Otwarcie sklepu ośmiotysięcznego sklepu marki abc, przejęcie Eko Holdingu, a teraz zapowiedzi zmian w Delikatesach Centrum i plany przejęcia Żabki... Eurocash nie próżnuje.
Poniedziałek
22.08.2016
Sprzedaż i zyski w górę, ale nie wszystko idzie po myśli największego franczyzodawcy rynku spożywczego, kierowanego przez Luisa Amarala.
 

Eurocash, franczyzodawca m.in. Groszka, abc i Lewiatana, opublikował wyniki za drugi kwartał 2016. Zarówno przychody, jak i zysk netto wzrosły o 3 proc. rok do roku. Grupa zarobiła na czysto 55 mln zł przy obrotach 5,34 mld zł. Właściciele pewnie liczyliby na większe wzrosty, ale sytuacja rynkowa nie rozpieszczała.
– Na rynku FMCG w dalszym ciągu widzimy nasilającą się wobec naszych klientów konkurencję ze strony sieci dyskontowych. Ponadto pomimo raportowanej przez GUS inflacji cen żywności i napojów na poziomie 0,8 proc. w II kwartale br., obserwujemy utrzymująca się deflację cen hurtowych, zwłaszcza wyrobów mleczarskich, świeżych, ale też i piwa. Sieci dyskontów systematycznie powiększają udziały rynkowe, aczkolwiek dzięki wzmożonej wspólnej pracy coraz skuteczniej stawiają im czoła nasi klienci, w szczególności dobrze radzą sobie małe supermarkety. Według danych Nielsena, supermarkety o powierzchni do 300 m2 są po dyskontach najszybciej rosnącym kanałem sprzedaży żywności w Polsce – komentował Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash. – W tych warunkach, zarówno w II kwartale jak i w całym pierwszym półroczu 2016 r. Grupa Eurocash zanotowała ponad 3-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznymi okresami ubiegłego roku. Jako główny partner sklepów małoformatowych, konsekwentnie dążymy do zwiększania skali naszej działalności oraz rozwijamy nowe formaty sprzedaży detalicznej, wzmacniając pozycję konkurencyjną naszych klientów wobec dyskontów.

Korekty w Delikatesach

W kwietniu Eurocash świętował okrągłe, ośmiotysięczne otwarcie w swojej największej (i największej na polskim rynku) sieci – abc. Jednak za flagowy, najbardziej dopracowany koncept franczyzowy w grupie uchodzi marka Delikatesy Centrum. W niej jednak powodów do świętowania nie było. Na koniec czerwca pod szyldem Delikatesy Centrum działało 1060 sklepów – o pięć mniej niż kwartał wcześniej i o 15 niż na początku roku. Większa liczba zamknięć niż otwarć wynikała ze świadomie podjętych przez grupę Eurocash decyzji – trwa praca nad nowym modelem, który da lepsze warunki i dłuższe wsparcie finansowe franczyzobiorcom, tak aby ułatwić im otwarcie sklepów. Franczyzodawca zapowiada, że koncept urośnie do końca roku o 60-80 punktów.

Hurtowa sprzedaż Eurocashu do sklepów Delikatesy Centrum spadła w drugim kwartale o blisko 10 proc. Jest to jednak głównie efekt przejęcia przez franczyzodawcę udziałów w firmie Rogala, która prowadziła na licencji blisko 50 sklepów marki Delikatesy Centrum. Bez uwzględniania tego przejęcia, a także pomijając zmiany w liczbie sklepów (like-for-like), sprzedaż do tej sieci franczyzowej wzrosła w II kwartale o 4,4 proc. rok do roku, a w całym I półroczu o 3,6 proc.

Apetyt na Żabkę

Eurocash rośnie nie tylko dzięki otwarciom realizowanym przez franczyzobiorców. Grupa konsekwentnie realizuje też strategię przejęć. W tym roku dokonała zakupu grupy Eko Holding, przejmując ponad 250 supermarketów Eko i Ledi. Fuzja ta może jednak okazać się tylko preludium do naprawdę wielkiego przejęcia. Luis Amaral, prezes Eurocashu, nie kryje się z zamiarami przejęcia operatora największej w Polsce sieci sklepów convenience – czyli Żabki. Takie połączenie, gdyby rzeczywiście doszło do skutku, znacznie wzmocniłoby grupę w kontekście rywalizacji z dyskontami.


POPULARNE NA FORUM

Twarda woda

Much obliged for sharing this awesome information! You should post more perspectives in regards to various subjects moreover. I'm getting Law Essay Help amped up for this sort...

36 wypowiedzi
ostatnia 21.10.2018
Twarda woda

[url]https://eofficemedia.pl[/url]

36 wypowiedzi
ostatnia 20.10.2018
Twarda woda

A perfectly composed article, if just all bloggers take a gander Professional Academic Writing Services at your substance and gain from it than the web would be a far superior...

36 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2018
Zarabianie przez internet

Instagram is a social media app that allows users to share photos and videos from their lives, add captions, edit filters, tweak settings and engage with others.Click ...

11 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Eurocash zarabia coraz mniej

Giving your daughter a unique name can be a bit of a challenge. You want a name that helps her stand out but not one that she'll hate. Read this for more details unique girl...

13 wypowiedzi
ostatnia 17.10.2018
Zarabianie przez internet

Custom Invitation boxes you want to make your events or parties more memorable and also try to inspire your dear and loved ones with your priceless gifts.

11 wypowiedzi
ostatnia 16.10.2018
Eurocash zarabia coraz mniej

You have done a great job. I will definitely dig it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site my gmail login

13 wypowiedzi
ostatnia 15.10.2018
E-papierosy na cenzurowanym

Thankyou for sharing the data which is beneficial for me and others likewise to see. traffic flow seo

5 wypowiedzi
ostatnia 14.10.2018