Marcin Wochal jest właścicielem sklepu DDD Dobre Dla Domu w Częstochowie od grudnia 2015 roku. Swój sklep o powierzchni 240 m2 uruchomił przy jednej z głównych dróg wylotowych z miasta.
Piątek
15.04.2016
Marcin Wochal otworzył sklep DDD Dobre Dla Domu, mimo że od wielu lat prowadzi firmę w branży transportowej. Chciał zdywersyfikować swoje źródło przychodów.
 

Marcin Wochal od kilkunastu lat prowadzi firmę w branży transportowej. Od grudnia 2015 roku jest również właścicielem sklepu DDD Dobre Dla Domu w Częstochowie. Swój sklep o powierzchni 240 m2 uruchomił przy jednej z głównych dróg wylotowych z miasta.

Obecnie zatrudnia trzy osoby – dwóch kierowców w firmie transportowej oraz jednego sprzedawcę w sklepie DDD, w którym sam również pracuje. Żona Marcina Wochala pracuje poza biznesami męża, ale przedsiębiorca może liczyć na jej wsparcie. W przyszłości nie wykluczają wspólnej pracy na swoim.

–  Inwestycja we franczyzę to dla mnie dywersyfikacja źródeł przychodów, tak zwana druga noga – mówi Marcin Wochal. –  Uznaliśmy z żoną, że to dobry czas dla biznesów z branży wykończenia i wyposażenia wnętrz, tym bardziej że kilka miesięcy wcześniej remontowaliśmy dom i sami doświadczyliśmy kolejek i długiego czasu oczekiwania na obsługę i zamówiony towar.

Franczyzobiorca dodaje, że o wyborze marki zdecydowały warunki współpracy oraz wyspecjalizowana oferta sklepów. Dodatkowym atutem był dla niego fakt, że byłby to pierwszy sklep DDD w Częstochowie.

O klienta trzeba walczyć

Marcin Wochal nie chce jeszcze oceniać wyników sklepu. Jak mówi, za wcześnie na to, bo biznes wchodzi na obroty przez kilka miesięcy. Dodaje, że aby sklep zaczął funkcjonować w świadomości klientów, potrzeba również intensywnych działań marketingowych. W tym zakresie franczyzobiorca stosuje się do zaleceń centrali, która poza kampaniami ogólnopolskimi, wspiera partnerów w zakresie marketingu lokalnego.
– Zakładam, że z czasem mój sklep będzie również polecany przez klientów, którzy, jeśli oczywiście są zadowoleni, stanowią najlepszy, bo najbardziej wiarygodny rodzaj reklamy – mówi. – W Częstochowie funkcjonują trzy markety DIY oraz kilka wyspecjalizowanych sklepów z podłogami, klienci mają więc w czym wybierać. O klienta trzeba walczyć jakością towaru, ceną, fachowością obsługi oraz usługami dostępnymi przy zakupie towaru – dodaje.

Przedsiębiorca pozytywnie ocenia współpracę z centralą, zarówno w trakcie uruchamiania sklepu, jak i obecnie. – Na razie się docieramy, poznajemy i jest dobrze. Nie mam zastrzeżeń – mówi.

Architekt – ambasador marki

Franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu przygotowuje się też do współpracy z architektami, bowiem ich rekomendacje to jeden ze sposobów przyciągnięcia klientów do sklepów marki. Firma wypracowała system współpracy z tą grupą zawodową – w sklepach powstały strefy architektów, na portalu firmy projektanci mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia ułatwiające im pracę. DDD posiada również opracowane warunki motywujące tę grupę zawodową do korzystania z rozwiązań dostępnych w sklepach. Wymaga to ciągłej obserwacji rynku i wprowadzania do oferty nowinek oraz produktów z wyższej półki, ale Marcin Wochal liczy, że to się opłaci.

