W ubiegłym roku sieć Groszek świętowała 15-lecie istnienia.
Niedziela
07.02.2016
Ostatnie lata pokazały, że polscy kupcy skutecznie walczą o konsumenta z dużymi formatami sklepowymi - mówi Paweł Rozpara, menedżer operacyjny sieci Groszek.
 

Jaki był rok 2015 dla sieci Groszek?
W ubiegłym roku sieć Groszek obchodziła swoje 15-lecie, więc był to dla nas szczególny rok. Otworzyliśmy ponad 120 nowych sklepów, w ponad 350 placówkach odświeżyliśmy wizualizacje zewnętrzne, przeprowadziliśmy liczne remodelingi, zorganizowaliśmy dużą loterię zdrapkową, przeszkoliliśmy ponad 300 franczyzobiorców i ponad 2000 osób z personelu sklepów. Zaczynaliśmy w 2000 roku, dziś sieć Groszek liczy ponad 1,5 tys. sklepów.

Jaką rolę pełni franczyza na rynku spożywczym?
Obecnie mamy do czynienia ze stagnacją hipermarketów i wyhamowaniem dyskontów. Tryb życia Polaków, przywiązanie do tradycji i nasze narodowe zwyczaje zakupowe sprawiają, że lubimy robić codzienne zakupy blisko domu. Ostatnie lata pokazały, że polscy kupcy wpisują się w potrzeby konsumentów i  skutecznie walczą o konsumenta z dużymi formatami, w czym wydatnie pomaga franczyza. Profesjonalny operator franczyzowy pomaga na każdym etapie funkcjonowania placówki: zapewnia rozpoznawalne logo, profesjonalny marketing, pakiet umów handlowych i okołobiznesowych, zespół specjalistów do wspierania i obsługi franczyzobiorców.

Czy plany wprowadzenia podatku obrotowego dla działalności handlowej stanowią zagrożenie dla sklepów Groszka?
Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy. Wprowadzenie podatku obrotowego miało pierwotnie  dotyczyć wyłącznie wielkopowierzchniowych sklepów należących do zagranicznych sieci i miało pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego i w ochronie rodzimego kupca.

Rozmawiał Grzegorz Morawski


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.