20.08.2002

Konsolidacja sieci nabiera tempa

Niedawne przejęcie sieci Hit przez Tesco może oznaczać początek większego procesu konsolidacji

Jak poinformował Puls Biznesu specjaliści działający w handlu detalicznym przewidują, że proces konsolidacji sieci jest nieunikniony. Operatorów jest za dużo, a na nasz rynek mają wejść kolejni gracze.

Proces konsolidacji rozpoczął się dwa lata temu od przejęcia przez Carrefour, francuskiego operatora super- i hipermarketów, sklepów Globi, w tym w Polsce. Kolejnym ruchem był zakup przez Auchan placówek handlowych Billa. W tej chwili trwają rozmowy prowadzone przez Leclerc z Jeronimo Martins w sprawie zakupu sieci Jumbo. Sfinalizowanie transakcji wydaje się nie być pewne, Jumbo negocjuje też z innym operatorem.

Przejęcie konkurenta powoduje, że spółka awansuje w handlowych rankingach i od razu zajmuje lepszą pozycję na rynku. Analitycy uważają, że w przypadku Tesco powodem przejęcia Hitu była chęć podniesienia rentowności i włączenie się do rywalizacji o pozycję lidera z niemieckim Metro

Operatorzy hipermarketów zwracają uwagę na korzyści płynące dla klientów z konsolidacji spółek. Jednocześnie nie ukrywają niebezpieczeństwa wynikającego z możliwości dominacji na rynku lokalnym jednego z podmiotów.

Więcej: Agnieszka Janas, Puls Biznesu, 16 sierpnia 2002, s.8

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0