21.02.2016

Unia da zarobić

Zapotrzebowanie na specjalistów, pomagających w staraniach o pieniądze z UE, nie maleje. Dotacje Export Group otwierają nowe placówki franczyzowe.

W tej chwili sieć Dotacje Export Group liczy już 23 placówki. Cztery z nich dołączyły w tym roku: w Gorzowie Wielkopolskim, Rybniku, Tomaszowie Mazowieckim i Bydgoszczy.
– Franczyzobiorcy, którzy pracują w naszej sieci, przygotowują wnioski o dotacje unijne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nadzorują także realizację dotowanych projektów, aby zlikwidować ryzyko popełnienia błędu i narażenia się na cofnięcie funduszy – tłumaczy Piotr Buchalski, prezes Dotacje Export Group. – To dobry czas by rozpocząć współpracę z nami. We wszystkich województwach zostały już uruchomione pierwsze konkursy na działania inwestycyjne i eksportowe, z których mogą skorzystać nasi klienci.

Piotr Buchalski, prezes Dotacje Export Group Fot. Dotacje Export Group

Franczyzobiorcy, którzy pracują w naszej sieci, przygotowują wnioski o dotacje unijne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Piotr Buchalski, prezes Dotacje Export Group

Pieniądze do wzięcia

W ciągu najbliższych pięciu lat do rozdysponowania jest ponad 30 mld euro z Unii Europejskiej. To daje duże pole do popisu dla specjalistów, którzy mogą pomóc firmom w pozyskaniu tych środków. Dotacje Export Group zapewnia swoim franczyzobiorcom fachowe szkolenia, przygotowujące ich merytorycznie do pracy. Trwają dwa miesiące i są przeprowadzane przez doświadczonych trenerów. Aby przystąpić do sieci, należy dysponować kwotą od 45 do 70 tys. zł (w tym opłata licencyjna 35 tys. zł). Wysokość nakładów zależy m.in. od wielkości biura i liczby pracowników (powinno ich być minimum dwóch, drugiego partner musi zatrudnić w ciągu pół roku od uruchomienia działalności). Potrzebny jest też lokal o powierzchni co najmniej 20 m2, w mieście liczącym minimum 40 tys. mieszkańców. Franczyzobiorcy zarabiają na pisaniu wniosków o dofinansowanie oraz na prowizji od pozyskanych pieniędzy. Wynosi ona od 3 do 5 proc. kwoty dotacji. Natomiast cena napisania jednego wniosku to kilka tysięcy złotych.
– Pojedyncze biuro franczyzowe może ich przygotować od 20 do 40 rocznie – informuje Piotr Buchalski. – Centrala firmy kontroluje jakość wszystkich wniosków, przygotowanych przez jej partnerów. Pomagamy także w pozyskiwaniu klientów.