Forum: Rodzinna działalność gospodarcza a ZUS 1480

agentdolu 22.08.2007 *.atm.ssnet.pl

Mam pytanie. Zona ma zalozona dzialalnosc gospodarcza. Czy jest mozliwosc ze malzonek pomaga jej w prowadzeniu i nie trzeba za niego placic ZUSu?? Czy potrzebna jest jakas umowa?
Dziekuje za odpowiedz

bartomada 22.08.2007 *.207-29.is.net.pl

Mozesz go zgłosic jako tzw.osobę współpracującą.Płaci sie wtedy ubezpieczenie zdrowotne i to wszystko.Oczywiście pod warunkiem,że nie jest na liście płac-bo wtedy jest normalnym pracownikiem.

agentdolu 22.08.2007 *.217.153.168.21

Na pewno tylko zdrowotne 190 zl?? Nie dowali ZUS calego ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego itd itp? Mozna wiedziec czy jest jakas podstawa prawna tego?

bartomada 23.08.2007 *.207-29.is.net.pl

Sorry-niestety juz jest to nieaktualne,wprowadzilem cię w błąd.Była kiedys taka mozliwośc obecnie juz nie.Jedynym tanim wyjściem to załozenie przez członka rodziny jednoosobowej firmy i praca jako podwykonawca.Jesli wcześniej nie prowadził działalności to moze skorzystać z ulgi w skladkach.Poza tym pewne wydatki moze zaliczać w koszty-więc jest tu dodatkowa korzyść.Minus to koniecznośc comiesięcznego rozlicznia aie z US ale jesli w kieszeni zostanie kilkaset zł to chyba sie opłaci.

piotrek_111 23.08.2007 *.bla32.neoplus.adsl.tpnet.pl

285
Nie ma możliwości zatrudnienia małżonka jako pracownika. Małżonek może jedynie być "osobą współpracującą" i jeśli nie jest nigdzie indziej zatrudniony to niestety płaci PEŁNY ZUS - jak osoba prowadząca działalność. Jeśli małżonek pracuje gdzie indziej i ma z tego tytułu odprowadzane składki to jako osoba współpracująca płaci tylko składkę zdrowotną.

Poszukaj też w necie jakie wspaniałe możliwości daje spółka jawna (wybór umowy zlecenia jako tytułu ubezpieczeń), lub praca nakładcza w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej:)

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.