Wojciech Boguszewski prowadzi sześć aptek i cztery punkty apteczne w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach – wszystkie pod franczyzowym szyldem DOZ. Niedawno otworzył w Parzniewie koło Pruszkowa aptekodrogerię zgodną z nowym konceptem franczyzodawcy.
Piątek
23.10.2015
Najlepiej zarabia się na lekach nierefundowanych, choć trzeba konkurować ze sklepami – mówi Wojciech Boguszewski, właściciel franczyzowych aptek DOZ.
 

Wojciech Boguszewski biznesem aptekarskim zajmuje się od lat 90. Pamięta czasy, gdy właściciele aptek bywali jednocześnie udziałowcami hurtowni aptekarskich, a sieci franczyzowe i grupy zakupowe dopiero zaczynały wchodzić na rynek. Dziś prowadzi sześć aptek, cztery punkty apteczne w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach oraz aptekodrogerię w Parzniewie koło Pruszkowa – wszystkie pod franczyzowym szyldem DOZ. Przyznaje, że przynależność do sieci się opłaca, bo konkurencja jest zawzięta, a rynek – przeregulowany jak nigdy.

Jako właściciele aptek podlegamy chyba pod wszelkie instytucje nadzoru w tym kraju – przyznaje przedsiębiorca.

Leki kontra prawo

Twórcy prawa ingerują zarówno w kwestie techniczne związane z otwarciem apteki, ale również – niestety dla właścicieli – w te biznesowe. Regulacje wprowadzane w ostatnich latach spowodowały stopniowe topnienie limitów, jakie NFZ przeznaczał na dopłaty do leków. Na dodatek na farmaceutyki refundowane wprowadzono stałe marże liczone właśnie od wysokości limitu, a nie ceny leku.

Efekt jest taki, że najlepiej w aptekach zarabia się na lekach nierefundowanych. Tu jednak muszą one konkurować ze sklepami ogólnodostępnymi, które nie podlegając żadnym regulacjom, stale powiększając ofertę dotąd zarezerwowaną dla aptek – mówi Wojciech Boguszewski.

Utrudnień jest więcej. Jednym z najbardziej dotkliwych pozostaje wprowadzony w 2012 roku zakaz reklamy, który do minimum ograniczył możliwości informowania o dostępnej w aptekach ofercie. Z powodu grożących kar pieniężnych aptekarze musieli wycofać wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe, karty rabatowe czy upusty przy większych zakupach.

Franczyza leczy

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej aptek decyduje się na przystąpienie do sieci franczyzowych. Taki krok to nie tylko szansa na lepsze warunki zakupu leków, ale przede wszystkim możliwość wzmocnienia pozycji rynkowej. Znany szyld nad wejściem to wciąż potężna dźwignia reklamowa. A do tego, co w tym przypadku kluczowe, legalna.

 Franczyzobiorca zyskuje dostęp do stałego rabatowania, znanej marki i związanego z nią wystroju, a przy tym dodatki w rodzaju przykasowej sprzedaży – mówi Wojciech Boguszewski. – To są rzeczy, z których możemy korzystać przez cały okres współpracy. Na takie korzyści nie mają szans samodzielni aptekarze.

Według założeń konceptu DOZ właściciel apteki franczyzowej zachowuje niezależność prawną, finansową i gospodarczą. Otrzymuje jednak narzędzia, które pomagają mu optymalizować jego działalność apteczną. Jednym z nich jest Profil Farmaceuty, czyli system informatyczny do zarządzania apteką, który daje dostęp do bieżących informacji z sieci oraz podgląd informacji o aptece np. stany magazynowe, sprzedaż pracowników. Dzięki temu właściciel apteki wie, jak rotują i jak są sprzedawane np. produkty z krótkim terminem ważności.

 W sprawach biznesowych franczyzobiorcy pomaga menedżer mikro rynku z ramienia sieci, który może doradzić jak prowadzić aptekę, np. jak zmniejszyć koszty, zwiększyć sprzedaż czy poprawić marżę – mówi Rafał Obarzanek, dyrektor ds. sieci sprzedaży DOZ, zrzeszającej ok. 1 tys. aptek. – Dzięki wsparciu centrali aptekarz nie musi prowadzić negocjacji z producentami, zastanawiać się, z kim podpisać najkorzystniejszą umowę na usługi w aptece czy tworzyć własnych rozwiązań marketingowych.


POPULARNE NA FORUM

Firma w zgodzie z naturą

Your blog is great. I read a lot of interesting things from it. Thank you very much for sharing. Hope you will update more news in the future. the happy wheels games geometry...

10 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

To jest bardzo szlachetna rzecz. ___________________________ Logistyka

10 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być bardzo ciekawe. _________________- Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być ciekawe. ___________________ < a href="http://pracelicencjackielogistyka.pl/">Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - impossible...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

Thanks a lot for sharing this arabian tale with us. As someone who is a big chief essays enthusiast, I enjoyed reading this tale a lot. If you can share more tales like this, I...

10 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2018
Optyk ma różowe okulary

To może być bardzo ciekawy artykuł. ______________ Magisterskie prace z anglistyki

18 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2018
Optyk ma różowe okulary

my całą rodziną uczęszczamy do http://perfektvision.pl/. Porównując inne salony to naprawdę wyróżniają się ceną i jakością okularów

18 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2018