Forum: Punkty Kasowe - Jak zmieni się branża usług płatniczych? - finanse i bankowość 106

Mirox 07.06.2011 *.user-188-33-8-159.play-internet.pl

4

Zapowiedane wejście Ustawy o usługach płatniczych w styczniu 2012 (a może nawet w 2011?) wprowadzi nowy stan prawny do istniejacych umów z niezależnymi operatorami i najczęściej też franczyzodawcami.

Oznacza to po prostu, że dotychczasowe umowy staną się nieważne lub radykalnie zmienią się ich warunki.

Analizując zapisy projektów ustaw doszedłem do wniosku, że realny koszt nowego systemu w odniesieniu na operację jednostkową średnio prosperującego punku opłat wyniesie ok. 40-50 gr. Jeśli do tego dołożymy marże operatora i podmiotu gosp. To wniosek jest oczywisty – kończy sie epoka "tanich opłat" a wielu małym punktom kasowym po prostu nie będzie opłacało się działać na rynku klientów przyzwyczajonych do opłat na poziomie 1.00 – 1,50zł.

Drugim ważnym pytaniem jest jak bedą w warunkach nowego funkcjonować firmy franczyzowe, których działalność sprowadza się do akwizycji w zawieraniu umów na rzecz operatora płatności oraz do sprzedaży oprogramowania kasowego.

W myśl ustawy powinny stać się Instytucjami płatniczymi oraz zapewnić controlling podległych placówek za które zaczną ponosić odpowiedzialność ale jeśli tego nie zrobią np. ze względów kapitałowych, to nie ma dla nich miejsca na rynku. A ich partnerzy na nowo będa musieli związać się z inną Instytucją płatniczą?

Zadaje te pytania i zapraszam do wspólnej analizy, poniważ właściciele tych firm (nie dotyczy to sektora bankowego) najczęsciej nie mają nic do powiedzenia poza "poklepywaniem po plecach" i zapewnieniami -"jakoś to będzie"!

hert 08.06.2011 *.193.22.252.243

54
z całą pewnością pojawią się nowe koszty, ktore najpewniej zostaną przeniesione ostatecznie na klienta- wzrośnie więc wysokośc prowizji pobieranych przez pośredników finansowych...tylko czy w ten sposób ta działalność nie straci swojego pierwotnego charakteru?..przecież wiadomo, że ta działalnośc wyrosła jako sprzeciw wobec wysokich prowizjom poczty i oddzialów bankowych. Gdy pozbawimy się tej przewagi-mozemy zwijać żagle. Być może, nawet mimo podwyżek, ceny nadal będą konkurencyjne (bo np: proporcjonalnie wzrosną też koszty na poczcie czy w bankach)- to kwestia dyskusyjna. To tyle na teraz-chętnie przeczytam opinie innych.

tkarla 11.07.2011 *.user-46-112-137-152.play-internet.pl

8
Macie jakieś wieści kiedy konkretnie zmiany wejdą w życie? I jak się do tego przygotowujecie? Pytam tych samodzielnie prowadzących, nie pod żadną firmą \"opiekunem\". Swoją drogą w naszym kraju wszystko na opak, jak już się rynek oczyścił z oszustów to teraz regulacje wprowadzają. Podobnnie jak z kredytami, najpierw nawciskali ludziom bez zdolności ile mogli, a teraz jak już nie ma kto brać, to KNF regulacje wymyślił:-(

Mirox 23.08.2011 *.77-255-108-215.adsl.inetia.pl

4

Z tego co wiem z "sejmometru" to jest już po 3 czytaniu w sejmie i w trakcie poprawek senatu. Jest wysoce prawdopodobne, że Ustawa wejdzie w tym roku.

Dziwi mnie małe zainteresowanie "ludzi z branży" , przecież będzie to koniec pewnej epoki "tanich opłat" . Wiele firemek działajacych "na krawędzi" upadnie z powodu zmian kosztów działalności. Z pozytywów to niewatpliwie fakt, że tradycyjny operator płatności "poczta" zmuszony zostanie ustawą do podwyżki opłat?! więc po okresie "dostosowawczym" nisza rynkowa pozostanie.

