Forum: Subway - kanapki

03.05.2002
Mech
*

Czy ludzie żucą się do kupowania kanapek??
Czy koszty licencji nie są zbyt duże mimo wszystko?
A może lepiej się zastanawiać na Leśnymi Rogami czy jak to tam się zwie:)

25.05.2002
WieśMAk
*

Moim zdaniem warszawiaki zjedzą wszystko, sam bym chętnie się zajoł ich karmieniem w subwayu:)!

25.05.2002
Przedsiębiorca
*

W końcu jakiś fastfood o ludzkich wymaganiach, Macdonalds powinien się martwić!!

13.06.2002
Puzon
*

Jeżoli chodzi SUBWAY, to sądzę, że w ciągu kilku lat tak. Na początku może być ciężko.
Natomiast jeżeli chodzi o LEŚNE RUNO, to sądzę, iż nie mają szans. Wystarczy wejść na stronę www.part.com.pl i poczytać informacje, które są bardzo zdawkowe (właściwie nie ma nic). Widziałem również zdjęcia wnętrz pierwszej restauracji. Pomyłka. Ktoś kto tym kieruje nigdy w życiu czegoś takiego nie robił więc nie bardzo wie jak to zrobić. Mówienie o konkurecji z McDonalds, to rzucanie się z motyka na słońce. Dobrym przykładem jest sieć SFINKS, ale w tym przypadku zarządzający tą siecią pogubili się i niestety tego nie widzą.

13.06.2002
Mycha
*

Dotarłam do strony Leśnego Runa ( z której nic nie wynika o biznesie)oraz dziwnej ankiety dla potencjalnych franchisobiorców. Mam wrażenie ,że dawca troche sie pomylił, bo to on powinien posiadać tak dobry, sprawdzony model ,by biorca mógł zdobyć niezbędne środki ma jego sfinansowanie a nie pytać się ile jest gotów zainwestować. Poza tym samo wdrożenie modelu wymaga okereślonych nakładów - więc, po co te pytania? A inne ciekawe pytania to: przewidywana wielkość obrotów po przystapieniu do sieci i oczekiwane zyski ........

13.06.2002
Puzon
*

Ja sam trafiłem na inwestora, który zaproponował mi franchising. Niestety tylko po nazwie w umowie można sie tylko domyslić, że miał być to franchising. Zamiast know-how, ja opracowałem know-how, zamiast znaku towarowego musiałem ja to zrobić, ...., ....., ....., itd. Jeden wielki niwypał, gdyby nie to, że pracując przez 4-6 miesięcy od 7.00 do 2:00 udało mi się wszystko opracować wdrożyć i osiągnąć sukces. Moja restauracja w 100 000 mieście o duzym bezrobociu, osiąga obroty dzienne od 7 000 w dni powszednie do 12 000, a nawet 16 000 w weekendy.
Właśnie opracowuję w całości franchising (być może jako przyszły Franchisodawca), korzystając z rad zamieszczonych na tych stronach.

13.06.2002
Anonim
*

Co to za firma??
Może powinna się znaleźć na czarnej liście!:)

14.06.2002
Puzon
*

Na pewno nie firma widmo, ale w niedługim czasie bedzie o niej słychać. W najbliższym czasie 2 restauracje powstaną według tego projektu.

14.06.2002
Henryk
*

Czy polskie sieci gastronomiczne mają szanse z globalnymi?
Moim zdaniem ostatnio nasze knajpki bardzo się poprawiły:)

19.06.2002
Slave
*

Waszym zdaniem lepiej mieć więkrzą swobodę w kreowaniu marki, czy korzystać z czyjegoś knowhow i tylko wcielać w życie czyjeś pomysly?

20.06.2002
Mycha
*

Kupując licencję płacisz za markę aby właśnie uniknąć jej kreowania ( czas i pieniądz). Co innego minimalny procent swobody np. w usługach uzupełniajacych (czy towarze) lub nie świadczeniu tych usług, na które nie ma popytu,bądź jest minimalny.

30.06.2002
Puzon
*

Każdy by chciał kreować własną markę. Ale czy każdy ma do tego predyspozycje? Trzeba także się zastanowić czy chcemy mieć satysfakcję czy pieniądze. Najlepiej mieć pieniądze, a wkonsekwecji satysfakcję.
Myślę, że w dzisiejszych czasach, biorąc także pod uwagę nasze przyszłe wstąpienie do uni, na pewno łatwiej i skuteczniej konkurować na rynku w sieci. Nie przeszkadza to w kreowaniu swoich pomysłów. Bo jednym z zadań sieci jest wykorzystywanie dobrych pomysłów i powielanie ich w całej sieci. A co kilka głów to nie jedna. Kto zrozumie to szybciej to ma większe szanse by osiągnąć sukces.

03.07.2002
Anonim
*

Puzon mógłbyś przedstawić swoją firmę?
Chyba najsensowniej piszesz na tym forum!

03.07.2002
Anonim
*

Moim ulubieńcem jest Zibi - niespotykane poczucie chumoru.

04.07.2002
Puzon
*

Do Anonima'a.
Jeżeli masz ochotę napisać bezpośrednio, to podję mój mail: darek.j@wp.pl
Puzon

12.10.2004
Ziggy
*.neoplus.adsl.tpnet.pl

Co sądzicie na temat szans rozwoju sieci SUBWAY w Polsce. SUBWAY to podobno nr 1 franczyzodawca na świecie.

22.10.2004
jergor
*.neoplus.adsl.tpnet.pl

W USA to jest bardzo popularne miejsce na lunch.W Polsce ludzie muszą się przekonać do jedzenia tego typu kanapek.Firma musi inwestowac więcej w PR.Ja bym to chetnie kupił ale nie za takie pieniądze.

22.07.2005
wypowiedzi: 11
*.internetdsl.tpnet.pl

Jakie mogą przyczyny niepowodzenia giganta amerykańskiego na naszym rynku? Podobno istniały dwa lokale w Warszawie i miały być otworzone następne w Krakowie. Obecnie jest 1 lokal w Warszawie i być może będzie w trójmieście.
Jaki są przyczyny niepowodzenia tak znanej firmy w naszym kraju?

12.11.2005
wypowiedź: 1
*.neoplus.adsl.tpnet.pl

Biorą cpdo uwage fakt ze jedzenie jest zdrowe i smaczne.
http://world.subway.com/Countries/frmMainPage.aspx?CC=POL

12.11.2005
wypowiedzi: 4
*.neoplus.adsl.tpnet.pl

Mieszkam w mieście liczącym 70 tyś. mieszkańców i tylko z uśmiechem patrzę na ceny z Subway'a.
U mnie to jest duży problem żeby wydać 10 zł. Duże bezrobocie. Zresztą przelicz ceny z Wielkiej Brytanii, wyjdą podobne więc coś tu jest nie tak.

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.