Resort ochrony zdrowia chce, by co najmniej 51 proc. udziałów w aptece należało do osób z tytułem magistra farmacji.
Czwartek
05.05.2016
Po sklepach spożywczych, rząd bierze się za porządki w kolejnej branży. Zmiany mogą utrudnić życie i franczyzodawcom, i franczyzobiorcom.
 

Rząd rozważa wprowadzenie poważnych zmian w prawie regulującym działanie aptek. Resort ochrony zdrowia chce, by co najmniej 51 proc. udziałów w aptece należało do osób z tytułem magistra farmacji. Szczegóły nowego ustawodawstwa mają być znane do końca lipca, a wejść w życie mogą już od 2017 roku. 

Zapowiedzi już wywołały spore poruszenie w branży. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wskazuje, że jedna trzecia wszystkich aptek (czyli ok. 5 tys. punktów) należy do sieci. Gdyby nowe prawo weszło w życie, to trzeba byłoby odebrać wszystkie te apteki ich właścicielom i przekazać w ręce członków korporacji zawodowej aptekarzy. Nawet przy ostrożnym założeniu, że wartość jednej placówki to około 1 mln zł, otrzymamy wartość majątku do przewłaszczenia na poziomie 5 mld zł.
Zapowiedz ministra Łandy przyjęliśmy z dużym zaskoczeniem i zaniepokojeniem. Wprowadzenie proponowanej przez niego regulacji oznaczałoby konieczność masowych wywłaszczeń, zwolnień
i odszkodowań, dając ogromne przywileje korporacji zawodowej aptekarzy kosztem polskich  przedsiębiorców oraz pacjentów
– mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Aptekom wiatr w oczy

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem w każdej aptece musi być zatrudniony i stale obecny kierownik apteki, który legitymuje się wykształceniem farmaceutycznym oraz odpowiednim stażem i kwalifikacjami. Działanie aptek nadzorowane jest przez inspekcję farmaceutyczną. Dlatego zdaniem przeciwników planowanych zmian nie ma podstaw, by sądzić, że nowa struktura własnościowa poprawi standard obsługi w placówkach. Trudno też szukać uzasadnienia tych planów w argumencie repolonizacji rynku aptecznego – już teraz 95 proc. aptek jest w polskich rękach.

Jeśli zmiany wejdą w życie w zapowiadanym kształcie, to będą miały wpływ zarówno na biznes franczyzobiorców, jak i na samych franczyzodawców. Właściciele sieci nie tylko bowiem udzielają licencji samodzielnym przedsiębiorcom, ale też prowadzą swoje własne apteki. I jednym, i drugim ustawodawca utrudnia życie już od kilku lat.
Proponuję, aby minister zniósł najpierw zakaz reklamy, który PiS zaskarżył w Trybunale po jego wprowadzeniu przez PO. Dziwne, że o tym aktualnie nie mówią. Jest to jawne ograniczenie swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej – przypomina Marcin Ratajczak, dyrektor ds. rozwoju sieci Bliska Apteka.

Jego zdaniem nowe prawo będzie stanowić problem dla wszystkich franczyzodawców, ale da się je bez większego trudu obejść.
Wygląda to na kolejny sposób na załatwianie miejsc pracy dla farmaceutów. Stawki za pracę magistra farmacji kierownika apteki to np. w Warszawie już jest absurd. Ponad 5,5 tys. zł na rękę to lekka przesada – twierdzi Ratajczak. Farmaceuci okazują się być kiepskimi właścicielami aptek. Nie są przygotowywani do prowadzenia negocjacji. Księgowość, podatki, inwestycje to niestety ich przerasta. Często chcą sprzedać swoje apteki właśnie nam, sieciowym właścicielom. Są natomiast przygotowywani do wydawania leków i tak powinno pozostać. W przeciwnym razie rynek aptek załamie się, ceny wzrosną a straci jak zwykle biedny klient.

Klienci nie dbają przecież o to, czy idą do apteki sieciowej, czy indywidualnej. Kierują się kryterium ceny, dostępnością leków, jakością obsługi, fachowością personelu czy elastycznością godzin otwarcia placówki – dodaje Marcin Piskorski.

Jak pokazują badania rynku farmaceutycznego, apteki sieciowe mają o 25 procent szerszy asortyment leków i kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt procent niższe ceny.

Na polskim rynku działa obecnie ok. 15 tys. aptek. Większość z nich – ok. 10 tys., należy do indywidualnych aptekarzy. To bardzo rozdrobniony rynek, o czym świadczy fakt, że tylko trzy największe sieci apteczne posiadają powyżej 1 proc. ogólnej liczby aptek (największa z nich 4 proc., kolejne dwie po ok. 2 proc.).


POPULARNE NA FORUM

Firma w zgodzie z naturą

To jest bardzo szlachetna rzecz. ___________________________ Logistyka

9 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być bardzo ciekawe. _________________- Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

To może być ciekawe. ___________________ < a href="http://pracelicencjackielogistyka.pl/">Prace licencjackie z Logistyki

3 wypowiedzi
ostatnia 09.05.2018
impossible game

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - impossible...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.05.2018
Firma w zgodzie z naturą

Thanks a lot for sharing this arabian tale with us. As someone who is a big chief essays enthusiast, I enjoyed reading this tale a lot. If you can share more tales like this, I...

9 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2018
Optyk ma różowe okulary

To może być bardzo ciekawy artykuł. ______________ Magisterskie prace z anglistyki

18 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2018
Optyk ma różowe okulary

my całą rodziną uczęszczamy do http://perfektvision.pl/. Porównując inne salony to naprawdę wyróżniają się ceną i jakością okularów

18 wypowiedzi
ostatnia 11.04.2018
Firma w zgodzie z naturą

Warto też zadbać o artykuły bhp które są w zgodzie z naturą, np polecam zajrzeć tutaj: http://www.bhpnawigator.com.pl/ , mają naprawdę świetną ofertę.

9 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2018