– Współpracę rozpoczynamy w marcu – mówi Marcin Wochal. – Klienci, których przyprowadzają architekci, to wymagająca grupa. Oczekują więcej niż inni, ale też sięgają po bardziej wyszukany i droższy towar. Najczęściej kupują to, co poleci architekt.

DDD Dobre Dla Domu otwiera sklepy w dwóch formatach – dla większych i mniejszych miast. Wysokość inwestycji zależna jest od jakości i wielkości lokalu i wynosi 50-100 tys. zł. Wyposażeniem sklepu zajmuje się centrala. Największym wydatkiem dla franczyzobiorcy jest pierwsze zatowarowanie i ekspozycja drzwi. Pochłania ono 40-80 tys. zł. Dodatkowo trzeba jeszcze przeznaczyć 5-10 tys. zł na kupno m.in.: wózka paletowego, sprzętu IT, telefonu, drukarek. Kosztem partnera jest również współfinansowanie kampanii marketingowej na otwarcie sklepu. To wydatek tym bardziej opłacalny, iż centrala DDD wspomaga zarówno organizacyjnie, jak i finansowo start biznesu.

 


Marcin Kaleta, ekspert ds. franczyzy
doradca we franczyzie

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Jak zarabiać na wynajmie? /30.03.2018

Krok po kroku opisujemy, jak zarabiać na wynajmie mieszkań i lokali. Sprawdzamy, który biznes sezonowy jest najbardziej zyskowny. Radzimy, jak rozwinąć sieć franczyzową za granicą. Jarosław Szanajca, założyciel Dom Development, opowiada nam jak zbudował firmę gigant od zera.

Urządzą mieszkańców /27.02.2018

W Malborku ruszył kolejny franczyzowy sklep DDD Dobre Dla Domu.

Zapowiada się obiecujący rok /30.12.2017

Paweł Soroka, dyrektor działu wsparcia sprzedaży DDD Dobre Dla Domu opowiada o perspektywach branży wyposażenia wnętrz.

POPULARNE NA FORUM

Jaki sklep z meblami kuchennymi

Kupując meble należy zawsze zwracać uwagę czy nasza lodówka do zabudowy będzie idealnie pasować w komplet mebli który został przez nas zamówiony. Jak wiadomo nie...

3 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2018
Porady na temat budowy i wykończenia domu.

A czy ktoś z was rozważał wybór domu przyjaznego środowisku? Drewniany, bezsmogowy - dla mnie to bardzo ważny temat, jestem świadoma tego jaką krzywdę robimy naszej...

10 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2018
Nawadnianie ogrodów

Polecam w tym temacie zlecenia takiej usługi specjalistom! Dla klientów z mazowieckiego całkiem dobrą oferta ma ta firma http://www.zakogrody.pl/ Korzystając z ich...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

myślę, że pod wynajme fajną okolicą jest Krowodrza albo Zabłocie, bo jest fajny dojazd do centrum i dużo nowych osiedlii.. ja w zeszłym roku kupiłam mieszkanie na...

313 wypowiedzi
ostatnia 11.08.2018
Porady na temat budowy i wykończenia domu.

Urządzając dom nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu, na https://klusdesign.pl/ można znaleźź profile LED oraz inspiracje jak można je zamontować.

10 wypowiedzi
ostatnia 10.08.2018
Porady na temat budowy i wykończenia domu.

Możliwości jest mnówstwo i osobiście w wykończeniach najbardziej odpowiadają arnacje świetlne a mianowicie profile z taśmami led jak tu np w podłodze...

10 wypowiedzi
ostatnia 09.08.2018
Donica domowa

Amazing article thanks or sharing. fireboy and watergirl

2 wypowiedzi
ostatnia 07.08.2018
Jaki impregnat do impregnacji kostki brukowej ?

Hi guys, your blog' s design is simple and clean and i like it. Greets! 192.168.l.l

2 wypowiedzi
ostatnia 07.08.2018