22.11.2015

Nie wiem, czy dam radę

Marzenia, cele, plany… Choć mają je wszyscy, tak niewielu ludzi osiąga to, czego chce. Dlaczego?

Mój Ojciec, odkąd pamiętam, powtarza: „Jeśli czegoś nie chcesz, to gorzej, niż gdybyś nie mógł”. I ma rację. W zdecydowanej większości to, jak działasz i czy dasz radę, zależy od twojego nastawienia. A jakie ono jest, to zależy już tylko od ciebie. Jeśli twierdzisz, że potrafisz, masz rację. Jeżeli twierdzisz, że nie, masz rację. To, w jaki sposób myślisz, wpływa na to, gdzie, kim jesteś i co przeżywasz. Twoje myśli tworzą twoją rzeczywistość. Uważaj zatem, o czym myślisz… A raczej nastaw się na realizację tego, czego chcesz.

Łukasz Gigoń Fot. Łukasz Gigoń

Jeden z moich znajomych zapytał mnie kiedyś: Jak najszybciej zarobić tysiąc dolarów? Odpowiedź okazała się banalna, a brzmiała: Znaleźć kogoś, kto szybko zarobił tysiąc dolarów, zapytać, jak to zrobił i zrobić to samo. W skrócie: pomyśl o czymś, co chcesz osiągnąć. Zastanów się, kto już to osiągnął?
Łukasz Gigoń

Załóżmy, że chcesz założyć firmę. Nie masz kapitału, wiedzy, nie znasz odpowiednich osób. Powiesz: nie mam zasobów, aby zrealizować swój plan. OK. Ale możesz zdobyć kapitał? Możesz zdobyć wiedzę? Możesz przecież poznać ludzi. To, co dzisiaj posiadasz, to umiejętności, dzięki którym zdobędziesz kolejne zasoby. Potrzebujesz planu. Planu, który opisze to, czego potrzebujesz, w jakiej kolejności to zdobyć itd. Trudność polega na tym, że sam musisz ten plan zrobić. Możesz jednak skorzystać z pewnej techniki. Mam na myśli modelowanie.

Jeden z moich znajomych zapytał mnie kiedyś: Jak najszybciej zarobić tysiąc dolarów? Odpowiedź okazała się banalna, a brzmiała: Znaleźć kogoś, kto szybko zarobił tysiąc dolarów, zapytać, jak to zrobił i zrobić to samo. W skrócie: pomyśl o czymś, co chcesz osiągnąć. Zastanów się, kto już to osiągnął?

Następnie zastanów się, zapytaj, poszukaj informacji, jak ta osoba do tego doszła i skorzystaj z tego, co działa. Dzięki temu będzie ci po prostu łatwiej i nie będziesz wyważać drzwi, otwartych wcześniej przez kogoś innego. Nie wiem, jakie są twoje cele, czego oczekujesz i z jakimi wyzwaniami się zmagasz. Wiem jednak, że jest naprawdę niewiele rzeczy, których się nie da zrobić. Niektóre wyzwania wymagają po prostu więcej pracy, czasu, energii i wiary, ale ostatecznie realizacja każdego planu i tak zależy od ciebie.

Powód takiego stanu rzeczy jest jeden: każda nowa umiejętność wymaga pracy, ćwiczeń, praktyki. Przecież kiedyś nie potrafiliśmy chodzić, mówić, jeździć na rowerze czy samochodem. Każda z tych umiejętności wymagała czasu, wysiłku i praktyki, zanim opanowaliśmy ją w zadowalającym nas stopniu. A tak naprawdę każdą rozwijamy, ile razy korzystamy z danej umiejętności. Wobec tego szaleństwem by było oczekiwać, że coś nowego będziemy mieli we krwi i od razu będziemy wszystko robić bezbłędnie. Niepowodzenia są wpisane w każdy sukces. Rezygnacja z trudności związanych z osiągnięciem jakiegokolwiek celu oznacza rezygnację z jego osiągnięcia. A tego chyba nie chcesz? Dlatego rozwijaj się i pamiętaj, że nawet jeśli dzisiaj czegoś nie potrafisz lub nie potrafisz wystarczająco dobrze, możesz to zmienić.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0