Teletorium otwiera swoje wyspy handlowe w galeriach. Tak też było w Legnicy i kolejnych lokalizacjach, na które zdecydowali się Marcin Hasiuk i jego wspólnik.
Wtorek
28.06.2016
Marcin Hasiuk sześć lat temu zaczynał od jednej wyspy z telefonami i akcesoriami do nich. Dziś, wspólnie z kolegą, prowadzi ponad 20 punktów pod szyldem Teletorium.
 

– To miała być mała firma, zatrudniająca tylko znajome osoby – śmieje się Marcin Hasiuk, franczyzobiorca Teletorium. – Ale trochę się rozrosła.
Gdy Marcin Hasiuk decydował o otwarciu pierwszego punktu, branża telekomunikacyjna nie była mu obca. Pracował w jednej z ogólnopolskich firm.
– Wprawdzie nie zajmowałem się wówczas sprzedażą akcesoriów, ale wiedziałem, że to będzie dobry biznes – podkreśla. – Branża jet wysokomarżowa i choć konkurencja panuje w niej spora, to wszyscy sobie radzimy.
Teletorium otwiera swoje wyspy handlowe w galeriach. Tak też było w Legnicy i kolejnych lokalizacjach, na które zdecydowali się Marcin Hasiuk i jego wspólnik. Dziś mają placówki rozrzucone po całej zachodniej Polsce, m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Szczecinie. Pokonują tysiące kilometrów, by doglądać swojego biznesu.
– Choć oczywiście przy tej skali konieczne jest zatrudnienie kierowników regionalnych, zajmujących się nadzorem na miejscu – podkreśla franczyzobiorca. – W sumie mamy kilkudziesięciu pracowników. Ja zajmuję się obecnie głównie zarządzaniem firmą, pilnowaniem dokumentacji. Choć, jeśli jest taka potrzeba, obsługuję też klientów.
 

Na start inwestycji franczyzobiorca powinien mieć przygotowane około 35-40 tys. zł. Zdecydowana większość tej sumy to koszty zatowarowania. Meble są dzierżawione od centrali. Nie ma opłat wstępnych, miesięczne opłaty są negocjowane indywidualnie z każdym partnerem i zależą m.in. od lokalizacji wyspy. Franczyzodawca ma bazę miejsc, w których można otwierać wyspy i przedstawia ich propozycje kandydatom na franczyzobiorców. Ale ci ostatni też mogą szukać lokalizacji na własną rękę – pod warunkiem, że zaakceptuje je dawca licencji.
 Każdy punkt potrzebuje czasu na rozkręcenie się – dodaje Marcin Hasiuk.  Mniej więcej po pół roku widać, czy lokalizacja jest trafiona, czy nie. Gdy po tym czasie punkt nie przynosi satysfakcjonujących zysków, lepiej go zamknąć. Nam przez te wszystkie lata tylko raz zdarzyło się dokonać złego wyboru miejsca.

Nasycenie rynku w branży telekomunikacyjne jest bardzo duże. W jednej galerii zwykle sąsiaduje ze sobą kilka punktów różnych marek. Samo Teletorium ma już w całej Polsce ponad 230 wysp ze swoim logo.
 Takie tempo wzrostu liczby nowych placówek, jak w latach poprzednich, trudno będzie osiągnąć – przyznaje Piotr Andrzejewski, dyrektor zarządzający Teletorium.  Nowej powierzchni handlowej nie przybywa już tak szybko, a walczy o nią kilku ogólnokrajowych graczy plus firmy lokalne. W moje ocenie rynek będzie się obecnie rozwijał w stronę rozbudowy oferty. Gama akcesoriów jest coraz szersza, są coraz ciekawsze, bardziej innowacyjne, lepszej jakości.
Z obserwacji Marcina Hasiuka wynika, że klienci dzisiaj szukają właśnie coraz lepszych akcesoriów. Ich sprzedaż to około 80 proc. obrotów każdego punktu. Jak jednak w dobie tak silnej konkurencji zawalczyć o klienta?
 Paradoksalnie, nie nastawiać się wyłącznie na sprzedaż – radzi Marcin Hasiuk. My często udzielamy też porad, odpowiadamy na pytania i wątpliwości ludzi, którzy podchodzą do naszych stoisk, choć niekoniecznie chcą coś kupić. Są to np. osoby starsze, które w innych miejscach często są „zbywane”. Taka postawa procentuje, bo później ta osoba może już wrócić jako nasz klient.


POPULARNE NA FORUM

Ekrany projekcyjne

Cześć chce kupić sobie ekrany projekcyjne do firmy, i szukam czegoś co będzie fajnie kompatybilne z wyświetlaniem treści na podzielonym ekranie projekcyjnym czy są...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Oprogramowanie - które wybrać?

Cześć, Potrzebuje znaleźć oprogramowanie małopolska, które dobrze zoptymalizuje prace w mojej firmie rachunkowej. Zauważyłem, że jest bardzo dużo takiego...

1 wypowiedzi
ostatnia 13.11.2018
Sferis powiększa sieć

Your writing leaves me a lot of experience and a deep impression, I hope you will have more and better articles in the near future to share with readers. color switch

9 wypowiedzi
ostatnia 12.11.2018
Jak zwiększyć obroty bez inwestycji?

It's a great site. Everything is very interesting. I follow with pleasure. Thank you. unblock games

8 wypowiedzi
ostatnia 09.11.2018
Salon Play - oplacalność, doświadczenia

Not all are true. Everyone has their own way of thinking but I think they have to reconsider. I like to argue for the most accurate results. Five Nights At Freddy's

13 wypowiedzi
ostatnia 31.10.2018
Sferis powiększa sieć

Great share, your blog is awesome! Dream League Soccer 2018 Kits

9 wypowiedzi
ostatnia 26.09.2018
Dobry konwerter do talerza satelitarnego.

Witam wszystkich , posiadam duży talerz satelitarny jeszcze od poprzedniego dostawcy telewizyjnego, od roku mam umowę z innym i jest zdecydowanie lepszy odbiór. Czy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.09.2018
Zarabiać przez telefon

Really your post is really very good and I appreciate it. It’s hard to sort the good from the bad sometimes.You definitely put a new spin on a topic thats been written about...

3 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018