Branża modowa ma się dobrze

Moglibyśmy przerzucać koszty drożejących walut na franczyzobiorców, ale nie robimy tego. Uważamy, że franczyzobiorcy muszą zarabiać.
Adam Skrzypek
Środa
23.03.2016
Gdyby koniunktura w branży odzieżowej zaczęła słabnąć, to franczyzobiorcy rezygnowaliby ze współpracy - mówi Adam Skrzypek, prezes Esotiq&Henderson.
 

Rozwój sieci Esotiq opiera się głównie na franczyzobiorcach. Czy klimat w branży odzieżowej będzie w 2016 roku na tyle sprzyjający, że uda się przyciągnąć kolejnych chętnych do otwarć?
Niezależnie od koniunktury, będziemy nadal proponować biznes, z którego franczyzobiorca może mieć korzyści. Spójrzmy na liczbę osób, które rezygnują z naszej franczyzy – w 2015 roku był tylko jeden taki franczyzobiorca i jego rezygnacja wynikała w zasadzie z losowego przypadku. I nie mieliśmy problemu ze znalezieniem partnera na jego miejsce. Myślę, że gdyby koniunktura w branży odzieżowej zaczęła znacznie słabnąć, to w pierwszej kolejności zobaczyliśmy tego efekt w postaci rezygnujących franczyzobiorców, a tego nie widzimy.

A czy przybywa takich franczyzobiorców, którzy mają po kilka sklepów?
Multifranczyzobiorców jest kilku. Przeważnie jednak franczyzobiorcy mają po jeden lub dwa sklepy. Uważam, że przedsiębiorca w naszym modelu może z powodzeniem poradzić sobie z prowadzeniem trzech do czterech sklepów.

Drożejący dolar spowodował konieczność wprowadzania podwyżek cen. Czy nie ma pokusy, by zamiast tego przerzucać wyższe koszty zakupu towaru na franczyzobiorców poprzez zmniejszanie ich prowizji od sprzedaży depozytowej?
Moglibyśmy to robić, ale uważamy, że franczyzobiorca musi zarabiać. Dlatego nie chcemy obciążać go tymi kosztami. Natomiast jeśli klient dokonuje zakupu w sklepie internetowym i tylko odbiera w salonie franczyzowym, to w takim wypadku rzeczywiście znajduje to odzwierciedlenie w wysokości prowizji franczyzobiorcy. Uznajemy to za uzasadnione, gdyż to nie franczyzobiorca dokonał sprzedaży. Ale z drugiej strony i tak odnosi korzyść, bo klient przychodzi do niego do salonu i pojawia się szansa, że coś mu wpadnie w oko na miejscu i dokona zakupu.

Esotiq&Henderson to jeden z franczyzodawców notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Pojawia się pytanie, po co spółka dokonuje publicznej emisji akcji skoro kapitał do otwarć placówek czerpie od franczyzobiorców?
Pamiętajmy, że oprócz sieci Esotiq otwieramy również sklepy pod szyldem Femestage. Jak dotąd tylko jeden z nich działa we franczyzie, pozostałych 17 musieliśmy sfinansować z własnych środków. Zresztą trzy sklepy Esotiq w 2015 roku również były punktami własnymi. Te wszystkie przedsięwzięcia wymagały kapitału, który pozyskaliśmy z giełdy. A przecież musimy też zapłacić za towar, który trafia do sklepów franczyzowych w modelu depozytowym.

A czy kandydaci na franczyzobiorców zwracają uwagę na to, czy spółka jest notowana na giełdzie?
Część z nich zyskuje dzięki temu poczucie, że współpracuje z przewidywalną spółką. To ważne, bo przecież inwestuje swoje pieniądze i wiąże się z nami na wiele lat. Obecność na giełdzie również wzmacnia siłę marki, co powoduje z kolei większą zdolność negocjacyjną np. przy otwarciach w galeriach handlowych.

Rozmawiał Grzegorz Morawski


POPULARNE NA FORUM

Klienci patrzą na metkę

dzieki za info za ostrzeżenie. Teraz zwróce uwagę na typa na przyszłośc by sie nie dać nabrać. Fajnie ze ostrzegasz ludzi. Na pewno pomożesz wielu ludziom. Szacunek

2 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2024
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka

38 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?

Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...

27 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2022
Klienci patrzą na metkę

Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...

2 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2022
Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

38 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021