Forum: Sklep odzieżowy bez własnego lokalu - jest sens? 1475

kubik 05.07.2008 *.gate.pl.man-mn.com

4

Witam

    Od jakiegoś czasu zastanawiamy się z żoną nad otwarciem sklepu odzieżowego na zasadzie franczyzny.Mieszkam w około 70tys. mieście z moich obserwacji wynika że potencjalnych odbiorców stylu oferowanego przez tą sieć jest zadowalająca ilość a co za tym idzie szansa na "sukces" większa.Niestety problemy pojawiają się już na początku wstępnych obliczeń kosztów jakie muszę ponieść na starcie.Nie posiadam własnego lokalu a ceny wynajmu nie ma co ukrywać przytłaczają tj.około 90 zł za m/kw.Czytam posty na forum i zastanawia mnie czy obroty w wysokości 50 000 zł. to czysta teorja oparta na informacjach podanych przez franczyznodawców czy wynik doświadczenia nabytego przy współpracy z nimi.

   Jeśli prowadzicie już taki sklep w podobnym mieście, mając podobne warunki do moich badź też nosicie się z zamiarem otwarcia slepu na zasadzie franczyzny to napiszcie może pomożemy sobie i unikniemy błedów które są do uniknięcia a powstają z naszej niewiedzy.

 Pozdrawiam KUBIK  

kubik 07.07.2008 *.gate.pl.man-mn.com

4

Witam ponownie!

   Nie widzę szczegulnej chęci do pomocy czy podzieleniem się własnymi spostrzeżeniami co do otwierania sklepów czy ewentualnych błedów popełnionych już na starcie.

   Nie proszę o konkrety ale o jakieś wskazówki które pomogą podjąć decyzje i uchronią mnie od "wpadki"na początku działalności.POZDRAWIAM!!! 

bobesh 07.07.2008 *.acpk113.neoplus.adsl.tpnet.pl

24

No chłopie - weekend był, to kto Ci sie bedzie wypowiadał :}

Nie ma co ukrywać - czynsz za lokal to zazwyczaj 70-80% kosztów, i co gorsza jest to stały koszt, z którym nic nie zrobisz. Oszacowanie możliwych przychodów to jeszcze inna bajka i wielkość miasta może mieć z nią niewiele wspólnego. Ważna jest struktura zatrudnienia w tym mieście, średnia płaca, ilość potencjalnych klientów, odległość od większych centrów handlowych. Bo możesz mieć 100 tysięczne w większości emeryckie miasto o niskich średnich dochodach i na markach młodzieżowych nie zarobisz. Na bardziej "luksusowych" również.

Już pisałem na forum, ale znam miasto 80 tys. w którym wszystko pada i 20 km dalej 29-tysięczne, gdzie są obecne wszystkie chyba franczyzy, bo tam obrót jest.

Na takie pytania musisz sobie sam odpowiedzieć. Pamiętaj także o znacznej sezonowości handlu odzieżą. Ja myślę sobie tak - jeśli cena wynajmu lokalu jest wysoka, to oznacza że na lokale jest popyt, więc i obroty powinny być dość wysokie. Spróbuj przypomnieć sobie czy duża jest rotacja wśród wynajmujących, dlaczego są lokale wolne, co w nich było wcześniej itp. To ci pomoże oszacować ryzyko.

Franczyza ma tyle samo plusów co i minusów. Nawet najlepszym markom zdarza się nie trafić z kolekcją (lub częścią kolekcji) i przy wysokich kosztach stałych jeden sezon może Cie rozłożyć. A jesteś na nich skazany, bo to oni decydują co masz mieć w sklepie z kolekcji itp. - nie bardzo masz możliwość szybkiej reakcji na zmiany rynkowe.

Wydaje się to 50 tys możliwe, tyle tylko, że często franczyzodawcy w swoich wyliczeniach przykładowych operują kwotami brutto, a 50 tys brutto to raptem około 42 tys netto. Marża twoja - powiedzmy 30% będzie liczona od kwoty netto, czyli około 13200 będzie twojego zysku operacyjnego. Część kosztów będziesz miał netto (czynsz, prąd - inne koszty zmienne), ale część w kwotach pełnych (wynagrodzenia, składki, ubezpieczenie). Zatem może ci nie za wiele zostać.

Warto jeszcze obserwować tendencje rynkowe - wskaźniki konsumenckie pikują w dół, dynamika sprzedaży detalicznej w sektorze odzież i obuwie od kilku miesięcy spada.

Ten boom dwóch ostatnich lat już zgasł, podwyżki płac zjadły podwyżki żywności i energii i teraz będzie gorzej. Więc nawet jeśli firma podaje, że szacuje obrotu na poziomie 50 tys w Twoim mieście, to przygotuj się, że jednak mogą być mniejsze, bo podają szacunki z ostatnich lat.

Ja widzę to po swoich obrotach rdr, że jest gorzej, choć przyczyn zapewne (u mnie) jest wiele - nie tylko spadek siły nabywczej miejscowej ludności.

Generalnie licz, licz i jeszcze raz licz, zobacz ile musisz mieć minimum obrotu, aby wyjść na zero i odpowiedz sobie na pytanie, czy np. przez pół roku jesteś w stanie dokładać - niewiele, 1, 2, 3 tys miesięcznie, ale jednak. 

pozdrawiam

kubik 07.07.2008 *.gate.pl.man-mn.com

4
Dzięki za odpowieć babesh:) Nie powiem ale ostatnia część twojego postu no to mnie poważnie zastanowiła bo nie ma co ukrywać ale na dokładanie do tego interesu to ani ochoty ani funduszy to ja nie posiadam.Zdaje sobie sprawe że amaryki nie odkryłem i kokosów jakiś wielkich to z tego nie będzie;) Widzę że posiadasz doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności a ja w tym temacie jestem raczkujący i szczerze powiedziawszy mam nadzieję na dalsze wsparcie z Twojej strony to proszę o kontakt na: kosiarek202@wp.pl Pozdrawiam KUBIK

anorok 04.08.2008 *.195.138.200.10

2

Witam.

Ostatnio byłem na Mazurach i widziałem jak sklep odzieżowy funkcjonował w namiocie. Namiot stał w dobrym punkcie bo na plaży miejskiej gdzie dużo ludzi jest i przewija się.

Może ktoś podpowie jak to zrobić by otworzyć wakacyjny sklep odzieżowy w namiocie. Wydaję się to dobrym pomysłem na biznes w okresie wakacyjnym.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź na moje pytanie.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.