Koncept Apteneo bazuje wyłącznie na aptekach franczyzowych. Zgodnie z planem właścicieli, do końca roku sieć ma urosnąć do 45 punktów.
Czwartek
17.03.2016
Apteneo włącza się do wyścigu o względy niezrzeszonych aptek. Do końca roku chce podpisać umowy z 30 franczyzobiorcami.
 

W Polsce działa ponad 14 tys. aptek, a ich liczba stale rośnie. Szczególnie szybko przybywa punktów zrzeszonych w sieciach. Pojedynczy gracze, ze względu na swoją skromną siłę nabywczą, nie mogą uzyskać równie korzystnych cen zakupu leków, co potężne grupy zakupowe i koncepty franczyzowe. Duża konkurencja przekłada się na spadek ich marż. Rynek aptek w Polsce podlega zatem konsolidacji podobnej do tej, którą obserwujemy w handlu spożywczym. Karty na rynku rozdają sieci.

Do wyścigu o uznanie właścicieli aptek włącza się koncept Apteneo. Pod tym szyldem działa obecnie 25 aptek franczyzowych, zlokalizowanych w województwach dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, opolskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim.
Na 2016 rok założyliśmy sobie plan podpisania 30 umów z nowymi aptekami i otwarcia co najmniej 20 spośród nich – mówi Paweł Jasiński, prezes Apteneo.

Apteki Apteneo powstają zarówno przy przychodniach, w centrach miast, jak również przy sklepach wielkopowierzchniowych. Wśród franczyzobiorców znajdują się zarówno właściciele już wcześniej istniejących aptek, jak i tych tworzonych od podstaw.
Dla aptek otwieranych „od zera” kwota inwestycji wyniesie nawet kilkaset tysięcy złotych, choć oczywiście będzie wahać się w zależności od wielkości lokalu, opłat eksploatacyjnych, szerokości asortymentu itp. W przypadku dostosowania do naszych wymogów aptek już istniejących kwoty te zależne są od pierwotnego wyglądu placówki. Korzyścią dla naszych franczyzobiorców jest fakt, że dużą część kosztów związanych z odświeżeniem wyglądu placówki ponosimy my jako franczyzodawca – tłumaczy Paweł Jasiński.

Zakres i wartość początkowego zatowarowania apteki ustalana jest indywidualnie z każdym franczyzobiorcą. Zależy ono od szerokości asortymentu (niektóre z aptek Apteneo posiadają część drogeryjną), liczby regałów, wielkości lokalu itp.
 Apteki Apteneo, mając przedłużony termin płatności na początkowe zamówienia, większość preparatów sprzedają przed jego upływem, dzięki czemu obciążenie finansowe nie jest dla nich tak dotkliwe – podkreśla Paweł Jasiński. – Nie ograniczamy się jedynie do kwestii zapisanych w umowie franczyzowej. Jesteśmy otwarci na sugestie naszych partnerów i często wdrażamy ich najciekawsze rozwiązania.

Przychód statystycznej apteki w Polsce wyniósł w lutym 2016 roku 189 tys. zł. Jak podaje firma doradcza PharmExpert, była to kwota o 7 proc. wyższa niż przed rokiem. Średnia marża apteczna wyniosła natomiast 25,75 proc. Czyli o niecały 1 pkt proc. mniej niż w lutym 2015 roku.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk to taki który rozumie swojego pacjenta. Dlatego warto dobrze wybrać salon optyczny. Ja korzystam z oferty optyk olsztyn

22 wypowiedzi
ostatnia 19.06.2018
Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

22 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
impossible game

I'm delighted with your site, nowhere else did I find so much useful and up-to-date information 192.168.O.1

5 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie

Napędzają je szczególnie choroby przewlekłe czy długtrwała terapia. Plus w nfz nie zrozumieją twojego podejścia do profilaktyki. Ja np. chciałem poprawić...

19 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2018