Włoski przepis na biznes

Docelowo franczyzodawca chciałby zbudować sieć liczącą około 20 restauracji. Franczyzobiorca powinien dysponować lokalem wielkości 120-140 m2.
Czwartek
09.06.2016
Zanim franczyzobiorca Sicilia Pizza e Pasta zdecyduje się na otwarcie restauracji, dostanie od licencjodawcy biznesplan, oceniający koszt inwestycji i szanse powodzenia lokalu.
 

Kuchnia włoska cieszy się nad Wisła niesłabnącym powodzeniem. Z raportu „Talerz Polaka 2015”, przygotowanego przez PizzaPortal.pl wynika, że to właśnie dania rodem z Italii Polacy zamawiają najczęściej – to aż 54 proc. wszystkich złożonych zamówień. Wśród nich króluje oczywiście pizza, ale oprócz niej nasi rodacy lubią też inne włoskie specjały, jak chociażby pasty, czyli makarony.

Włoskie menu to znak rozpoznawczy trattorii – pizzerii Sicilia Pizza e Pasta. Na Śląsku, gdzie 18 lat temu powstała pierwsza restauracja, marka ma już ugruntowaną pozycję. Dwie restauracje pod jej szyldem działają w Katowicach, trzecia jesienią zostanie otwarta w Bielsku-Białej. Właściciel lokali, rodowity Sycylijczyk, teraz chce rozwijać koncept także poprzez franczyzę.

Plan na biznes

Sicilia Pizza e Pasta to propozycja dla większych miast, liczących od 100 tys. mieszkańców. Docelowo franczyzodawca chciałby zbudować sieć liczącą około 20 restauracji. Franczyzobiorca powinien dysponować lokalem wielkości 120-140 m2.
– Możemy pomóc w wyborze najlepszej lokalizacji – zapewnia Krzysztof Kmietowicz, menedżer ds. rozwoju sieci Sicilia Pizza e Pasta. – Pod kątem konkretnego miejsca przygotujemy badanie lokalnego rynku, nasi architekci sprawdzą warunki techniczne lokalu. Na tej podstawie zrobimy dla potencjalnego franczyzobiorcy bezpłatny biznesplan, który będzie zawierał koszty inwestycji i oceniał szanse powodzenia restauracji. Dysponując taką analizą, kandydat na franczyzobiorcę zdecyduje, czy chce otworzyć lokal w danym miejscu  i czy podpisuje z nami umowę.

Inwestycja w restaurację zaczyna się od 200 tys. zł. Opłata wstępna wynosi 10 tys. zł. Architekci przygotują dla franczyzobiorcy dokładny projekt lokalu (wraz z elewacją), który jest jednak dodatkowo płatny. Minimum miesiąc przed otwarciem personel oraz właściciel zaczną szkolenia.
– Uświadomimy też franczyzobiorcę, czego może się spodziewać w pierwszych miesiącach działalności restauracji, jakie powinien podjąć działania promocyjne, by lokal zaistniał na rynku – mówi Krzysztof Kmietowicz. – Trzeba liczyć się z faktem, że pierwsze pół roku to rozkręcanie się biznesu. W tym czasie może być konieczne dofinansowywanie jego działalności.

Oryginalne receptury

Franczyzobiorca będzie korzystał ze strony internetowej przygotowanej przez franczyzodawcę oraz wypróbowanych sposobów uzyskania zamówień (np. portale typu Pyszne.pl oraz Pizzaportal.pl). Miesięczne opłaty to 5 proc. od obrotu netto (w tym zawiera się opłata franczyzowa i marketingowa). W większość produktów, zwłaszcza tych kluczowych, franczyzobiorcy będą się zaopatrywać w centrali.
– Chodzi o utrzymanie standardów jakości. Takie rzeczy jak np. szynka parmeńska, czy specjalna oliwa sprowadzamy prosto z Włoch – tłumaczy Krzysztof Kmietowicz. – Natomiast świeże mięso, nabiał i warzywa franczyzobiorcy będą mogli kupować od lokalnych dostawców.

Restauracje Sicilia Pizza e Pasta dużą część zamówień realizują w dostawie. Przygotowują też catering np. na przyjęcia firmowe.
– Dbamy o to, by nasze menu było wierne oryginalnym włoskim recepturom, by klienci mogli się napić dobrego wina – podkreśla Krzysztof Kmietowicz. – Nasz produkt to półka średnia, lub nawet średnio-wyższa. Jednak coraz więcej Polaków przekonuje się, że czasem warto zapłacić nieco drożej, a w zamian zjeść coś naprawdę dobrej jakości.
Według franczyzodawcy, restauracja zacznie zarabiać na siebie obsługując około 50 klientów dziennie. Oczekiwana średnia liczba klientów to mniej więcej 100 zamówień dziennie. Szacowany okres zwrotu z inwestycji to około 2 lat.


ZOBACZ W KATALOGU

7th Street - Bar&Grill
A.Blikle
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
CoffeeFeel
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Columbus Coffee
Cools
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Fabryka Pizzy
Felix Chicken
Fornetti
Fresh Gelato
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Kiełbaskowo
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Los Tacos
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meat & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niko Spaghetti Bar
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Dominium
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Sbarro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Tel Aviv
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zapieksownia
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Z ogórem czy bez?

POPULARNE NA FORUM

Hand Roll Tsuru Sushi co myślicie ?

Witam czy ktoś miał styczności z tym konceptem ?Ktos prowadzi taki punkt ?Lub posiada jakieś spostrzeżenia po spotkaniu z przedstawicielami tego konceptu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018