30.04.2016

Nie narzekaj, tylko osiągaj cele

Dlaczego wielu z nas pozostaje tylko biernymi uczestnikami życia?

Każdy człowiek w pewnym momencie swego życia powinien zdać sobie sprawę z tego, że jego przyszłość, czyli potocznie los, zależy od niego samego. Przyjmując bierną postawę, nie zmienimy niczego.

Łukasz Gigoń Fot. Łukasz Gigoń

Osiągnięcie celu wymaga zmian, nabycia nowych umiejętności, zrobienia czegoś inaczej. Jeśli będziesz bazować na tym, co dzisiaj robisz, umiesz i znasz, nie osiągniesz nic nowego.
Łukasz Gigoń, trener personalny

Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli nie określisz swoich celów, będziesz pracować na realizację celów innych ludzi. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem i rozglądając się wokół, widzę mnóstwo osób, które zmęczone swoją pracą, zdemotywowane do życia nie pomyślą nawet, że warto coś zmienić. Nie lubisz swojej pracy? Spróbuj się od niej stopniowo uwolnić. Zacznij robić coś, co też będzie przynosiło ci dochód i z biegiem czasu pozwoli się uniezależnić np. od znienawidzonego i demotywującego etatu. Można otworzyć własną działalność, zostać freelancerem, marketerem internetowym, rozwijać swoje talenty, łącząc pasję ze źródłem dochodu, czy po prostu zdobyć inną, bardziej satysfakcjonującą pracę. Możliwości jest naprawdę sporo, niestety jednak dla 90 proc. ludzi znalezienie wymówek i powodów, dlaczego to czy tamto się nie uda albo dlaczego nie warto – będzie łatwiejsze. Nieprzypadkowo Benjamin Franklin powiedział, że: „Kto jest dobry w znajdowaniu wymówek, rzadko bywa dobry w czymkolwiek innym”.

Całkiem naturalnym jest, że osoba, która stoi na początku drogi rozwoju i zmian, ma wątpliwości. Ale tylko od niej zależy, czy będzie systematycznie robić krok za krokiem, w kierunku osiągnięcia swojego celu, czy nie. W powyższym przykładzie założyłem roboczo, że zmiany dotyczą sfery, która wypełnia sporą część naszego życia, czyli pracy. Niemniej jednak opisywane poniżej zasady dotyczą wszystkich sfer życia.

A co trzeba zrobić, żeby osiągnąć cel? Przede wszystkim określić go, a następnie zdecydować, że niezależnie od wszystkiego, co się wydarzy, będziemy iść naprzód. Gdy będziesz realizować swoje cele, ignoruj głosy osób, które twierdzą, że czegoś się nie da zrobić, coś jest niemożliwe, trudne. To jest niemożliwe i trudne dla nich. Unikaj dyskusji z nimi. Ona ci tylko zaszkodzi. Bo ty, zwłaszcza na początku drogi do określonego celu, potrzebujesz niezachwianej pewności, że to, co planujesz, jest realne i osiągalne dla ciebie. Pamiętaj jednak, że osiągnięcie celu wymaga zmian, nabycia nowych umiejętności, zrobienia czegoś inaczej. Jeśli będziesz bazować na tym, co dzisiaj robisz, umiesz i znasz, nie osiągniesz nic nowego. Bo gdyby twoje dzisiejsze umiejętności zapewniały osiągnięcie tego, czego chcesz, to już byłoby to twoim udziałem.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0