – powiedział Bogusz Kruszyński.

Sprzedaż w części modowej rosła szybciej, niż w dyskontowej, ale to dyskonty TXM textilmarket notują wyższe przychody. We wrześniu sięgnęły one 26 mln zł, czyli o 13 proc. więcej niż w zeszłym roku. Dyskonty nie są udostępniane franczyzobiorcom – ich rozwojem zajmuje się centrala.
Mimo niekorzystnych we wrześniu warunków pogodowych związanych z wysokimi temperaturami, które nie sprzyjały zakupom odzieży jesiennej, w sieci TXM textilmarket konsekwentnie, tak jak w poprzednich miesiącach, zrealizowaliśmy wysoki przyrost sprzedaży – twierdzi Lech Przemieniecki, prezes TXM.

Od stycznia do września przychody TXM w ujęciu rok do roku poprawiły się o 14 proc. i wyniosły 217 mln zł. W tym czasie sprzedaż sektora modowego wzrosła o 17 proc. i sięgnęła  144 mln zł.

Najliczniejszą spośród franczyzowych marek Redanu jest Top Secret, w skład którego wchodzi ponad 150 sklepów (głównie franczyzowych). Sklepy tej sieci otwierane są na powierzchni od 120 do 300 m2, a inwestycja w remont i aranżację lokalu według standardu franczyzodawcy wymaga nakładów finansowych w wysokości ok. 700 zł na m2.  Lokal można otworzyć w miejscowości zamieszkanej przez co najmniej 20 tys. mieszkańców, zarówno przy ulicy handlowej, jak i w galerii.