Forum: Sklep Firmowy Plus GSM - ile wart 1475

Olaf 29.01.2004 *.er101.neoplus.adsl.tpnet.pl

Jestem właścicielem Sklepu Firmowego Plus GSM, zastanawiam się nad jego sprzedażą (mam inny interes na oku). Zarabia średnio 25 tyś. miesięcznie. Jaka Waszym zdaniem powinna być wartość odstępnego (+ oczywiście wartość towaru i wyposażenia)

Michał 29.01.2004 *.pa98.rodlo.sdi.tpnet.pl

Licząc przychody Twój sklep jest wart:

25 tys. zł / 0,07 (roczna stopa procentowa) = ok 350 tys.

Nie mniej nie możesz zapomnieć o koszcie alternatywnym (czyli ile ktoś musiałby wydać aby otworzyć nowy sklep). A jest on znacznie niższy, ok 50-75 tys. zł.

A z tego wszystkeigo wynika, że nikt Ci nie zapłaci tyle ile ten sklep jest wart. Nie sprzedawaj :)

Olaf 29.01.2004 *.polsl0-5.rybnet.pl

Z powyższego wynika, że otrzymałbym 14 miesięczny zysk z góry. Ja szacowałem, że dostanę za 3 lata (36 miesięcy) z góry. Co do otwarcia nowego sklepu, to nie da się wyliczyć koszu, bo takiego sklepu nie można już otworzyć, to jedyny w całym regionie i kolejnego już nie będzie. Muszę więc otrzymać wynagrodzenie za przejęcie potencjału i rynku, który jest gwarantowany umową z operatorem.

Anonim 29.01.2004 *.NAT-3.autocom.pl

36mies X 25 000 = 900 000. dobra cena tylko kto tyle zapłaci za potencjał rynku i wyposażenie warte zapewne kilkadziesiąt tysięcy.

Tomek 02.02.2004 *.fh147.internetdsl.tpnet.pl

Odstepne za sklep 900 tys to bardzo duzo .... jaka forma własnosci ? jezeli społka zoo to podaj wartosc aktywów a jezeli inna to podaj przychod za 2003 przed opodatkowaniem ... jakie województwo ?

Olaf 02.02.2004 *.bg75.neoplus.adsl.tpnet.pl

Sp. z o.o. z kapitałem 300 tyś.
36 miesięcy na zwrot to chyba dobry okres (ponad 30% rocznie)?
Nie ma sensu wyzbywać się stabilnego i opłacalnego interesu za kwotę, którą zarobię w ciągu np. roku, lepiej go prowadzić, tym bardziej że to się praktycznie samo kręci.

Makler 02.02.2004 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

Niestety wyliczenia Michała to lipa. Po pierwsze można je zastosować do wyceny np. akcji na rynku kapitałowym, a nie do wyceny przedsiębiorstwa. Po drugie: przyjał stopę procentową 7% rocznie (ciekawe ani to oprocentowanie bankowe, ani stopa WIBOR, ani też nie oprocentowanie bonów skarbowych) a zyski z miesiąca. To obliczenie nawet pod względem matematyki finansowej jest nieporawne.

Olaf 02.02.2004 *.bg75.neoplus.adsl.tpnet.pl

do Makler: wiem, że ilość danych jakie podałem jest mizerna, ale czy Ty byś się pokusił ustalić realną cenę za taką firmę?

Makler 03.02.2004 *.yj58.internetdsl.tpnet.pl

Olaf ja nic nie mówię o Twoich danych :)
Wartość firmy dla Ciebie i dla kupującego bedzie jak wiadomo inna. Nie da się jej ustalić na podstawie tego co napisałeś. Zastanów się jednak czy warto rezygnować z czegoś co przynosi (i załóżmy, że będzie przynosić) dość spore zyski. Czy nie lepiej (korzystniej) byłoby zaciągnąć kredyt na nowe przedsięwzięcie?

Anonim 03.02.2004 *.NAT-3.autocom.pl

ten interes jest tyle wart ile ktoś gotowy będzie za niego zapłacić. myślę, że kwota ok. 1 mln za ten sklep to czysta fikcja. rzeczywistość to bardzo szybko zweryfikuje. najrozsądniej było by zrobić to co napisał powyżej "Makler".

Olaf 03.02.2004 *.ei118.neoplus.adsl.tpnet.pl

Anonim, chętnie kupię firmę za cenę np. 20-to miesięcznego dochodu, skoro 36-cio miesięczny jest fikcją. Co do fikcji to na dzień dzisiejszy mam klienta na moją spółkę, cena 1 050 000 zł. Zerknij sobie na GPW, ile się płaci za akcję w porównaniu z zyskiem rocznym jaki przypada na tę kację.

SKY 04.02.2004 *.xo187.neoplus.adsl.tpnet.pl

Olaf, 25 tys w dzisiejszych czasach i jak mówisz samo się kreci, to czego tu szukac lepszego ?

