Bank BPH odda placówki pracownikom

BPH odda pracownikom 134 oddziały. Bank zachowa i będzie rozwijał natomiast sieć 53 flagowych własnych oddziałów.
Poniedziałek
25.01.2016
134 oddziały własne banku staną się punktami partnerskimi. Centrala chce ciąć koszty.
 

BPH wdraża plan transformacji biznesowej na lata 2015-2020. Ma on pomóc w utrzymaniu dotychczasowej sieci dystrybucji i obniżyć koszty działalności. Najważniejsze założenie strategii dotyczy przekształcenia oddziałów banku w jednostki partnerskie. Będą one należeć do dotychczasowych pracowników banku, a ich oferta ma koncentrować się na kredytach gotówkowych, rachunkach osobistych, kartach kredytowych oraz obsłudze transakcyjnej.
– Uważamy, że jest to podejście fair – pozwoli nam zachować lokalną obsługę oddziałową i placówki sprzedażowe dla klientów oraz zaproponować wielu naszym pracownikom możliwość rozwoju i prowadzenia własnego biznesu. Widzimy, że zarządzanie placówką z perspektywy właściciela prowadzi do osiągania lepszych wyników niż w sieci oddziałów własnych – mówi Richard Gaskin, prezes banku.

Takim zmianom mają zostać poddane 134 oddziały banku, co do których istnieje pewność, że poradzą sobie w nowym modelu. Kolejne  65 oddziałów również zostanie przekształcone w placówki partnerskie, ale, jak podaje bank w oficjalnym komunikacie, „jeśli przekształcenie nie dojdzie do skutku, oddziały te zostaną zamknięte”. Najprawdopodobniej w tych 65 przypadkach pod znakiem zapytania stoi rentowność placówek. Franczyza bankowa sprawdza się przede wszystkim w mniejszych miastach, gdzie partnerzy są w stanie z bieżącej sprzedaży pokryć koszty utrzymania lokalu. Bank nie ustosunkował się do pytań redakcji, ale najprawdopodobniej prowadzenie części lokalizacji wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów najmu. Trudno powiedzieć, czy właściciele – byli pracownicy poradzą sobie z ich utrzymaniem.

Jednocześnie bank zachowa i będzie rozwijał sieć 53 flagowych własnych oddziałów. Będą się one specjalizowały w obsłudze klientów z segmentu bankowości osobistej, którzy poszukują produktów relacyjnych takich jak np. kredyty hipoteczne czy produkty inwestycyjne, a także MŚP. Klienci korporacyjni, tak jak do tej pory, będą obsługiwani w 12 Centrach Biznesowych w największych miastach w Polsce.

Bank cały czas poszukuje również nowych franczyzobiorców. Przystosowanie lokalu do standardów sieci (dwa stanowiska pracy, ok. 50 m2) to koszt ok. 30 tys. zł. Bank nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci partnerskiej, co miesiąc trzeba natomiast odprowadzać do centrali 400 zł netto w zamian za wykorzystanie marki i know-how.

Bank w sanatorium

Przez ostatnie pół dekady bank prowadził batalię o poprawę kondycji finansowej i wzmocnienie przewagi konkurencyjnej. W tym czasie udało się obniżyć koszty operacyjne o jedną czwartą. Mimo to właściciel marki, grupa GE zamierza sprzedać bank, który charakteryzuje się najniższą rentownością kapitału własnego ze wszystkich giełdowych reprezentantów branży. Złotówka kapitału własnego zainwestowanego w BPH przynosi 2,5 grosza (rentowność wynosi 2,5 proc., dla porównania rentowność Alior Banku – 12,5 proc.).

– Działania, które podejmowaliśmy znacznie poprawiły naszą sytuację, ale okazały się niewystarczające. Obecne otoczenie makroekonomiczne, czyli bezprecedensowo niskie stopy procentowe, gwałtowny wzrost wartości szwajcarskiej waluty, a w konsekwencji wdrożenie działań wspierających klientów posiadających kredyty we frankach szwajcarskich, wzrost opłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także wyzwania związane z dodatkowymi obciążeniami dla sektora finansowego to czynniki, które wpływają na nasz wynik – mówi Richard Gaskin.

Właściciele banku będą nadal szukać inwestora strategicznego, a równolegle ma postępować wdrożenie nowego planu. W jego ramach rozwijany ma być też system IT – w tym centralny system bankowy, a także platformy internetowa i mobilna.  


POPULARNE NA FORUM

Fakturowa rewolucja

Z powodzeniem korzystam z chmury faktur od kilku miesięcy. Bardzo proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie, faktycznie ułatwia wystawianie i przesyłanie faktur.

6 wypowiedzi
ostatnia 19.10.2018
założenie Franczyzy banku

Szanowny Panie, Zysk Partnera zależy od wolumenu kredytów, które udzieli on w danym miesiącu rozliczeniowym. Każdy produkt ma swoją podstawową tabelę prowizyjną,...

8 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Firma pożyczkowa

Jeśli jest się świadomym tego, co się robi to nie widzę najmniejszych przeszkód, aby nie brać w ogóle pożyczki. Niektórym to może się naprawdę przydać :)...

69 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Pośrednictwo kredytowe - z którą firmą podjąć współpracę?

I z zakończeniem kolejnych rozliczeń znów miło nam poinformować że kampania https://sprintmoney.pl ma 100% zatwierdzonych wniosków pozyskanych przez naszych...

125 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Firma pożyczkowa

Sprawdź to https://chwillowki.pl/

69 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Firma pożyczkowa

Najlepsze chwilówki znajdziesz na https://chwillowki.pl

69 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
Biuro rachunkowe

Ja korzystam z biura rachunkowego KOF http://www.koflublin.pl/ i jestem bardzo zadowolona. Wszystkim zajmują się profesjonalnie i na czas. Dzięki nim mogę skupić się na...

114 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
RODO i ochrona danych.

Pytanie do osób zorientowanych czy tego typu wzory będą odpowiednie -...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.10.2018