Forum o artykule: Wojciech Modest Amaro: Zyskowna restauracja 170

Jan Recaho 31.03.2015 *.167.43.28.194-rev.hti.pl

1
Dziś na szczęście już nie trzeba własnego kierowcy i wielu zabiegów, by koordynować dostawy nawet od kilkunastu lokalnych producentów zdrowej żywności. Na przykład na platformie cabas.pl można w jednym miejscu realizować zamówienia od wielu ekologicznych hodowców i producentów. Polecam wypróbować.

nati 23.08.2015 *.user-94-254-129-66.play-internet.pl

192

Tylko lokale, które mają dobre jedzenie oraz czymś wyróżniają się na rynku są w stanie przetrwać. Obecnie kilka restuaracji wprowadziło w karcie trudnków cydr. Jest to bardzo dobre posunięcie. Najlepiej jednak decydować się na dobrą jakość. Poczytajcie sobie tutaj http://cydrslowianski.pl W taki trudnek warto inwestować.

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.