Jeśli coś wiecie o planach firm franczyzowych z branży w związku z ustawą, które są dziś tylko akwizytorami na rzecz innych operatorów płatności to proszę o info.

W dobrym stylu jest upublicznienie tych informacji wśród współpracujących partnerów - zrobiło to już kilka sieci.

Stefanek-1 24.08.2011 *.dynamic-78-8-221-170.ssp.dialog.net.pl

21
Blue Pay już dawno podniósł p;rawie 0,80 groszy biorą :-(

Mirox 13.02.2012 *.77-254-155-212.adsl.inetia.pl

4

Obecna sytuacja na rynku usług płatniczych

Z dostępnych nowych form działania w myśl Ustawy o usługach płatniczych w obecnej chwili pozostaje jedynie forma agencji bankowej

Podstawowy warunek utworzenia Biura Usług Płatniczych czyli wymagane ubezpieczenie jest w dalszym ciągu na etapie przygotowawczym. Z nieoficjalnych informacji wynika koszt opłaty miesięcznej za wspomniane ubezpieczenie w wysokości 1800 – 2400 zł. Oznacza to w konsekwencji utratę sensu ekonomicznego dalszej działalności dla większości małych placówek, zwłaszcza tych, które funkcjonowały w nurcie tzw. \"tanich opłat\" nie osiągając przy tym znaczących nadwyżek kapitałowych. Jest coraz bardziej zauważalna narastająca frustracja wśród przedsiębiorców działających w kończącym się \"okresie przejściowym\" (wypowiadania umów) oraz związana z obawami co do dalszej działalności w branży wobec zachowawczej postawy niektórych firm współpracujących. Z powyższą sytuacją wiąże się zagrożenie utraty decyzyjności przez przedsiębiorców. Zakładając, że ich większość planuje dalszą działalność w branży, będą oni rozgrywani w taki sposób aby w sytuacji pełnej wymagalności ustawy nie mieć już możliwości wyboru i wycofania się do bardziej korzystnych ofert.

Jednocześnie tak jak przewidywaliśmy na rynku zaczęły pojawiać się instytucje kapitałowe, które zamierzają integrować placówki usług płatniczych oferując zamianę formy z BUP na agencyjną. Oznaczać to może w praktyce, że forma BUP pozostanie martwym zapisem ustawy podczas gdy większość przedsiębiorców wybierze agencyjne formy współpracy jako agent bankowy lub jako agent Krajowej Instytucji Płatniczej.

Jaki system agencyjny?

Z wstępnych analiz wynika, że Ustawa o usługach płatniczych poza kręgami przedsiębiorców, których bezpośrednio dotyczy nie funkcjonuje jeszcze w świadomości społecznej. Być może medialna ofensywa wynikająca z wewnętrznej logiki procesu zmiany prawa jest przewidywana w bieżącym roku. Jednak w newralgicznym momencie zmiany systemów musimy założyć, że klient dysponuje taką samą wiedzą i zespołem obiekcji jaką nabył w czasach \"Grosika\" i innych podobnych przypadków.

W kontekscie wyboru wariantu agencyjnego w zdecydowanej większości klient wybierze markę znanej firmy (banku). Agencje KIP jako nowe fomy będą musiały uwiarygodnić się w czasie mimo porównywalnej do agencji bankowych formy działalności.

Oznacza to, że w strategicznej grze, której celem jest wykorzystanie okresu przejściowego do rozwoju własnej firmy powinno się:

  • określić wybór dalszej formy działalności (agencja KIP, agencja bankowa)

  • zachować swobodę decyzyjną (uregulowany stan prawny)

  • wykonać rachunek ekonomiczny (koszty, zyski)

  • powyższe czynności zrobić możliwie szybko (przed innymi), gdyż w warunkach ograniczeń i stresu związanego z kończącym się \"okresem przejściowym\" istnieje ryzyko podjęcia złych decyzji.

CT449 15.02.2012 *.eqd67.neoplus.adsl.tpnet.pl

26

> Z nieoficjalnych informacji wynika koszt opłaty miesięcznej za wspomniane
> ubezpieczenie w wysokości 1800 – 2400 zł.

