06.08.2002

Polska sieć handlowa Lewiatan

W sieci sklepów Lewiatan obecnie zrzeszonych jest ponad 1400 sklepów.

W sieci obecnie zrzeszonych jest ponad 1400 sklepów. Miesięczny obrót PSH lewiatan wynosi ok. 6 mld zł. W skali roku oznacza to obroty na poziomie 72 mld zł.

Dziennie sieci obsługują ponad milion klientów. Ogólna powierzchnia sprzedaży przekracza 210 tys. mkw. PSH Lewiatan zatrudnia ponad 16 tys. osób.

Najwięcej placówek sieci Lewiatan znajduje się na Śląsku (ok. 250) i woj. kujawsko-pomorskim (ponad 200) i blisko 200 na Pomorzu.

Jakie były początki sieci? W 1994 roku dzisięciu przedstawicieli hurtowni spożywczych założyło Stowarzyszenie Lewiatan. Była to nieformalna grupa zakupowa. W 1995 roku postanowili założyć spółkę akcyjną pod nazwą Związek Kupców i Producentów Lewiatan`94 SA. Wówczas nie myślano o budowaniu struktur detalicznych. Skupiono się na tworzeniu silnej grupy zakupowej wobec producentów.

Sieć sklepów na zasadzie franchisingu zaczęto tworzyć w 1996 roku. W tym to roku powstał kanał połączeniowy pomiędzy detalem i hurtem. Podpisano pierwsze umowy o wspólnym prowadzeniu handlu, logistyki oraz polityki zakupowej. Zaczęły się tworzyć regionalne struktury operatorskie.

Jak opowiadają przedstawiciele sieci, w latach 1997-1999 trwała wielka dyskusja, w jakim kształcie ma się budować i funkcjonować PSH Lewiatan. I wtedy właśnie zaczęła się krystalizować koncepcja Polskiej Sieci Handlowej. Ostatecznie, PSH przekształciło się w sieć franchisinową w styczniu 2000 r. Tworzono w tym czasie spółki operatorskie, działające na określonym terenie w oparciu o stosowną umowę już z ZKiP Lewiatan`94 Holding SA.

Od kwietnia 2001 r. w sieci sprzedawane są towary pod własną marką Lider Detalu. Są to nie tylko artykuły spożywcze (tj. soki, przetwory czy mąka) ale i artykuły chemiczne.

Supermarket Polska, sierpień 2002

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0