Jak uniknąć efektu piły

Nie ma znaczenia, czy sami przerywamy sobie pracę, czy robi to ktoś inny. Zawsze, aby powrócić do zadania, potrzebujemy czasu na ponowny rozbieg. I to jest czas zmarnowany.
Grzegorz Frątczak, trener biznesu, autor blogu Projektantczasu.pl
Czwartek
12.05.2016
Jedną z pułapek, która zakłóca efektywne zarządzanie czasem, jest efekt piły. Staraj się go eliminować, bo to wróg na drodze do sukcesu.
 

Nie odkryję Ameryki stwierdzeniem, że podczas pracy umysłowej należy być szczególnie skupionym. Brak skupienia to mizerne efekty pracy i przedłużający się okres wykonywania zadania. Zjawisko spadku wydajności po wystąpieniu jakiegoś zakłócenia to właśnie efekt piły. Różne źródła podają, że straty naszego czasu spowodowane tym efektem sięgają 28 proc. To dlatego, że powrót do wykonywanego zadania wymaga od nas stopniowego rozkręcenia się i ponownego osiągnięcia stanu ponownego skupienia.

Czyli w praktyce: jesteś superskupiony na wykonywaniu jakiejś analizy. Nagle dzwoni telefon lub następuje zupełnie nieprzewidziana wcześniej wizyta współpracownika. Nawet jeśli oderwiesz się tylko na chwilę, to zanim ponownie skupisz się nad zadaniem i znajdziesz się dokładnie w takim momencie, jak ten sprzed telefonu/wizyty, upłynie sporo bezproduktywnego czasu. A jeżeli ktoś będzie co chwila odrywał cię od zadania, będziesz co chwila zmuszany do ponownego skupiania się nad zadaniem i w efekcie nie zrobisz nic. Jak będziesz wtedy wyglądać? Jak ostrze piły: za każdym razem, gdy osiągniesz top skupienia, coś cię ściągnie z powrotem w dół i tak bez końca. Oczywiście, każdy z nas ma inne zdolności do ponownego skupienia się nad zadaniem. Ale efekt sam w sobie występuje u wszystkich z nas.

Walcz więc. Ale konkretnie z czym i jak? Najczęściej jesteśmy odrywani od pracy przez telefony, nawet te wykonywane przez nas samych – właśnie po to, aby na chwilę oderwać się od pracy. A także nieprzewidziane wizyty gości, przełożonych, współpracowników, nieprzewidziane awarie, wezwania do wyjścia z pokoju, np. na niezapowiedziane zebranie. Trzeba też posypać głowę popiołem i przyznać, że sami też odrywamy się od pracy, np. wchodząc tylko „na chwilkę” sprawdzić coś w internecie.

Nie ma znaczenia, czy sami przerywamy pracę, czy robi to ktoś inny. Zawsze, aby powrócić do zadania, na top naszego skupienia, potrzebujemy czasu na ponowny rozbieg. I to jest czas zmarnowany.

To ty wiesz najlepiej, co najczęściej przerywa twoją pracę. Aby zminimalizować efekt piły, staraj się tak zorganizować swoje środowisko pracy, aby ci w tej pracy sprzyjało. Odrywa cię telefon – wyłącz go. Zbyt często ktoś stuka i puka do twojego gabinetu? Wywieś na klamce choćby zwykłą kartkę: „ Nie przeszkadzać do 14.00 – pracuję nad projektem”.


Grzegorz Frątczak

POPULARNE NA FORUM

Firma zajmująca się odszkodowaniami - warto?

Warto podjąć współpracę z EuCO. Mają naprawdę dobre warunki. Moje zdanie jest takie, że najlepiej współpracować z dobrymi, znanymi na rynku firmami.

7 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Lady i regały, w tym lady i szafy mroźnicze czy witryny grzewcze dostaniecie w http://frigosystem.com.pl/ ze Szczecina. Firma jest mega solidna, sprzety działają...

52 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Ruszają regionalne targi franczyzy

Assignment Writing Service the writer affiliated with the writing companies are highly qualified as the criteria of being a professional writer is Master’s degree at least...

8 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Promocja firmy w katalogach internetowych

Jak maiłabym wybrać firmę, która ma moją firmę rozreklamować w katalogach, czy poprowadzić kampanię AdWords to zdecydowałabym się na popularnego i skutecznego...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

Może warto pomyśleć o filmie promocyjnym czy produktowym? Produkcja tego rodzaju filmów może się zająć http://www.imperiafilm.com/ z Krakowa. Dla nas zrobili...

202 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jak zareklamować mały sklep przez Internet?

Ja wynajęłam firmę https://www.grupafaro.pl/ do prowadzenia dla mnie reklam adwords w google i są skuteczni, przybywa mi wejść i klientów. Także mogę polecić, widać...

64 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Majątek pod ochroną

Apk ideas makes no representations, warranties, or assurances as to the accuracy Read More

1 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

A może tak reklama tv?

202 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2018