No to wychodzi, że ktoś Ci zaproponował naprawdę zaporowe warunki cenowe. Przy taki kwotach, to biznes oczywiście, że nie będzie się opłacał. Ja myślę jednak, że zostałeś wprowadzony w błąd tymi kwotami.

CT449

hert 16.02.2012 *.193.22.252.243

54

Szanowny kolego/koleżanko, jesli masz wiedzę, to jakiego rzędu kwoty nalezy wyłożyć na takie ubezpieczenie.

Skordan 09.03.2012 *.212.87.245.60

1

Dla mnie to jest kolejny przyklad \\\"opieki\\\" naszego Państwa, wpis do KNF-u ponad 600 zł opłaty za nadzór ? ubezpieczenie ?, nie wiem jakie mają obroty przeciętne punkty opłat ale przy 3 tys. operacji miesięcznie to jest koszt nie do przejścia, pozostaje tylko pozostanie czyimś agentem .. tylko z kim podpisać umowe ? z tego co zauważyłem z kilku dużych sieci każda twierdzi że jako jedyna w Poslce spełania warunki bycia KIP em ... :) , chyba że macie inne pomysły .. ? , ..

pukawka 24.03.2012 *.ip190-196.ghnet.pl

2

Mirox  Co to jest za język na forum, kogo ty  reprezentujesz. Czy Ty jesteś doradą ministra finansów i piszesz mu sprawozdanie. Poprosze o normalne w swej prstocie wypowiedzi

CT449 02.04.2012 *.aczt102.neoplus.adsl.tpnet.pl

26

Pojawił się projekt nowego rozporządzenia dotyczącego właśnie kwestii gwarancji. Na razie obniżony jest dolny próg, ale to i tak dobra \'jaskółka\'. Warto przeczytać uzasadnienie do tego rozporządzenia.

Ensio 03.04.2013 *.d171-32.icpnet.pl

5

No proszę, trochę czasu minęło, a sprawa ciągle w toku....przynajmniej w kwestii terminu od którego wchodzi  w życie. Z informacji do jakich udało mi się dotrzeć tutaj: https://www.iexpert.pl/aktualnosci/dobre-wiesci-dla-biur-platniczych-dotarly-dzis-z-ministerstwa-finansow wychodzi na to, że w sumie niewiele się zmienia bo i tak i tak najmniej zachodu wymaga obowiązkowe OC wiec po co było mieszać z jakimiś gwarancjami? 

iks 05.04.2013 *.adpd73.neoplus.adsl.tpnet.pl

172

Ależ śpioch z Ciebie Ensio - przespałeś cały rok!

CT449 12.04.2013 *.adke154.neoplus.adsl.tpnet.pl

26

A ja nie wiem czy Ensio to śpioch :) Ja myślę, że Ensio subtelnie wskazuje \'jedyne słuszne rozwiązanie\' w temcie OC dla BUP :) Dziwnym zbiegiem okoliczności na podobnie formułowane \'pytania\' trafiłem jeszcze na podatki.biz, amola.pl i jeszcze gdzieś... To chyba taki zbieg okoliczności że w każdym był link wskazujący konkretne rozwiązanie problemu :)

Illy 26.07.2014 *.44-214-238-46.siec.alfa.pl

1

Wystarczy, że masz już swój pomysł na biznes. Amola System to nowoczesne, a jednocześnie oparte na wieloletnim doświadczeniu rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się nad rozpoczęciem własnej działalności. AMOLA System oferuje udogodnienia takie jak dostęp do systemu informatycznego za pomocą którego można przygotować wszystkie wymagane raporty i analizy – oraz wysłać je w sposób automatyczny. To sposób na zaoszczędzenie Twojego czasu - program kasowy Sezam 2.0 Professional posiadający niezbędne funkcje do szybkiej i sprawnej obsługi przelewów (natychmiastowych, ekspresowych), a także funkcje tworzenia  i automatycznej wysyłki danych. I wreszcie – AMOLA System to pomoc przy obsłudze technicznej w codziennej pracy przy oprogramowaniu.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.