Tomek 04.02.2004 *.fh147.internetdsl.tpnet.pl

Wedlug podanych danych mozna zastosowac wzor na wartosc firmy prof.J. Dunaja przychody/koszt kapitalu przedsiebiorstwa (lub koszt pozyskania kapitalu przez przedsiebiorstwo - przyjalem 15 % rocznie tyle wynosi oproc kredytow) Poniewaz dochod 25 000 zl dotyczy miesiaca 15 % nalezy podzielic przez 12 miesiecy a wiec otrzymujemy 25 000 / 0,0125 = 2 000 000 Oznacza to ze inwestujac 2 000 000 zl na 15 % rocznie otrzymamy 25 000 zl miesiecznie. Osobiscie nie sprzedalbym interesu przynoszacego takich dochodow za polowe ceny. Przed podjeciem decyzji radzilbym skorzystac z pomocy firmy konsultingowej ktora fachowo wyceni wartosc firmy ... ryzyka ... postara sie ocenic zachowanie rynku itd ...W celu zrealizownia nowego przedsiewziecia radzilbym skorzystac z dodatkowych zrodel finansowania np kredyt - mozna uzyskac do 30 krotnosci m-cznego zarobku ..

Olaf 04.02.2004 *.ei118.neoplus.adsl.tpnet.pl

Serdeczne dzięki za wszystkie wypowiedzi. Co do sfinansowania nowego przedsięwzięcia z kredytu to niestety sam kapitał nie wystarczy, trzeba się zaangażować na 120% (przynajmniej przez pierwszy rok) a tego się nie da zrobić prowadząc jednocześnie inną firmę. Dodatkowo jestem typem budowniczego, lubię coś rozwijać, tworzyć a w obecnej działalności zacząłem się nudzić :(

Anonim 04.02.2004 *.NAT-3.autocom.pl

Olaf, jednego nie rozumię. Szacowałeś iż ktoś zapłaci kwotę w wysokości 3 letniego zysku (czyli 36mies x 25000= 900 000). Jak rozumię była to dla Ciebie kwota satysfakcjonująca. Masz ofertę w wysokości 1 050 000 czyli prawie o 20% wyższą i się jeszcze zastanawiasz ?

Anonim 04.02.2004 *.NAT-3.autocom.pl

Czy na GPW jest notowana Twoja firma, bo nie bardzo rozumię po co miałbym tam zerknąć ?! Wskażnik C/Z jak się domyślam zapewne dotyczy akcji Polkomtela co przy wycenie Twojej spółki nie ma żadnego znaczenia.

Olaf 04.02.2004 *.ei118.neoplus.adsl.tpnet.pl

Anonim, 3 letni zysk to miało być odstępne + oczywiście kapitał spółki (czyli 300 tyś).
Na forum napisałem aby poznać różne opinie i jak widać są osoby, które odradzają sprzedaż bo uważają, że ta cena jest zbyt niska. Przed podjęciem takich decyzji trzeba się poważnie zastanowić i zebrać wiele opinii, rozumiesz mnie chyba. Nadal czekam na wszelkie uwagi

Olaf 04.02.2004 *.ei118.neoplus.adsl.tpnet.pl

Oczywiście moja firma nie jest notowana na GPW, zresztą Polkomtel też nie. Ale analiza C/Z pokazuje ile trzeba wydać na zakup udziałów w firmie w stosunku do wypracowywanego przez nią zysku.

red 04.02.2004 *.NAT-3.autocom.pl

Czy można wiedzieć jaka jest orientacyjna sprzedaż telefonów z aktywacją w takim punkcie ? Nie licząc tych na tzw. kartę.

Olaf 04.02.2004 *.ei118.neoplus.adsl.tpnet.pl

red, średnio 250 miesięcznie sama, ale to nie jest jedyne źródło dochodu. Jest wiele innych usług, które wykonujemy a które generują przychody :)

Pozostałe kategorie

PROFIT system informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na forum. Usuwane będą wypowiedzi o treści reklamowej lub rażąco sprzecznej z zasadami dobrego wychowania.

Wypowiedzi mogą zamieszczać tylko zarejestrowani użytkownicy. Adres IP osoby zamieszczającej wypowiedź jest prezentowany wszystkim użytkownikom. Konta użytkowników będą blokowane w przypadku zamieszczania wypowiedzi reklamowych, niekulturalnych lub naruszających czyjeś dobre imię. W przypadku zauważenia nadużyć prosimy o kontakt: redakcja@franchising.pl.

Administrator forum porządkuje forum łącząc wątki o podobnej tematyce oraz poprawia nazwy tematów.

Redakcja zastrzega sobie prawo do wykorzystywania całości lub części wypowiedzi zamieszczonych na forum portalu Franchising.pl w artykułach publikowanych na portalu Franchising.pl i w miesięczniku Własny Biznes FRANCHISING.