Lodziarnie marki Lody Bonano można otwierać w kilku formatach. Uruchomienie lokalu stacjonarnego to koszt ok. 16 tys. zł. O wiele mniej będzie kosztować natomiast uruchomienie samego okienka sprzedażowego.
Poniedziałek
08.02.2016
Kiedy Maciej Siniło otwierał pierwsze punkty Lodów Bonano, pracował jeszcze w korporacji. Teraz rzucił etat i planuje kolejne inwestycje we franczyzie.
 

Maciej Siniło ma wieloletnie doświadczenie w bankowości.
– Pracowałem w korporacji. Ale od zawsze chciałem założyć własną firmę – opowiada. – Razem z kolegą, Szymonem Odjasem, mieliśmy na to odłożone pieniądze. Szukałem biznesu o szybkiej stopie zwrotu.
Pan Maciej sprawdzał różne systemy franczyzowe, obserwował rynek. Jako że sam pochodzi z Białegostoku, to nic dziwnego, że wpadła mu w oko oferta także wywodzących się z tego miasta Lodów Bonano. Obaj ze wspólnikiem spotkali się z właścicielem sieci i po omówieniu warunków nawiązali współpracę.

Sprawdzony biznes

Razem ze wspólnikiem w 2014 roku otworzyli cztery pierwsze punkty z lodami – świderkami, sprzedawanymi z okienka. Na teren swojej działalności wybrali województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie.
– Te cztery punkty były trochę na próbę – nie ukrywa Maciej Siniło. – Chcieliśmy się nauczyć tego biznesu. Ale też takim budżetem wtedy dysponowaliśmy. Czy nie bałem się faktu, że to tylko sezonowy interes? Nie. Sprawdziłem wszystko pod kątem liczb, możliwego zarobku. Wiedzieliśmy, no co możemy liczyć i to nas satysfakcjonowało.
Punkty ruszyły od kwietnia. Przez cały sezon pan Maciej wraz ze wspólnikiem doglądali wszystkiego. Nie było lekko, bo obaj równocześnie pracowali na etatach. Ale sezon się udał. Gdy we wrześniu podliczyli zyski, zdecydowali, że całe przeznaczą na inwestycję w kolejne punkty z Lodami Bonano. W 2015 roku uruchomili 13 nowych.
– Nie chcieliśmy po prostu przejeść tych zysków. A na życie zarobiliśmy w etatowej pracy – tłumaczy Maciej Siniło. – Tylko na kolejny sezon zatrudniliśmy już menedżerkę, która odpowiadała za prawidłowe funkcjonowanie punktów.

Lodziarnie do wyboru

Lodziarnie można otwierać w kilku formatach. Uruchomienie lokalu stacjonarnego to koszt ok. 16 tys. zł. O wiele mniejszym kosztem będzie natomiast uruchomienie samego okienka sprzedażowego. Na wyspę lodową w galerii handlowej należy natomiast przeznaczyć od 15 do 30 tys. zł. Jest też wersja Bonano Holiday, czyli sprzedaż lodów z małego kontenera lub budki, wielkości min. 5 m2. Najnowszy format to Lodobus, czyli przyczepa gastronomiczna, która sprawdzi się w kurortach turystycznych, albo na miejskich deptakach czy w parkach.
 W ofercie posiadamy dwie wersje Lodobusa: standard w cenie 80 tys. zł i premium za 90 tys. zł netto. Są to ceny busów z pełnym wyposażeniem obejmującym maszynę do lodów, granitor, ekspres, bemar, gofrownicę i monitoring – mówi Radosław Charubin, właściciel sieci Lody Bonano.  Dodatkowo w tym roku będzie można dzierżawić Lodobus za 7,9 tys. zł netto miesięcznie w wersji standard lub za 10 tys. zł netto w wersji premium.
Opłaty franczyzowe wynoszą 600 zł miesięcznie i płaci się je tylko w sezonie sprzedażowym. Wyjątkiem jest wyspa handlowa – tu opłaty w wysokości 400 zł płaci się przez cały rok.
Największy wydatek w przypadku uruchamiania lodziarni to zakup maszyny do lodów – kosztuje ok. 34 tys. zł.
Mając świadomość, że może to być dość duże, jednorazowo obciążenie finansowe, wprowadziliśmy możliwość zakupu maszyny na raty, dzierżawy urządzenia lub jego leasingowania – dodaje Radosław Charubin.

Wszystkie punkty, należące do Macieja Siniło i jego wspólnika działają wyłącznie od kwietnia do września. Wszystkie też, zgodnie z koncepcją sieci, znajdują się w niewielkich miastach do 30 tys. mieszkańców. W tym roku też się otworzą. Ale panowie postanowili jeszcze mocniej wejść w lodowy biznes.
 Zrezygnowałem z pracy. Inwestujemy w nowy koncept franczyzowy, czyli Wytwórnię Lodów „U lodziarzy”  mówi Maciej Siniło.  To marka premium, przeznaczona dla większych miast. Będziemy rozwijać oba koncepty równolegle.


ZOBACZ W KATALOGU

7th Street - Bar&Grill
A.Blikle
Bafra Kebab
Baltica 1920
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
CoffeeFeel
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Columbus Coffee
Cools
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Felix Chicken
Frankie’s
Fresh Gelato
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Kiełbaskowo
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Los Tacos
Mad Box
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meat & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mount Blanc
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niko Spaghetti Bar
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Dominium
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Sztuka Maka
Tel Aviv
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zapieksownia
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Z ogórem czy bez?

POPULARNE NA FORUM

Subway podsumowuje rok

Szczerze Państwu współczuje, dziękuję za informacje i życzę zdrowia

2 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Wynajem kelnerów

Witam Co myślą Państwo o biznesie "wynajem kelnerów" do różnych lokali gastronomicznych (głównie myślę tutaj o hotelach gdzie ciągle potrzebują pracowników do...

1 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Jedzenie na zamówienie

Warto mieć na uwadze firmę, która trudni się produkcja jak i sprzedażą warzyw świeżych, jak również przetworzonych. My do firmy zamawiamy do tej- www.intermaxphu.pl ....

19 wypowiedzi
ostatnia 19.04.2018
Jedzenie na zamówienie

Jeśli chodzi o pizzę nic nigdy nie przebije pizzerii Amar! Ich pizza na dowóz w Bydgoszczy to najlepszy fast food w mieście. Lubię spotkać się ze znajomymi i zjeść...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.04.2018
Subway podsumowuje rok

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

2 wypowiedzi
ostatnia 16.04.2018
Subway - kanapki

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

45 wypowiedzi
ostatnia 16.04.2018
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Jak można sobie pozwolić na taką opcję to dlaczego nie? Po zmianie pracy nie miałam kompletnie czasu na gotowanie bo ilosć obowiązków mnie przytłoczyła, ale chciałam...

52 wypowiedzi
ostatnia 15.04.2018
Strona internetowe dla gastronomii i cateringu

Ciekawe propozycje daliście na temat asortymentu gastronomicznego. Nie jest to łatwy dział i są dość spore różnice cenowe i jakościowe. Według mnie w tej branży...

39 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2018
zobacz więcej na forum