Podatek od handlu znów straszy

Projekt ustawy o podatku handlowym nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych. To dobra wiadomość dla właścicieli małych sklepów.
Środa
25.05.2016
Widmo podatku znów zagląda w oczy handlowcom. W sieci pojawił się projekt ustawy.
 

To kolejna odsłona podatkowej sagi. Ministerstwo Finansów w komunikacie na stronie internetowej przedstawiło ogólne założenia nowego podatku od handlu detalicznego. W informacji jest mowa o kwocie wolnej w wysokości 17 mln zł oraz progresji podatkowej z dwiema stawkami i progami podatkowymi.
Dopóki projekt nie wejdzie w życie, rynek będzie funkcjonować w niepewności. A ta jest dla biznesu wielkim utrudnieniem. Franczyzodawcom trudniej jest pozyskiwać nowych franczyzobiorców w sytuacji, gdy nie wiadomo na pewno, czy podatek handlowy nie będzie naliczany od całego obrotu notowanego przez sieci franczyzowe – mówi Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie PROFIT system.

Według deklaracji Ministerstwa projekt zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów. Projekt rzekomo nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet, ani też nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.

Przewiduje się kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę. Wprowadzona ma zostać skala progresywna, obejmująca dwie stawki i progi podatkowe:

  • 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł
  • 1,4 proc. od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

Co może być pocieszające dla płatników, podatek zapłacony przez sprzedawcę będzie stanowił u niego koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Organizacje branżowe już wyraziły sprzeciw przeciw powyższym założeniom. Zdaniem części z nich taka forma opodatkowania jest niesprawiedliwa, ponieważ dotyka tylko część przedstawicieli rynku.

Aktualizacja

Dzień po zamieszczeniu komunikatu na stronie Ministerstwa Finansów w sieci pojawił się projekt ustawy. Dotarł do niego portal Wiadomości Handlowe. Projekt można pobrać w tym miejscu. Większość deklaracji ministerstwa znajduje pokrycie w treści projektu, choć np. brak w nim informacji o wyłączeniu spod podatku sprzedaży internetowej.


POPULARNE NA FORUM

Wizy do stanów

Cześć chciałem sobie ogarnąć wizy, wie jak ktoś jak to wygląda od strony praktycznej, znalazłem http://www.wizacenter.pl ponoć pomagają załatwić takie wizy i to w...

1 wypowiedzi
ostatnia 24.09.2018
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Jak się zdecydujecie i chcecie porządnie wyposażyć szwalnię to dobrej jakości maszyny do szycia, stoły prasowalicze, żekazka kupicie w https://dlaszwalni.pl/ ...

68 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Biznes po stronie dobra

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.

36 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Siłownia

Osobiście postawiłem jednak na mały basen zamiast siłowni. Polecam zerknąć, znalazłem na ten temat ciekawy artykuł...

13 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You write a great great article about business and giving great website for help in every business thank you.Thanks Subway Surfers Download

128 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2018
Społeczność Franchising.pl

Zapraszam do zapoznania się z najnowszymi ofertami bankowymi http://rafagliski.oferty-kredytowe.pl

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Biznes po stronie dobra

Get the assignment help Hamilton for graduate students by the expert assignment writers at Students Assignment Help. Our experts are fluent in writing assignments without...

36 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Biznes po stronie dobra

This post is not just informative but impressive also. The post is so convincing that it created an urge to choose My Assignment Help services. You can email us at...

36 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018