Środa
04.09.2002
Wchodząc do sieci, właściciciel stacji benzynowej nie musi myśleć o reklamie obiektu, ale nie może sam wprowadzić np. zmian w menu
 
Jak poinformowały miesięcznik Stacje Benzynowe duże koncerny, np. PKN Orlen, BP czy Statoil często decydują się na otwarcie minirestauracji, której prowadzenie powierzają zewnętrznemu ajentowi. Rozwiązaniem dla operatora mogą być propozycje takich firm: jak Leśne Runo, McDonald’s czy Mr Hamburger, które odciążą operatora stacji od myślenia o tym, jaki rodzaj restauracji prowadzić i jak to robić. Sieci proponuja m.in. szkolenia dla pracowników; udzielają wskazówek, jakie wyposażenie należy zakupić; świadczą usługi serwisowe, prowadzą kontrole jakości sprzedawanych produktów.

Właściciel stacji musi uiścić jednorazową opłatę licencyjną 9 od 20 do 100 tys. złotych, oprócz tego płaci za dzierżawę budynków oraz składa się na wspólny fundusz reklamowy.

Od dwunastu lat działa w południowej Polsce sieć barów Mr Hamburger.
- Właścicieli stacji przyciągaja do nas stosunkowo niewysokie opłaty za dostarczany przez nas sprzęt. W tego rodzaju placówkach kosztuje on średnio 150 tys. złotych, my proponujemy go za 30-40 tysięcy. Udzielamy również rabat na zakup półproduktów do przygotowania posiłków – mówi Marek Papierniak z sieci Mr Hamburger. Opłata wstępna wynosi 10-20 tys. zł. Oprócz tego właściciel stacji musi zapełnić około 15 tys. złotych za elementy wizualizacji zewnętrznej, materiały reklamowe i podświetlane menuboardy. – Nie wymagamy od właścicieli stacji wcześniejszego doświadczenia w gastronomii.

Mr Hamburger stawia jednak przyszłym operatorom kilka wymagań: minimum 50-proc. zaangażowanie własnych środków, uiszczenie miesięcznej opłaty licencyjnej: min. 5 proc. od obrotów lokalu, dostosowanie się do określonego przez siec standardu usług, podawanie posiłku w ciągu 2-3 minut.

Przy stacjach sieciowych często spotyka się takie obiekty jak McDonalds czy KFC. Jednak firma American Restaurants prowadzaca sieć KFC nie udziela licencji i sama wyszukuje nowe lokalizacje.

McDonald’s jest obecny przy 76 stacjach. Część z tych barów jest dzierżawiona. Jeśli interesujący amerykańską grupę grunt należy do stacji, prowadzone są z nią rozmowy i budowana jest tam restauracja, która jest własnością McDonald’sa. Taki obiekt może być oddany w dzierżawę, ale warunkiem jest to, że nie może być ona prowadzona przez tą samą osobę, która zarządza stacją. Umowa Franchisingowa zawierana jest na 20 lat. Co miesiąc dzierżawca restauracji musi zapłacić czynsz, opłatę od obrotów (ustaloną w zależności od położenia restauracji), tzw. Service fee (5 proc. brotów) oraz złożyć się na wspólny fundusz reklamowy.

Więcej: Stacje Benzynowe, wrzesień 2002, s. 56


Stacja benzynowa

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018