Forum o artykule: Opinia 1475

Muchomor 18.11.2002 *.195.117.232.128

Komentarz do opinii DD:
Znam blaski i cienie franchisingu w warunkach polskich, jako osoba, reprezentujaca dawcę.
Rzeczywistość biznesowa w Polsce znacznie utrudnia stworzenie idealnego obrazu franchisingu, zgodnego z jego założeniami teoretycznymi.
Zarówno poziom wiedzy ekonomicznej drobnych przedsiębiorców jak i etyka prowadzenia biznesu w Polsce są ciągle we wczesnej fazie rozwojowej, co powoduje, że
biorcy bardzo często nadużywają zasobów finansowych i cierpliwości dawcy, nie dysponując niezbędnym do prowadzenia biznesu zasobem kapitału ani też nie honorując w praktyce uzgodnionych w umowie
franszyzowej warunków współpracy. Polska skłonność do narzekania na wszystko powoduje, że dawca jest informowany przez biorcę głównie o trudnościach a nie o obiektywnych warunkach prowadzenia działalności.Dlatego w warunkach polskich dawca musi mieć własne placówki pilotażowe, żeby nie dać się wyprowadzić w pole.Poza spełnianiem zwyczajowych funkcji,
każdy franszyzodawca w Polsce zastępuje różne
wyspecjalizowane jednostki, jak np:
- banki (dając biorcom kredyt towarowy, spłacany na ogół z opóźnieniem)
- firmy szkoleniowe (szkoląc personel biorcy z
podstaw obługi klienta a biorcę z podstaw ekonomiki przedsiębiorstwa), itd.
Niestety, zdarzają się też niepowodzenia finansowe i bankructwa biorców, spowodowane najczęściej intensywnymi zmianami w rzeczywistości rynkowej, za którymi nie wszyscy biorcy są w stanie mentalnie i operacyjnie nadążyć.Jest więcej niż pewne, że każdy dawca pomaga biorcy w rozwiązaniu jego problemów tak długo, jak tylko może, czyli dokąd wierzy, że ta pomoc coś da. Niestety, niewidzialna ręka rynku jest pozbawiona sentymentów...i czasami odrzuca najsłabszych biorców, którzy mają o to żal do dawcy (no bo do kogo?Do siebie?)

Dawca 19.11.2002 *.ptp142-2.dostep.pl

Całkowicie się zgadzam, nie wszyscy biorcy rozumieją że na sukces składa się również ich ciężka praca i z każdym nawet najdrobniejszym problemem zwracają się do swoich dwaców np. w sprawach które można załatwić szybko z zarządcą danego centrum handlowego, czy też z tym że jakaś pracownica nie przyszła do pracy a miała.

KSY 19.11.2002 *.pc185.koszalin.sdi.tpnet.pl

Niestety panowie, prawda lezy po środku

KSY 19.11.2002 *.pc185.koszalin.sdi.tpnet.pl

Jestem frachisingbiorcą

EWA 30.12.2002 *.pi158.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl

HEJ !!! jA TEŻ PISZĘ PRACĘ O FRANCHISINGU. mOŻE MOŻEMY SOBIE JAKOŚ POMÓC????
EWA

Szaron 30.12.2002 *.pa70.dzierzoniow.sdi.tpnet.pl

Panowie dawcy - troche pokory. Też często dawcy sie uczą nowego instrumentu jakim jest franchising .Też często przy zmanach warunków zewnetrznych chronią głównie siebie - kosztem biorców. Muchomor czy jesteś pewny ,że świat biznesu jest podzielony na :dobrych,uczciwych -dawcach i złych,niedouczonych biorców ????

