14.12.2015

Licencja w prezencie

Zwolnienie z opłaty wstępnej i przez trzy miesiące z opłat miesięcznych – to promocyjna propozycja Express Chicken dla nowych franczyzobiorców.

Z promocji mogą skorzystać czytelnicy naszego portalu. Jeżeli chcą otworzyć lokal pod szyldem Express Chicken, wystarczy że u franczyzodawcy powołają się na portal franchising.pl.
Standardowo podpisując umowę franczyzową można wybierać z pięciu wariantów finansowych. Opcja pierwsza to 3,5 tys. zł jednorazowej opłaty licencyjno-szkoleniowej plus comiesięczna opłata w wysokości 700 zł (lub 3 proc. od obrotu). Opcja druga zakłada jednorazowy zakup licencji za 15 tys. zł plus 1 proc. od obrotu lokalu co miesiąc. W wariancie trzecim jednorazowa opłata wynosi 5,5 tys. zł, a miesięczne 500 zł lub 3 proc. od obrotu. Opcja czwarta to 2,5 tys. opłaty jednorazowej oraz 800 zł miesięcznej (lub 3 proc. od obrotu). Ostatnia możliwość to 1 tys. zł opłaty jednorazowej oraz opłata miesięczna w tej samej wysokości (lub 4 proc. od obrotu). Teraz można wystartować z biznesem, nie wydając złotówki na zakup licencji.

Lokal sieci Express Chicken Fot. Express Chicken

Minimalna kwota inwestycji w restaurację Express Chicken wynosi 30 tys. zł.

Nowy rok, nowy biznes?

– Tym, którzy zdecydują się na opcję numer dwa, czyli jednorazowy wykup licencji, udzielimy 50-procentowego rabatu. Natomiast w czterech pozostałych wariantach w ogóle rezygnujemy z opłaty licencyjnej – mówi Mariusz Zarzycki, specjalista ds. rozwoju sieci franczyzowej Express Chicken. – Ponadto przez trzy miesiące nasi nowi partnerzy będą zwolnieni z opłat miesięcznych. Promocja potrwa do 25 stycznia. Z reguły po nowym roku zwalnia się dużo lokali usługowych. Chcemy dać naszym franczyzobiorcom czas na spokojne znalezienie lokalizacji.

Oczywiście franczyzobiorcy będą mogli skorzystać z całego wsparcia, jakiego dawca licencji udziela partnerom. W pakiecie są szkolenia oraz kampania reklamowa, oprócz tego franczyzobiorcy otrzymują też m.in. projekt wizualny lokalu, pomoc w przygotowaniu projektu technicznego i odbiorach sanepidu, wsparcie w planowaniu dostaw, dostęp do sieci dostawców, możliwość nieodpłatnego użyczenia części sprzętu gastronomicznego i wyposażenia. Minimalna kwota inwestycji to 30 tys. zł.
– Wystarczy na uruchomienie małego lokalu, wielkości 30 m2 – zapewnia Mariusz Zarzycki. – Szacujemy, że na jeden metr kwadratowy lokalu należy przeznaczyć 1 tys. zł. Jeżeli ktoś nie dysponuje środkami własnymi, możemy pomóc w uzyskaniu dofinansowania.