Koncept Apteneo bazuje wyłącznie na aptekach franczyzowych. Zgodnie z planem właścicieli, do końca roku sieć ma urosnąć do 45 punktów.
Czwartek
17.03.2016
Apteneo włącza się do wyścigu o względy niezrzeszonych aptek. Do końca roku chce podpisać umowy z 30 franczyzobiorcami.
 

W Polsce działa ponad 14 tys. aptek, a ich liczba stale rośnie. Szczególnie szybko przybywa punktów zrzeszonych w sieciach. Pojedynczy gracze, ze względu na swoją skromną siłę nabywczą, nie mogą uzyskać równie korzystnych cen zakupu leków, co potężne grupy zakupowe i koncepty franczyzowe. Duża konkurencja przekłada się na spadek ich marż. Rynek aptek w Polsce podlega zatem konsolidacji podobnej do tej, którą obserwujemy w handlu spożywczym. Karty na rynku rozdają sieci.

Do wyścigu o uznanie właścicieli aptek włącza się koncept Apteneo. Pod tym szyldem działa obecnie 25 aptek franczyzowych, zlokalizowanych w województwach dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, opolskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim.
Na 2016 rok założyliśmy sobie plan podpisania 30 umów z nowymi aptekami i otwarcia co najmniej 20 spośród nich – mówi Paweł Jasiński, prezes Apteneo.

Apteki Apteneo powstają zarówno przy przychodniach, w centrach miast, jak również przy sklepach wielkopowierzchniowych. Wśród franczyzobiorców znajdują się zarówno właściciele już wcześniej istniejących aptek, jak i tych tworzonych od podstaw.
Dla aptek otwieranych „od zera” kwota inwestycji wyniesie nawet kilkaset tysięcy złotych, choć oczywiście będzie wahać się w zależności od wielkości lokalu, opłat eksploatacyjnych, szerokości asortymentu itp. W przypadku dostosowania do naszych wymogów aptek już istniejących kwoty te zależne są od pierwotnego wyglądu placówki. Korzyścią dla naszych franczyzobiorców jest fakt, że dużą część kosztów związanych z odświeżeniem wyglądu placówki ponosimy my jako franczyzodawca – tłumaczy Paweł Jasiński.

Zakres i wartość początkowego zatowarowania apteki ustalana jest indywidualnie z każdym franczyzobiorcą. Zależy ono od szerokości asortymentu (niektóre z aptek Apteneo posiadają część drogeryjną), liczby regałów, wielkości lokalu itp.
 Apteki Apteneo, mając przedłużony termin płatności na początkowe zamówienia, większość preparatów sprzedają przed jego upływem, dzięki czemu obciążenie finansowe nie jest dla nich tak dotkliwe – podkreśla Paweł Jasiński. – Nie ograniczamy się jedynie do kwestii zapisanych w umowie franczyzowej. Jesteśmy otwarci na sugestie naszych partnerów i często wdrażamy ich najciekawsze rozwiązania.

Przychód statystycznej apteki w Polsce wyniósł w lutym 2016 roku 189 tys. zł. Jak podaje firma doradcza PharmExpert, była to kwota o 7 proc. wyższa niż przed rokiem. Średnia marża apteczna wyniosła natomiast 25,75 proc. Czyli o niecały 1 pkt proc. mniej niż w lutym 2015 roku.


POPULARNE NA FORUM

Witaminowe eldorado

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. I really enjoyed reading this post. big fan, thank you! - earn to die

8 wypowiedzi
ostatnia 19.09.2018
Witaminowe eldorado

I have been seeking information on this topic for the past few hours and found your post to be well written and has solid information. Thank you! geometry dash

8 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Witaminowe eldorado

I have been seeking information on this topic for the past few hours and found your post to be well written and has solid information. Thank you! geometry dash

8 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Apteki tylko dla farmaceutów?

Teraz każdy może otworzyć swoja aptekę, ale właściwie jak to wpływa na nasze zdrowie ? Może lepiej aby medycyną zajmowały się osoby po odpowiednich studiach?

12 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Witaminowe eldorado

Zobacz sobie na Euromed jak to wygląda bo z witaminami to nie ma co przesadzać, niby jeszcze nikt nie umarł ale nigdy nic nie wiadomo. Przedawkujesz te suplementy i dopiero...

8 wypowiedzi
ostatnia 13.09.2018
Firma w zgodzie z naturą

Nie wiem, dlaczego Pani twierdzi, że nie ma konkurencji, skoro tak naprawdę jest jej bardzo dużo. Mnóstwo firm oferuje też produkty naturalne...

13 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Psychoterapia

Dla mnie psychoterapia opierająca się na jakiejkolwiek doktrynie religijnej nie brzmi zbyt wiarygodnie :/

5 wypowiedzi
ostatnia 29.08.2018
Psychoterapia

Jak dla mnie psychoterapia to rzecz bardzo potrzebna. Ogólnie porażka i sukces wywodzą się zawsze z psychiki __________________ Prace magisterskie - Wrocław

5 wypowiedzi
ostatnia 27.08.2018