Andrzej Jacek Blikle jest gotów współpracować z zarządem dla dobra firmy. Pod warunkiem, że najpierw znajdą wspólną wizję rozwoju...
Piątek
30.10.2015
Andrzej Jacek Blikle odcina się od poczynań zarządu, a przed spółką piętrzą się problemy. Czy rodzina założycieli odejdzie z firmy?
 

Nie milkną echa wpisu, jaki niedawno zamieścił na Facebooku wieloletni prezes A.Blikle, Andrzej Jacek Blikle. Obecny członek rady nadzorczej odciął się od polityki prowadzonej przez obecny zarząd spółki, prosząc o zaprzestania kierowania do niego korespondencji związanej z firmą.
„Od grudnia 2012 r. rodzina Blikle nie ma żadnego wpływu na dokonujące się w firmie przekształcenia. Wszelkie zmiany, jakie dokonały się w firmie od zimy 2012 r. do chwili obecnej, są dziełem trzech kolejnych zarządów naszej firmy”  – napisał Andrzej Blikle.

Od 2012 roku, czyli od czasu, gdy udziały w A.Blikle weszły w posiadanie fundusz Vertigo Investments. Rodzina przedsiębiorców zdecydowała się na wpuszczenie do spółki zewnętrznego inwestora po tym, jak w 2011 roku przychody firmy spadły o 20 proc., a strata sięgnęła ponad 300 tys. zł. Fundusz, wraz z prywatnym inwestorem Piotrem Pinińskim (szkockim potomkiem polskiej szlachty), dofinansowali spółkę milionami złotych. Dziś dysponując pakietem większościowym samodzielnie kreują strategię rozwoju firmy. Nie wydaje się jednak, by miał jasną wizję rozwoju marki. Na początku 2014 roku, gdy sieć liczyła 28 lokali, jego przedstawiciele zapowiadali wykorzystanie franczyzy i poszerzenie sieci do 80 placówek w cztery lata.  Plany stoją pod znakiem zapytania, bo dziś lokali jest mniej, niż było – 25 własnych i dwa franczyzowe. Choć ta druga liczba reprezentuje status quo na sierpień. Dziś bowiem przedstawiciele firmy nie chcą ani komentować słów Andrzeja Blikle, ani przekazać informacji o aktualnej liczbie franczyzobiorców.
Nie udzielamy żadnych komentarzy w tej sprawie – powiedział nam Jacek Parol, dyrektor ds. franczyzy w A.Blikle. Przyznał jednocześnie, że sprawami związanymi ze sprzedażą licencji sam zajmuje się od niedawna.

Rozbudowa sieci to jednak tylko jedno z wielu wyzwań, z jaką musi zmierzyć się aktualny zarząd. W sieci znaleźć można coraz więcej komentarzy konsumentów zawiedzionych spadającą jakością produktów dostępnych w lokalach A.Blikle. Zdecydowana deklaracja Andrzeja J. Blikle też jest dowodem na to, że w spółce nie wszystko gra.

Nestor gotów do rozmów

Poproszony przez nas o komentarz Andrzej J. Blikle przyznał, że sprawa ma dla niego wymiar osobisty i jest bolesna. Nie chce mówić o szczegółach konfliktu z obecnym zarządem firmy, ale przypomina, że sam dokonał przekazania władzy synowi Łukaszowi w grudniu 2010 roku. Ten zaczął z przytupem – od czystek na stanowiskach kierowniczych (zwalniając m.in. głównego technologa żywienia), ale po dwóch latach bez wyraźnych osiągnięć zarządczych oddał władzę w firmie.

Blikle – senior tak opowiada o sukcesji w biznesie, z którym dziś ma coraz mniej wspólnego.
Zrezygnowałem z zarządzania firmą, ponieważ miałem inne plany zawodowe. Chciałem poświęcić się pracy naukowej, pisaniu książek, prowadzeniem wykładów.. Chciałem też przekazać firmę synowi – mówi przedsiębiorca i naukowiec.

Dziś martwi, że sprawy przybrały taki obrót, ale nie wyklucza możliwości współpracy z obecnym zarządem.
Nigdy nawet nie myślałem o tym, bym mógł całkowicie pozbyć się praw do marki A. Blikle, np. dzierżawiąc ją komuś „z zewnątrz”. Nadal jestem gotów do rozmów o przyszłym kształcie firmy. Nie chodzi jednak o kwestie dotyczące tego, gdzie i ile placówek otworzymy i czy to będą lokale własne czy franczyzowe. Chciałbym rozmawiać na temat polityki personalnej, kultury korporacyjnej, ale nie wiem, czy obecny zarząd ma plan, który mógłbym zaakceptować – przyznaje Andrzej J. Blikle.

Zarząd A.Blikle zapowiedział, że odniesie się do sprawy w specjalnym oświadczeniu. Do sprawy zatem wrócimy, być może już niebawem.


ZOBACZ W KATALOGU

7 Street – Bar & Grill
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chilli Mili
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Cukiernia Fit Cake
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Express Pizza – Ta prostokątna!
Fabryka Pizzy
Felix Chicken
Fornetti
Fresh Gelato
Frytki Belgijskie w Krakowie
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meet & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Sbarro
Seta Disco, Seta Bistro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Zdrowa Micha bistro piekarnia
Z ogórem czy bez?

POPULARNE NA FORUM

Zdrowo i Zielono

kontynuując wątek zapraszam również na ciekawy blog o zdrowej żywności gdzie znajdziecie wiele fit przepisów

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Zdrowo i Zielono

W ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się zdrowe przekąski oraz lunch który można bez problemów zabrać np. do pracy. Wymieniono już tu kilka stron a ja dorzucam...

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

watches for men -- mens watches -- womens watches

4 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

jeżeli poszukujesz naprawdę dobrego pieca do pizzy zapraszam do kontaktu z zespołem gastrro.pl doradzą i przygotują ciekawą ofertę. Pieców jest tak dużo, że trzeba...

56 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Dobre miejsce na pizzerię

A jak uważacie są w okolicy jakieś dobre firmy które wykonują cięcie stali (https://gomar.org.pl/) ?

2 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

Nie wiem czy to na tyle znana marka, że warto. Osobiście nie słyszałem. Widzę, w mapach Google https://maps.google.com, że głównie są w Warszawie. Ja szukałem tutaj...

4 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Temat opłacalny jak najbardziej, coraz więcej ludzi jednocześnie chce dobrze wyglądać i jednocześnie dużo pracuje, przez co niema czasu na robienie posiłków w domu....

53 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Nie polecam współpracy z Lody Przygoda. Jeśli nie chcesz stracić kasy, to uważaj na tych byznesmenuf.

9 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018