Franczyza z Kraju Kwitnącej Wiśni

Polska ma spory potencjał i energię. Myślę, że wiele marek japońskich znalazłoby tu atrakcyjny rynek zbytu.
Akihiko Uchikawa, prezes japońskiego Instytutu Badań i Strategii Franczyzy.
Niedziela
23.10.2016
Wiele marek japońskich znalazłoby w Polsce atrakcyjny rynek zbytu – mówi Akihiko Uchikawa, prezes japońskiego Instytutu Badań i Strategii Franczyzy.
 

Jak według pana wypada polski rynek franczyzy na tle innych krajów? Czy są branże bądź nisze, w których ewidentnie brakuje marek franczyzowych?
Zajmuję się badaniem rynku franczyzowego od ponad 40 lat. Obserwowałem rozwój franczyzy w wielu krajach, teraz chciałem zobaczyć, jak ten rynek wygląda w Polsce. Trudno go porównywać np. z rynkiem japońskim. Tam franczyza działa w ramach określonego prawa, a państwo finansuje badania tego rynku, toteż mamy dostęp do znacznie większej liczby danych, niż to ma miejsce w Polsce. Zresztą marki franczyzowe, których w Japonii jest 2,3 tys., odpowiadają za 11 proc. całość wydatków konsumpcyjnych składających się na PKB kraju, dlatego ich badanie jest absolutnie konieczne. Firmy też chętniej dzielą się informacjami na temat swoich przychodów, zysku i tempa rozwoju. Natomiast rynek Polski sukcesywnie się rozwija. Myślę, że jest na nim jeszcze dużo miejsca, szczególnie na koncepty handlowe z segmentu convenience, takich jak międzynarodowa sieć 7-Eleven. Marka powstała w Stanach Zjednoczonych, ale w pewnym momencie była bliska upadku. Została przejęta przez japońską spółkę, która tchnęła w nią drugie życie. Obecnie jest to największa międzynarodowa sieć sklepów typu convenience store, z ponad 60 tys. lokalami w 17 krajach świata.

Czy uważa pan, że w przyszłości zobaczymy na polskim rynku więcej globalnych marek franczyzowych?
Polska ma spory potencjał i energię. Myślę, że wiele marek japońskich znalazłoby tu atrakcyjny rynek zbytu. Japonia próbowała eksportować swoje marki franczyzowe do sąsiednich krajów azjatyckich. Niestety, ze względu na stosunkowo niski poziom zamożności obywateli tych państw, nieraz kończyło się to porażką. W Polsce dochód na mieszkańca jest w zupełności wystarczający, by japońskie marki mogły myśleć o ekspansji. Poza tym Polska ma atrakcyjną strukturę demograficzną – to duży rynek, o wciąż jeszcze zrównoważonej strukturze wiekowej. Polska mogłaby też być dla franczyzodawców dobrym miejscem do rozpoczęcia ekspansji na Europę Zachodnią. Cóż, w Japonii zbudowanie dobrze rozwiniętego rynku franczyzowego trwało czterdzieści lat. Zbieraliśmy wiele doświadczeń, i dobrych, i tych złych. To jest proces, przez który każda gospodarka musi przejść. Ale zdecydowanie warto podjąć wyzwanie.

Rozmawiał Grzegorz Morawski. Wywiad przeprowadzony z okazji misji japońskich przedsiębiorców do Polski organizowanej przez Japońską Organizację Handlu Zagranicznego JETRO.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018