Otwieramy nasze placówki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców. Dobry wybór, w związku z naszym nastawieniem na klienta indywidualnego, to osiedla, dobrze skomunikowane ulice o dużym natężeniu ruchu pieszych
Marcin Pierścionek, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej epaka.pl
Poniedziałek
09.11.2015
Nie ograniczamy naszych franczyzobiorców i umożliwiamy im dołączenie naszej oferty do już prowadzonego biznesu – mówi Marcin Pierścionek, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej epaka.pl.
 

Firmy kurierskie to przyszłościowy biznes?
Popyt na tego rodzaju jest spory. Chociażby dzięki temu, że Polacy coraz chętniej robią zakupy przez internet. Rynek zakupów online rośnie w Polsce o około 20 proc. rocznie. Dodatkowo my wypełniamy lukę, stworzoną przez duże firmy kurierskie, które nastawiają się głównie na obsługę wielkich firm. Mają wymóg, że klient musi np. wysłać kilkaset paczek miesięcznie. Natomiast epaka.pl specjalizuje się w obsłudze klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. Nasza sieć liczy w tej chwili 101 punktów, jeszcze w listopadzie powstaną cztery kolejne. W naszych placówkach można nie tylko nadać paczkę, ale też ja opakować czy kupić niezbędne do tego akcesoria. Dodatkowo od przyszłego roku rozszerzamy swoją ofertę o sprzedaż usług ubezpieczeniowych. Franczyzobiorcy, którzy wyrażą taką ochotę, będą mogli wprowadzić ją jako uzupełnienie oferty punktu kurierskiego. To da naszym partnerom dodatkową możliwość zarobku.

Franczyzobiorcy traktują punkty kurierskie jako główne czy dodatkowe źródło zarobku?
Bywa i tak, i tak. W większości punkty kurierskie Epaka.pl są głównym źródłem zarobku dla franczyzobiorców. Oczywiście należy uwzględnić fakt, że wejście w biznes i uzyskanie przychodów wymaga inwestycji i czasu na rozwinięcie. Dlatego też dajemy możliwość dołączania naszych usług do już prowadzonych biznesów. Niemniej wraz z czasem i pracą poświęconą na pozyskiwanie klientów i promowanie naszych usług w swoim regionie, punkt kurierski staję się głównym źródłem dochodu dla partnera.

Jaką lokalizację najlepiej wybrać na punkt epaki.pl?
Otwieramy nasze placówki w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców. Dobry wybór, w związku z naszym nastawieniem na klienta indywidualnego, to osiedla, dobrze skomunikowane ulice o dużym natężeniu ruchu pieszych lub okolice istniejących placówek pocztowych. Lokal powinien mieścić się na parterze, mieć witrynę i dostęp do kilku miejsc parkingowych. Franczyzobiorca powinien tylko pomalować pomieszczenie na biało, my zapewniamy całe wyposażenie, od mebli po sprzęt. Opłata wstępna to 27 tys. zł brutto. Nasi partnerzy mogą liczyć m.in. na szkolenia, np. z monitorowania aktualnej sytuacji na rynku e-commerce, know-how, akcje reklamowe nie tylko na wstępie, ale też regularnie w trakcie trwania współpracy, ciągły rozwój firmy o nowe usługi i przewoźników. Przez pierwsze pół roku nie ma żadnych opłat miesięcznych. Przez kolejne pół roku partner płaci 99 zł miesięcznie, a od trzynastego miesiąca 199 zł. Zwrot z inwestycji zwykle następuje po 9-12 miesięcy. Aby biznes był dochodowy, należy przyjąć około 800-1 tysiąca paczek w miesiącu.

Rozmawiała Monika Wojnika-Żyłowska