12.01.2016

Przepis na kawę

Costa Coffee zapowiada rozwój we franczyzie. Prawdopodobnie zacznie udzielać licencji na kawiarnie już za rok.

Costa Coffee to światowy potentat kawiarniany, który skutecznie zalewa też polski rynek. Na świecie ma ponad 3 tys. lokali, z czego w Polsce około 113 (najwięcej w rodzimej Wielkiej Brytanii). Brytyjski gigant kilka lat temu przejął sieć funkcjonujących w Polsce kawiarni Coffeeheaven, przeprowadził ich rebranding, jednocześnie otwierając nowe lokale. Dziś jest liderem rynku. Nie zamierza też zwalniać tempa. Andrzej Jackiewicz, dyrektor zarządzający Costa Coffee Polska, zapowiedział że w przyszłym roku finansowym (liczonym od marca do lutego) sieć ma w planach otwarcie kolejnych 15 lokali. Do tego dochodzą maszyny vendingowe, których w tej chwili stoi w Polsce ok. 190, a w ciągu najbliższych 5-6 lat ma przybyć około 400. Sieć chce też rozwinąć się w nowych miastach (teraz jest w 18) i mocniej postawić na lokalizacje poza centrami handlowymi – czyli przy ulicach handlowych, na osiedlach i w biurowcach.

Kawiarnia Costa Coffee Fot. Costa Coffee

Costa Coffee nad franczyzą zastanawia się już od dłuższego czasu. Czyżby wreszcie przyszedł ten moment? W tej chwili swoją licencją na kawiarniany biznes dzielą się m.in. Columbus Coffee i Coffeeloffee. Czy przybędzie im franczyzowa konkurencja?

Najważniejszą zmianą może być jednak decyzja o dopuszczeniu podzieleniu się szyldem Costa Coffee z franczyzobiorcami, tak jak dzieje się to w Wielkiej Brytanii. W Polsce do tej pory otwierane są tylko lokale własne.
– Na kolejny rok rachunkowy, czyli 2016-17 będziemy mieli przygotowany program franczyzowy – powiedział gazecie "Puls Biznesu" Andrzej Jackiewicz. – Cały czas dostajemy pytania od potencjalnych partnerów, ale to nie jest jeszcze właściwy moment. Na razie jestesmy w stanie sami szybko organicznie się rozwijać.

Costa Coffee nad franczyzą zastanawia się już od dłuższego czasu. Czyżby wreszcie przyszedł ten moment? W tej chwili swoją licencją na kawiarniany biznes dzielą się m.in. Columbus Coffee i Coffeeloffee. Czy przybędzie im franczyzowa konkurencja?

Polski rynek kawiarniany to łakomy kąsek. Według raportu firmy badawczej Euromonitor International już dwa lata temu był wart 5,27 mld zł. Obecnie Polacy wydają w kawiarniach ponad 1 mld zł rocznie. Nic dziwnego, że każdy chce coś z tego uszczknąć. Chrapkę na pozycję lidera polskiego rynku ma chociażby amerykański Starbucks, który na świecie uruchomił około 20 tys. lokali, ale w Polsce na razie tylko 40.