Dawca 30.12.2002 *.qt218.neoplus.adsl.tpnet.pl

Oczywiście nie można generalizować, ta dyskusja ma na celu pokazać że o upadku sieci lub tylko jednego punktu franchisingowego, nie decydują tylko błędy dawcy licencji ale w dużej mierze również błędy samych biorców.

bene 18.02.2004 *.nat-b.acn.pl

Ja jako student, dziękowałbym bogu, że dane mi jest prowadzić jakiś punkt, zbierać doświadczenia itd. lecz niestety nie posiadam gotówki na własny lokal,a z moich obliczeń wynika,że wynajem odpada, a może się mylę?

biorca 20.02.2004 *.systemy187.toya.net.pl

Ja reprezentuję biorcę i po kilku latach współdziałania mam już dość wyzysku przez dawcę, który interesuje się tylko stanem własnego konta.
Przykład wskazany przez DD o braku zainteresowania rozwojem przez dawcę jest niestety bardzo często obecny w naszych sieciach franchisingowych , nie tylko polskich ale i światowych.
Podejście ,że biorca jest motorem napędzającym dla dawcy jest dalekie od funkcjonowania.Doskonale natomist funkcjonuje system- "ja dawca jestem królem i jeśli ty biorco źle na mnie spojrzysz to rozwiążę z tobą umowę, bez pytania ciebie o zdanie czy się z tym zgadzasz czy nie."To jest niestety choroba franchisingu.Smutne ale prawdziwe

Niki 22.02.2004 *.pcp404170pcs.mntcrm01.md.comcast.net

Muchomor jak sie skontaktowac z toba. bardzo podoba mi sie twoja wypowiedz.

Gajowy 23.02.2004 *.pe106.rzeszow.cvx.ppp.tpnet.pl

Wypowiedź Muchomora jest faktycznie rozsądna.
Oby więcej takich.

XXX 24.02.2004 *.217.8.179.146

Brawo Muchomor, to jest szczera prawda - potwierdzam, a wiem bo sam działam jako dawca.

niki 04.03.2004 *.pcp404170pcs.mntcrm01.md.comcast.net

do; muchomor , ewa, dawca, xxx jak z wami sie skontaktowadz potrzebuje bardzo pilnie waszej pomocy.

niki jsakon@comcast.net

Niezależny 04.03.2004 *.fo146.neoplus.adsl.tpnet.pl

Z podziwem i łezką w oku można czytać o nieszczęściach Dawców, jak Ich ochydni Biorcy wykorzystują. Biorcy również się użalają nad swoją dolą, "wyzyskiwanych" przez Dawców. Ale nikt nie zwraca (poza dwoma wypowiedziami), że niesczęściem nas wszystkich i Dawców i Biorców, jest to, że prawdziwej ekonomii uczymy się na sobie. Wściekły kapitalizm jaki do Nas wszedł kilkanaście lat temu, nie ma sentymentu ani nad Dawcami, ani nad Biorcami, to jest walka o przetrwanie, o rynek, o kasę. Gdzie mieliśmy się uczyć biznesu ? Czy bazarowi kupcy, którzy zaczynali od "spożywki" z Berlina Zach. i łóżek polowych mogli się dokształcać w jaiejś szkole 10 - 15 lat temu ? A co mają zrobić tysiące ludzi którzy zostali pozbawieni pracy na której się znali ? Próbują coś z sobą zrobić, utrzymać rodzinę, kształcić dzieci. Drodzy Dawcy, Wasza egzystencja opiera się na tych maluczkich, którzy wyciągają uskładane na czarną godzinę pieniądze zastawiają mieszkania, domy, aby wejść na ten grząski grunt rodzimego kapitalizmu. Czyżbyście zapomnieli jak sami zaczynaliście ? Ilu jest Dawców z Firm z wieloletnim (min. 10-15 lat) stażem w danej branży, poza Dawcami z Importu, oczywiście ? Obawiam się że Franczyza w Polsce to dopiero za 5-10 lat będzie na poziomie europejskim dnia dzisiejszego. A kto ma być Biorcą z kasą min. 50.000,00 zł, jak 80 % pracujących Polaków zarabia poniżej średniej krajowej ? Dawcy, uderzcie w lobby bankowe, aby udzielało sensownych kredytów, w Twórców prawa, aby zajęli się usankcjonowaniem praw umów franczyzowych, macie kasę to lobbujcie te sprawy, a nie tylko narzekajcie na Biorców. Tych złych Biorców rynek sam wyeliminuje, Dawców również. Powodzenia w interesach wszystkim.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.